Tarım Bakanı: Çiftçiyi korkutuyorsunuz!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 'tarım kötü, ölüyor' eleştirilerine yanıt verdi. Pakdemirli, “Tarım bitti, öldü, üretici böyle oldu dediğiniz zaman bu işle uğraşanları da korkutuyorsunuz, kaçmalarına sebebiyet veriyorsunuz. Eksiklerimiz varsa bunları konuşalım ama bunları saygı ve sevgi içinde yapalım” dedi.

banner247
Tarım Bakanı: Çiftçiyi korkutuyorsunuz!
banner200
banner217

İzmir’de konuşan Pakdemirli, tarımla ilgili konuların artık siyasetten arındırılması gerektiğini dile getirerek, "Tarım bitti, öldü, üretici böyle oldu dediğiniz zaman bu işle uğraşanları da korkutuyorsunuz, kaçmalarına sebebiyet veriyorsunuz. Eksiklerimiz varsa bunları konuşalım ama bunları saygı ve sevgi içinde yapalım. Bunun üzerinden siyaset yapıp kimse kendi için rant devşirmeye çalışmasın. En son siyaset yapılacak konu budur, milli güvenlik meselesidir" dedi.

Gelecek hafta Tarım Şurası'nı gerçekleştireceklerini, 15 yıldır yapılmayan şurada tarımla ilgili tüm konuları derleyip toplayarak tartışacaklarını aktaran Pakdemirli, bu toplantıdan gelecek 5 yıl için bir iş planı ortaya konmasını beklediklerini ifade etti.

Türkiye'de gıda fiyatlarının, enflasyon sepeti içinde yüzde 20-25'lik payı alması nedeniyle sürekli gündemde olduğunu, gelecek 20 yılda gıda üretimini yüzde 50-60 artırma zorunluluklarının bulunduğunu kaydeden Pakdemirli, bunun bir yolunun kooperatiflerin güçlendirilmesinden geçtiğine dikkati çekti.

Bekir Pakdemirli, "Avrupa'da 150 bin tane kooperatif var. 5,4 milyon çalışan var. Fransa'da 15 bin kooperatif var. Bu kooperatifler 86 milyar avro ciro yapıyor. Bizde Fransa ile hemen hemen aynı miktarda kooperatif var. Ama bizde 1 milyar lira ciro yapan kooperatif yok. Başarılı kooperatiflerimiz var ama bunları sayısını artırmamız lazım." diye konuştu.

Gıda güvenliğinde tohumdan çatala kadar olan sürecin takip edilmesinin önemine işaret eden Pakdemirli, "Son günlerde ıspanak konusunda ortaya çıktı. Dün bütçe konuşmalarında da konuşuldu. Her ürünü köküne kadar kontrol etme şansımız yok. Ama herkesi de bir şekilde belli seviyede eğitmemiz lazım. Tarımsal ilaçlamadan değil, ıspanağın içine karışan bir yabani ottan bir zehirlenme." ifadelerini kullandı.

İZMİR'E 9 TARIMA DAYALI OSB

Elektrikli traktörün prototipini ürettiklerinin hatırlatan Pakdemirli, Türkiye'nin bu konuda öncü ve ihracatçı olabileceğine değindi.

Türkiye'nin tarımsal üretimde Avrupa'da ilk sıralarda olmasına rağmen işlenmiş gıda konusunda aynı durumun söz konusu olmadığını dile getiren Pakdemirli, bu konuda İzmir'in potansiyelini daha iyi kullanması gerektiğini ifade etti.

Bakan Pakdemirli, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ayın 7'sinde imzaladım. Dikili Tarıma Dayalı Organize Sanayi Bölgesi hayırlı uğurlu olsun. Burada 80 bin tonun üzerinde sebze ve meyve üretimi olacak ve 3 bin 500 kişiye de istihdam sağlayacak. Ama 9 ilçede daha tarıma dayalı organize sanayi bölgeleri kurulması konusunu da gündemimize aldık. Bunların hepsini peyderpey inşallah ülkemize kazandırmış olacağız. Bölge olarak da Denizli Sarayköy'de, Aydın Efeler'de, Manisa Alaşehir'de, Balıkesir Edremit'te de bu bölgelerin kurulması konusunda da gayretimiz sürüyor."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ümidini kaybeden çiftçi
Ümidini kaybeden çiftçi - 9 ay Önce

Sayın bakanım sizden hiçbir beklentimiz yok. Bu güne kadar çiftçiye ve hayvancıya hiç bir faydanız olmadı, bundan sonrada olacağını sanmıyorum. Her şeyiniz hikaye, göz boyamadan başka birşey değil. Tutarlı bir tarım politikanız yok. Ankarada oturup masa başında birşeyler kurgulamakla bu işler olmuyor. Köylere inin ve birebir çiftçilerle görüşüp çiftçilerin halini bir görün.

Fikri  gecer
Fikri gecer - 9 ay Önce

Tarim bakani bu iş ankaradan görüldugu gibi değil biz battık her şey 3 katlamis bakan .

Mustafa adlîğ
Mustafa adlîğ - 9 ay Önce

Evet tarımdan bize ekmek yok gibi. Bir sene daha şansımızi deneyeceğiz olmadı bize iş mi bitti. Bu kadar emek bu kadar masraftan sonra sermayeYi bile zor çıkarıyorsam neden kendimi aç bırakayım ve sadece cebimden yiyeyim. Bitmiş abi bitmiş

Bakanlık Personeli
Bakanlık Personeli @Mustafa adlîğ - 9 ay Önce

Çiftçiyi düşünen bir bakanın teşkilatına dönüp bakması gerekir. Personel Genel Müdürlüğünü işgal eden zatlar bu bakanlığın köküne dinamit koymaktadırlar. Burada bir an önce temizlik yapılmalıdır. Torpilli atamalara son verilmelidir. Buradaki zatların hiç bir tanesi bile mühendis yahut veteriner hekim değil. Bunlar bizler hakkında karar verici O-LA-MAZ-LAR. Bizleri de çiftçileri de küstüren PERSONEL GENEL MÜDÜRÜLÜDÜR. nokta

Ayna
Ayna - 9 ay Önce

Gelecek 20 yılda üretimi yüzde 50,60 arttırmayı düşünüyorsunuz ama 1.sınıf sulak tarım alanlarını imara açıyorsunuz...tapası tutan gazete varsa gelsin çekim yapsın tam kapasite çalışıyor Denizli belediyesi yer güzelköy kesilen zeytin ağaçları üzerindeki zeytinleriyle yatıyor yerde..katliam devam ediyor vatan hainleri tam kapasite

Ali Çakır
Ali Çakır - 9 ay Önce

Sayın bakanım tarımı ayakta tutamak için acil sulu tarıma geçilmesi gerek kütahya altıntaş beşkarış barajı halen bitmedi eğerki burası tam kapasitede çalıştığı takdirde milli ekonomiye yıllık en az yüz milyon daha katkı sağlayacaktır acilen burasının bir an önce bitirilip çiftçinin rahatlamasını sağlayacaktır bilgilerinize önemle arz ederim selam ve saygılarımla

Ziraat mühendisi
Ziraat mühendisi - 9 ay Önce

Bekir Pakdemirli "Eksiklerimiz varsa bunları konuşalım ama bunları saygı ve sevgi içinde yapalım”. Bakanın bu yaklaşımı bile sorunların çözümü için olumlu bir adımdır. İnşAllah başarılı olur.

selim ŞANLI
selim ŞANLI - 9 ay Önce

dısarıdan samanı dahi dışarıdan getirirseniz türk çiftcisi ne yapsın sayın bakan bu ülkenın samanına kurtmu ďüştü saygılar

Osman yelden
Osman yelden - 9 ay Önce

Yok sayın bakanım ne korkması bizde deli cesareti var akıllı olan zaten bu işi yapmaz

banner248

banner151