Tarım Bakanı Pakdemirli: Karadeniz’de taşkınları önlemenin imkanı yok!

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, Doğu Karadeniz’de yaşanan sel felaketiyle ilgili açıklamalarda bulundu. 120 bin tane derenin olduğu Karadeniz'de bu taşkınları tamamıyla önlemenin imkânı olmadığını söyleyen Pakdemirli, ORKÖY desteği kapsamında bölgeye 5 milyon lira destek sağlamaya karar verdiklerini ifade etti.

Tarım Bakanı Pakdemirli: Karadeniz’de taşkınları önlemenin imkanı yok!
banner200

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum sel felaketinin yaşandığı Giresun 'da incelemelerde bulundu. Bakan Pakdemirli yaptığı açıklamada, devletin 3 bakanının Cumhurbaşkanımızın emri ile afet bölgesini gezdiğini ve tespitlerde ve gerekli yönlendirmelerde bulunduğunu söyledi.  Doğu Karadeniz Bölgesinde taşkınları önlemeye yönelik bir master planı çerçevesinde yatırımların sürdüğünü kaydeden Pakdemirli "Ancak şunu da hatırlatmak isterim. 120 bin tane derenin olduğu Karadeniz'de bu taşkınları tamamıyla önlemenin imkânı yok. İsterseniz süper güç olun, isterseniz süper devlet olun. Ama bunların hepsine yetme imkânı yok. Öncelikle kendimizi koruyacağız" diye konuştu.

Bakan Pakdemirli Dereli'deki selin oluş nedenini ile ilgili olarak "Konunun aslında çıkış yeri Akkaya deresinin akış yönünde oluşan bir heyelanın Dereli'deki merkez deresini tıkaması kaynaklı oluşan ciddi bir problem var burada. Oluşan sıkıntı bir ilçe merkezinin baştan aşağı ilçe merkezini etkileyecek durumla karşı karşıya kaldık. Maalesef sürekli bunları söylüyoruz ama bir defa daha dikkat çekmek istiyorum; meteorolojik uyarılara mutlaka uymamız gerekiyor. Vatandaşın birinci sorumluğu kendini mukayet olmak, mümkün mertebede bu uyarıları dikkate almak. Bugün itibariyle Trabzon, Artvin ve Rize'de çok kuvvetli ve yer yer şiddetli yağış bekliyoruz. Giresun özelinde bu saatten sonra çok önemli bir yağışımız olmayacaktır diye gözüküyor. Ama yine de vatandaşların teyakkuz içinde olması gerekir" ifadelerini kullandı.

Amaçlarının yaraların sarılması ve normal hayata bir an önce dönülmesi olduğunu belirten Pakdemirli, "Fındık bahçelerinde tarımsal hasar beklediğimizden daha az. Hasar tespit çalışmalarımız devam ediyor" dedi.

Bakan Pakdemirli, DSİ olarak Dereli özelinde ilçenin yüksek kesimlerinde heyelan önleyinci bentler yapacaklarını belirterek "Dereli'nin bir daha bunu yaşamasına müsaade edemeyiz. Şehir merkezinde taşkın koruma ile alakalı ıslahlarımız devam ediyor. Şunu da söylemeden geçmek istemiyorum. Özellikle ormanlık alanlarda köklü olan bitkilerin sökülüp köksüz olan bitkilerin ekilmesi heyelanları tetikleyebiliyor" açıklamasında bulundu. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ORKÖY desteği kapsamında bölgeye 5 milyon lira destek sağlamaya karar verdiklerini de sözlerine ekledi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Oy giresun
Oy giresun - 1 yıl Önce

Seninde orda bakan olmanın imkanı yok ama bu siyaset öyle menem birşeyki insanlığı ahlakı dürüstlüğü liyakati bilgiyi takmadığı için senin gibiler o makamlarda oturuyor..böyle bir felaketi yaşayan insanların karşısunda onları suçluyorsun..tarım bakanı değilsin sen..öyle olsan felakete uğratan insanları suçlamazsın.konuşmanın tamamını suçlama ve yapacak bieşey yok üzerine kuruyorsun..yazıklar olsun senin bakanlığına..sus bence sussss..

Hüsnü kara
Hüsnü kara - 1 yıl Önce

Siz karadenizlilik düşmanlığı yapan birisiniz, sizi oraya şahsım olsaydı sokmazdım. Git bir daha ayak basma o kutsal topraklara, çünkü bereketi kâçar ve kaçtıda.

Eyvah eyvah
Eyvah eyvah @Hüsnü kara - 1 yıl Önce

Ne içmiş bu Bakan. Bu devirde Karadeniz'in düşmanı mı olur insan? Tövbe tövbe

İşte budur
İşte budur - 1 yıl Önce

Taskini önlemenin imkanı yok. Bu zihniyete göre canlı hayvan ithalatı önlenemez, imkansız. Kuraklık çözülemez, tohum ithalatı önlenemez, hayvan ıslah edilemez böyle gider bu işler. Diğer bakanlara ve bakanlıklara bir baksın feyz alsınlar

Teslimiyet zihniyeti
Teslimiyet zihniyeti - 1 yıl Önce

Memlekette mühendis mi bitti.?Mühendislik nedir?

İmar barışı
İmar barışı - 1 yıl Önce

Konuya çok vakıf değilim imar barışı çıktı bu sebep olabilirmi . Giresun .Gümüşhane .Trabzon .Rize. Artvin seher pilanlamacisi şart yazık .

MAHO
MAHO - 1 yıl Önce

KONYA HAVZASINA KIZILIRMAK ÜZERİNDEN AKTARABİLİRSİNİZ SAYIN BEKİR PAKDEMİRLİ BAKANIM. BU KONUDA ÇALIŞMAYI PANKOBİRLİK BAŞ. KARAMAN MİLLETVEKİLİMİZ SAYIN RECEP KONUK YAPMIŞTIR. FİKİR ALIŞVERİŞİ YAPILIP PROJE GERÇEKLEŞTİRİLEBİLİR.

banner151

banner251