Tarım Bakanı Pakdemirli: 2020 hedefini anlattı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Anadolu Ajansı’na bakanlığının faaliyetleri ve gelecek yıla yönelik hedeflerini anlattı.

Tarım Bakanı Pakdemirli: 2020 hedefini anlattı
banner200

AA'da yer alan haberde, geçen ay yapılan Tarım Orman Şurası'ndan çıkan kararların yol haritası şeklinde hazırlandığını ifade eden Pakdemirli, bu kararları ocak ayında kamuoyuyla paylaşacaklarını söyledi. Pakdemirli, kararlarda, su odaklı planlama, sözleşmeli üretim, üretici örgütleri, gıdada taklit ve tağşiş gibi öncelikler olacağını bildirdi. 12 yeni destek verdiklerini ve 32 destek birim fiyatında da artış sağladıklarını dile getiren Pakdemirli, çiftçinin yanında olduklarını, gelecek yıl da yüzde 36,7 artışla yaklaşık 22 milyar lira tarımsal destek sağlayarak rekor kırmayı hedeflediklerini söyledi. Pakdemirli, "Bakanlık bütçesinin yüzde 54,5'ini tarımsal desteklere ayırdık" diye konuştu.

"Çiftçimizi enflasyona ezdirmedik"

Bu yıl üretici mağduriyetini önlemek amacıyla hububat, bakliyat, şeker pancarı, fındık, çay, kuru üzüm, kuru incir ve süt gibi 16 üründe üretici fiyatlarını zamanında açıkladıklarını belirten Pakdemirli, şöyle devam etti: "Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından bugüne kadar 160 bin üreticiden toplam 3,1 milyon ton ürün alımı yapıldı ve 5,6 milyar lira ödendi. Yani yapılan spekülasyonların aksine biz 2019'da fiyatları regüle ederek, çiftçimizi enflasyona ezdirmedik."

Hayvancılık sektörüne yönelik çalışmalara da değinen Pakdemirli, gelecek yıl bu sektöre 6 milyar liralık destek vermeyi planladıklarını bildirdi. Pakdemirli, "Tarım topraklarının korunması için 7 milyon hektar alanda 265 ovamızı tarımsal sit alanı ilan ettik. Koruma altına alınan ova sayısını 2020 yılında 280'e, takip eden yılda da inşallah 300'e çıkarmayı hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.

"Yer altı barajları yapılacak"

Mazot kullanımını azaltmak için yüzde 100 yerli ve milli, 45 dakika şarjla 7 saat aralıksız çalışabilen çevre dostu elektrikli traktör prototipini geliştirdiklerini dile getiren Pakdemirli, hayvancılıkta her türlü kaydın tutulması için hassas tarım tekniklerinden faydalanıp verimliliği artıracak akıllı küpe (Hayvan Takip Platformu) uygulamasını tamamladıklarını ve 2020'de yaygınlaştıracaklarını söyledi.

Sulanabilir 8,5 milyon hektar araziyi sulamaya açmayı hedeflediklerini belirten Pakdemirli, "Yeraltı barajları, buharlaşmayla su kaybını azaltan, kamulaştırmayı gerektirmeyen, maliyeti azaltan ve su kaynaklarından azami ölçüde yararlanabilmeyi sağlayan bir sistem olduğu için inşallah asırlık projelerimiz arasına girecek. İnanıyorum ki kıymeti en çok gelecekte anlaşılacak. Bu kapsamda, 2020 yılında 10 adet yeraltı barajı yapmayı planlıyoruz ve inşallah 2021 yılında da kullanıma açıyoruz." dedi.

Pakdemirli, gelecek yıla yönelik hedeflerine ilişkin de şu değerlendirmede bulundu:

"2020'de tohum sektörümüzün pazar büyüklüğünü 1,4 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Küçükbaş hayvan varlığında da hamle yılımız inşallah 2020 olacak. Beyaz et üretimini 2020 yılı için 2,4 milyon ton olarak hedefliyoruz. Kırsal Kalkınma Destekleme Programı toplam 4,1 milyar liralık yatırımla desteklenecek ve yeni 16 bin istihdam sağlanacak. Su ürünlerinde de ilkleri yapacağız. 16 bin 500 ton kapasitede Avrupa'nın ve ülkemizin ilk tarıma dayalı ihtisas organize su ürünleri yetiştiricilik bölgesi kurulacak. Su ürünleri yetiştiriciliğindeki üretimimizi 2023 yılında 600 bin tona çıkarmayı ve 2 milyar dolar ihracat yapmayı hedefliyoruz. Dijitalleşme yılı olarak tasarladığımız 2020'de artık tüm işlemleri e-devletten yapılabilir hale getireceğiz."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
NAMIK KEMAL
NAMIK KEMAL - 2 yıl Önce

Bakan olduğu söylenen bu adamı dinledikçe insanın aklına çeşit çeşit Namık Kemal fıkraları geliyor... eee tabi biraz müstehcen oldukları için buraya yazamıyoruz... Neyse hedefler tamammış, kim tutar bundan sonra yalova kaymakamını...

Çifçi çifçi
Çifçi çifçi - 2 yıl Önce

Borcu ertele borcumuz var evimizde huzur kalmadı boş beleş muhabet yapmyın.

Osmancık
Osmancık - 2 yıl Önce

Şu yapılan yorumları ah bir görseniz sayın bakan büyük bir ihtimalle yüzünüz kızarır çünkü bu ülkenin milli üreticileri artık sizin söylediğiniz hiç bir kelimeyi ne inanıyor nede size güveniyor siz sadece konuştuklarınızla kendinizi inandırıyorsunuz , bu ülkenin üreticisi dünyanın en pahalı girdi maliyetleri ile üretim yapmak için çaba sarf ediyor üstelik acımasızca banka ve tarım kredi kooperatiflerinin faiz paraları ile üretim yapıyor enflasyon rakamları yüksek çıktığı zaman en büyük suçlusu gene bu ülkenin milli üreticileri oluyor ve kafasını ithalat sopası ile vurarak cezalandırılıyor hepsi içi boş konuşmalar sayın bakan bizlerin sizlere söyleyeceğimiz tek kelimemiz şu sayın bakan Allah'ım sizlere bildiği gibi yapsın

Siz önce doları düşürün
Siz önce doları düşürün - 2 yıl Önce

Papuçlar dolar doldu galiba..dolar uçuyor

Usd
Usd - 2 yıl Önce

Önce doları düşürün dolar eşittir tarım girdileri.....bize masal anlatma ..doların artması enflasyonun artmasıdır. Birde kanal istanbul diye milletin istemediği ama cuöhurbaşjanının ısrarla istedi projeniz var .milleti böyle saçma projelerle vergi manya yapıyorsunuz..önce mevcut sulama şebekeleri izle tarla sulatmayı başarın mahsuller yanıyor ..önce susuz tarlalara su götürün...karadenizi marmaraya götürmek nedir ...ayranın yok içmeye .......

Ali kibaroglu
Ali kibaroglu - 2 yıl Önce

Tarim bitirdiniz dijitalmis fasa fiso uretici tukendi bitti

Muhammet
Muhammet - 2 yıl Önce

Sayın Bakan İnsanlara iyilik yapmak istiyorsan istifa et bu insanlar senden kurtulsun Çünkü senin yapabileceğin hiçbir şey yok hala oradan başka yalan makinesi çıktım tamamıyla

Ep
Ep - 2 yıl Önce

Syn bakan bol keseden atıyor bol bol atta sana inanacak ciftci kaldımı


banner151

banner251