Tarım Bakanı Pakdemirli: Desteklerle çiftçimizin arkasındayız!

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile Tarım ve Orman Bakanlığı’na çok geniş sorumluluk alanı üstlendiğini belirterek, “Bakanlığımızın ana unsurlarından olan tarımsal üretimini, gıda güvenliğimiz açısından baş üstünde tutuyoruz. Bu kapsamda çiftçimizin, üreticimizin hem destek hem yatırım hem de alım fiyatlarıyla arkasında duruyoruz” dedi.

Tarım Bakanı Pakdemirli: Desteklerle çiftçimizin arkasındayız!
banner200

9. Çorum Tarım ve Hayvancılık Fuarı'nın açılışında konuşan Pakdemirli, “Bakanlık olarak bizler de desteklerimizle, tarımsal inovasyona ve teknolojinin gelişmesini sağladığımız katkıyla sizlerin hep yanınızdayız, yanınızda olmaya da devam edeceğiz. Bildiğiniz gibi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile Tarım ve Orman Bakanlığı çok geniş görev ve sorumluluk alanı üstlendi. Bakanlığımızın ana unsurlarından olan tarımsal üretimini, gıda güvenliğimiz açısından baş üstünde tutuyoruz. Bu kapsamda çiftçimizin, üreticimizin hem destek hem yatırım hem de alım fiyatlarıyla arkasında duruyoruz. Bildiğiniz gibi 2002 öncesi destek neredeyse yoktu ve birkaç müdahale alımı vardı. 2002 sonrası ise artan destekler ve sınırlı müdahale alımı vardı. Cumhurbaşkanlığı sistemi sonrasında hem desteklerde artış hem de etkin müdahale alımlarını birlikte uyguluyoruz. Son 3 yılda tarımsal destekleri yüzde 65 artışla 24 milyar liraya çıkardık. İnşallah 2022 yılında bu miktarı 26 milyar liraya çıkarmak için çalışmalarımız devam ediyor” ifadelerini kullandı.

HAYVANLARI CEP TELEFONDAN TAKİP EDİYORUZ

Elektronik Hayvan Takip Sistemi'nin, diğer adıyla elektronik küpenin 2 hafta önce tanıtımı yaptıklarını dile getiren Pakdemirli, şunları kaydetti:  “Ülkemizin milli sermaye ve milli Ar-Ge ile geliştirilen ilk hayvan takip sistemidir. Elektronik küpe ile aslında hayvanların kulağına minik bir cep telefonu takıyoruz. Sistem sayesinde büyükbaş hayvanların takipleri, sanal karantina, kızgınlık ve beslenme yapısı yakından takip edilecek. Yaptığımız denemeler sonucunda bu önemli proje sayesinde süt sığırcılığı işletmelerinde süt veriminde yüzde 25 artış, buzağı veriminde yüzde 20 artış ve sağlık giderlerinde yüzde 15 azalış tespit edilmiştir. Eğer bu sistemi sadece damızlık dişi hayvanlarımıza takabilirsek, ilave yem ve girdi kullanmadan yılda 1 milyon daha fazla buzağı, 2-3 milyon ton ilave süt elde edebiliriz. Yani her 100 akıllı küpe, ilave 20 hayvan demek. Elde edilen verim ve hayvan sayısı ile sağlık giderlerinin azalmasını dahil ettiğimizde bu teknolojinin yaygın kullanımı sonucunda ülke ekonomisine kısa vadede yıllık 5 milyar, orta vadede ise 10 milyar lira katkı sunmayı hedefliyoruz. Yine bu çalışmalarımızın yanı sıra, E-tarım Portalı, Tarım Orman Akademisi, akıllı tarım uygulamaları, gezer sağım makinesi ve otonom ilaçlama makineleri gibi birçok teknolojiyi tarım ve hayvancılık sektörüyle buluşturduk ve buluşturmaya devam edeceğiz. Çünkü Ar-Ge'ye yaptığımız yatırım, çiftçimizin cebine koyduğumuz destek anlamına geliyor. Ar-Ge teknolojilerimize sağladığımız destekler ile bugünün değil, yarının gıdasını da garanti altına alıyoruz."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali dag
Ali dag - 1 ay Önce

Sayın bakan süt ureticisiyim gozunuzdeki pembe gözlükleri çıkar sorunlarımızı gormuyorsun sayende tarım kesimi oluyor para kazanamadığı mız gibi batıyoruz

Remzi  SAĞLAM
Remzi SAĞLAM @Ali dag - 1 ay Önce

Gözün kör olsun bakan efendi.

Üretici
Üretici @Ali dag - 1 ay Önce

Arkadaşım yanliş anlama batıyoruz değil Battık. Hayvanın bütün yemini kendimiz yapı yoruz 1 hayvanın aylık tüm yevgisi 1500 tlyigeciyor hayvanı stsan 12 ayda ki hesaba oparayı etmiyor. Allah herkez kolaylık versin.

Dilligil
Dilligil @Ali dag - 1 ay Önce

Mısır kıtlığı var bulamıyoruz ,3100 TL ye çıkardık yine bulamıyoruz..şu yok Mısır yok

Senol
Senol - 1 ay Önce

Çiftçinin son kullanma tarihi doldu bu biliyorum.

Ciftci
Ciftci - 1 ay Önce

Bu bakan Hollanda da mı yaşıyor

üretici
üretici - 1 ay Önce

sayın bakan süzleriniz karın doyurmuyor bana süylermısın bugün türk çiftçisi hangisi icralık deyıl lütfen açıklarmısın desteklerle çiftçinın arkasındayız diyorsunuz siz ünce türk çiftçilerini icralardan kurtar türkiye milli hasılanın yüzde biri olan ta 2006 yılından buyana siz devlet olarak 212 milyar tl ile tüm türk çiftçisine borçlusunuz ya bu borçları üdeyinki hiç bir zaman zaten üdeyemessınız yada tüm türk çiftçisının icralarını kaldırın çiftçinın arkasında durmayın desteğinizide istemiyoruz...

Fettah
Fettah - 1 ay Önce

Çiftçinin arkasindasiniz, çiftçi garip,aç,bankalara,Koop, borç yukunle eziliyor,eziliyor, üre gübre 10bine koşuyor,ya sevgili bakanımız çiftçinin yanında,arkasında olmsaydiniz, Allah'tan arkamızda siniz,

Emekçi
Emekçi - 1 ay Önce

Tarım bakanı yine rakamlarla yalanla bizi aldatacağını zannediyorsun gübre dört katladı şu an üre 8500 tl Dap 9.000 tl mazot sekizbuçuk tl demire ekipmana güç yetmiyor milltin gözüne baka baka iyiye gidiyoruz diyorlar dekara 16 tl gübre desteği veriyorsun bunumu övünüyorsun biz istemiyoruz sarayın masraflarına verin hiç

OĞUZHAN
OĞUZHAN - 1 ay Önce

Bakan bey kuraklık desteği neden ödenmiyor 2 aydir bekliyoruz iflas ettik.

Yasin turp
Yasin turp - 1 ay Önce

Acaba kendi söylediğine kendi inanıyor mi? Cumhutiyet tarihinin en basiretsiz bakanı, çiftci ne demek olduğunu bile bilmiyorsuniz, bakanlık gırtlağına kadar pisliğe ve yolsuzluk icerisnde iken böyle açıklama yapmanız nasıl bir pişkinlik içerisinde bulunduğunu gösteriyor. Sn. Bakan siz değilmisiniz devletin para ve malını çalanı koruyan ve örtbas eden kişi. Siz neyin kafasını yaşıyorsunuz. Bence devletime ve halkıma yaptığın en büyük ih... ve vefasızlığınız varken kendiniz düşünün siz böyle birine bu ülkenin bakanı diyebilirmisiniz. Hatta ve hatta belgeleri gördüğun halde bunu yaptın, nasıl bu ülkenin ve milletin bakanı oluyorsunuz.
Olsa ve olsa siz bu tip azınlık kişilerin bakanı olabilirsiniz. Siz Reisicumhura ihanet ediyorsunuz, o kişiye de bu ihaneti yapıyorsunuz.
Devlet denetleme kurumu yaptığınız pisliklerden dolayı bakanlıģı denetime almadı mı? Nasıl bir pislik içerisinde bulunduğunuz sayıstay raporları ilede kanıtlandı. Oysa senin fetöcü Tarım Bakanlıģı ... Kuruluna aklatıp Reisicumhura temiziz işte raporlar diyorsun. Onlar zaten fetönün artıkları emrindeki hainler ALLAH SİZLERİN BELÂSINI VERSİN, Rabbim sizleri yedi kat toprağın tipine soksun.

RTE SEVİYORSANIZ İHANETTEN VAZGEÇİP İSTİFA EDİN. BU İNSAN BUNU HAK ETMİYOR BAKAN HAZRETLERİ

turp
turp @Yasin turp - 1 ay Önce

iyi tap


banner251