Tarım Bakanı Pakdemirli: Pamuk destek ücretlerini açıkladı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, pamuk destek ücretlerini açıkladı. Pakdemirli, “Bildiğiniz gibi pamukta pirim desteği kilogram başına 80 kuruştu. Üreticilerimizden gelen talepler ve yaptığımız detaylı analizler sonucu kütlü pamuk primini yüzde 37,5 artırarak kilogram başına 1,1 Liraya çıkardık” dedi.

Tarım Bakanı Pakdemirli: Pamuk destek ücretlerini açıkladı
banner200

İzmir’de konuşan Pakdemirli, pamuğun tekstilin hammaddesi olduğunun altını çizerek, Türkiye’nin ihraç ettiği kaliteli tekstil ürünleriyle dünyada söz sahibi olduğunu vurguladı. Pakdemirli, “Ülkemiz, dünyanın önemli pamuk üretim merkezlerinden birisidir. Pamuk üretiminde dünyada 6. sırada, verimde ise 3. sıradayız. Son 18 yılda yürüttüğümüz başarılı politikalar ve destekler sayesinde kütlü pamuk verimi dekarda yüzde 40 artarak 500 kilograma ulaştı. Bugün açıklayacağım müjde ile hem üretimi, hem de verimi daha da yukarılara taşımayı hedefliyoruz. Bildiğiniz gibi pamukta pirim desteği kilogram başına 80 kuruştu. Üreticilerimizden gelen talepler ve yaptığımız detaylı analizler sonucu kütlü pamuk primini yüzde 37,5 artırarak kilogram başına 1,1 Liraya çıkardık. Ayrıca pamuk üreticilerine, mazot ve gübre desteğiyle birlikte kilogram başına 1,23 Lira desteği, 2021 yılı Mayıs/Haziran aylarında ödemiş olacağız” ifadelerini kullandı.  

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Usd
Usd - 1 yıl Önce

Üç yıldır 80 krş olan destek üç yıl önceki dolar bazında yükseltilmeliydi...işte çiftçinin değeri..aptalız ya hesap bilmeyiz biz..

Ramazan
Ramazan - 1 yıl Önce

Sayın bakanım Söke'de verimler dönümden 200 kilo 100 kilo bile var mafolduk Avrupa örümceği bizi bitirdi,destekleri peşin öderseniz mümkünse

Caner kilinç
Caner kilinç - 1 yıl Önce

Bizim verimlerimiz çok düştü 300 kg adanada

Yanlış var
Yanlış var - 1 yıl Önce

Herkes 500 kg pamuk alamıyor destek verirken bunu gözönünde bulundurun her tarla 500 kg pamuk yapmaz

Cenk
Cenk - 1 yıl Önce

Pamuk ekmedim ama etkenlere saygı duyuyorum pamuk tarımı çok emek ister 20 defa ilaç atarsın sonuç 100 kg da alabilirsin 500 kg da alabilirsin pamukçulara hayırlı olsun

Wahey
Wahey - 1 yıl Önce

Mümkünse eken ödensin

Musa tosun
Musa tosun - 1 yıl Önce

Destekten vergi alıyorsunuz destekten vergimi alınır sayın bakanım .

Elwis
Elwis - 1 yıl Önce

1200 olacak deniyordu ..Antonio banderasın oğlu demişti


banner251