Tarım Bakanı açıkladı! Orman yangınlarında İHA kullanılacak

Tarım ve Orman Bakanlığı, yaz aylarının gelmesiyle birlikte orman yangınlarıyla mücadele kapsamında çalışmalarını artırdı. Orman yangınlarını tespitte bu yıl ilk defa İHA'lardan faydalanmaya başlayacaklarını söyleyen Tarım Bakanı Pakdemirli, “ Ülke genelinde 776 yangın gözetleme kulesinden ormanlarımızı izliyoruz” dedi.

Tarım Bakanı açıkladı! Orman yangınlarında İHA kullanılacak
banner200

Ülkemizde özellikle Hatay'dan başlayıp Akdeniz ve Ege sahil bölgelerinden İstanbul'a kadar uzanan kıyı bandı orman yangınları için en riskli bölgeyi oluşturuyor. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli de hazırlıkların bu riske göre yapıldığını ve yangınla mücadele için yangın sezonunda araç, gereç ve personelinin büyük bir bölümünün buralarda hazır bekletildiğini ifade etti.

Orman yangınlarıyla mücadelede 3 temel strateji belirlediklerini söyleyen Bakan Pakdemirli "Bunların ilki önleme, yani yangın çıkmasına mani olacak eğitim ve bilinçlendirme çalışması. Unutmayalım ki orman yangınlarının yüzde 88'i insan kaynaklı ve bu oranın inmesi ancak eğitim, bilinçlenme ve dikkatle sağlanabilir" dedi.

İkinci stratejilerinin ise önleme, yani erken uyarı, hızlı ve etkin müdahale olduğunu vurgulayan Pakdemirli “Orman yangınlarını tespitte bu yıl ilk defa İHA'lardan faydalanmaya başlıyoruz. Ülke genelinde 776 yangın gözetleme kulesinden ormanlarımızı izliyoruz. Yangından anında haberdar oluyor ve 1.140 noktada konuşlanmış ilk müdahale ekiplerimiz ile en kısa sürede yangınlara müdahale ediyoruz. Böylece yangınlara ilk müdahale süremizi 12 dakikaya indirdik." dedi.

YANGINLA MÜCADELE KAPSAMINDA 300 ARAZÖZ YENİLENECEK

Orman yangınlarıyla mücadele için büyük bir planlamaya ve titiz çalışmaya ihtiyaç olduğunu belirten Bakan Pakdemirli, ekipmanın da oldukça önemli olduğunu vurgulayarak; "Yangınla mücadele kapsamında yaklaşık 8 bin araç görev alacak. 300 arazözü de bu yıl yenileyeceğiz" ifadelerini kullandı.

"BU YIL ALINACAK YANGIN SÖNDÜRME PERSONELİ İLE EKİBİMİZ DAHA DA GÜÇLENECEK"

OGM'nin orman yangınları ile mücadele ekibi genişliyor. Bu yıl ülkemizde meydana gelebilecek her büyüklükte ve zorluktaki yangına karşı hazırlıklarını tamamladıklarını vurgulayan Bakan Pakdemirli,  "Orman yangınlarında bu yıl 18 bin 545 personel görev alacak. Bu arkadaşlarımızla beraber, bu yıl alımı yapılacak yeni elemanlar ile ekibimizi daha da güçlendirmeyi hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.

AYNI YIL İÇİNDE TEKRAR AĞAÇLANDIRIYORUZ

Stratejilerinin son ayağını ise yanan alanların tekrar ağaçlandırılmasının yani rehabilitasyon çalışmalarının oluşturduğunu belirten Bakan Pakdemirli" Yanan ormanlık alanları ilk ağaçlandırma sezonunda yani aynı yıl içinde tekrar ağaçlandırıyoruz. Anayasa gereği bu alanları başka bir maksatla asla kullandırmıyoruz. Ağaçlandırırken asli türlerin korunmasına da dikkat ediyoruz" diye konuştu.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tarım ve Orman
Tarım ve Orman - 2 yıl Önce

Ormanların idaresi tek elden ve güçlü bir yapıyla yürütülüyor.Gerek insan kaynağı gerek teknik mali imkanlar ile kurum kültürü oldukça fazla özellikle sn. bakan veysel eroğlu döneminde orman genel müdürlüğü ciddi ilerleme sağladı ve şimdide sn. bakan bekir Pakdemirli özellikle bakanlıkta orman teşkilatını öne çıkarıyor daha fazla sahipleniyor gibi dışarıdan görünüyor, önce 5 bin memur alımı(ogm nin mevcut memur sayısına oranı %30 ) gibi kurum için yüksek oranda alım yapıldı.Memur dışı geçici işçi ve büro personeli alımlarıda yıllık hizmet alımı yoluyla yapılıyor.Peki gelelim tarım kısmına;1985 e kadar veteriner ve ziraat ayrı ardından birleşik yapıda daha sonra modern dönem merkezde gıda kontrol,bitkisel üretim,hayvancılık,tarım reformu gibi ( genel müdürlükler) 4 lü yapı ve taşrada mülki idareye bağlı il/ilçe müdürlüğü örgütlenmesi var.İnsan kaynakları hususu büyükşehirlerde rahat iken özellikle ankaranın doğusunda illerin ilçelerinde resmi daireler boş.Bu amaçla yapılacak 2 bin kişilik alım tamamı orta ve doğu bölgelerimize yapılması doğru olacaktır.Ayrıca hizmet alımıyla geçici işçi alımı söz konusu değil.Teknik ve mali imkanlar büyükşehirlerde iyi durumda fakat tüm ekonomisi tarım sektörü üzerine kurulu yukarıda bahsi geçen il ve ilçelerde malesef zayıf.Halen daha 80 model araçlarla köy köy görevli gezen memurları görüyoruz.Bir diğer hususta tarımdaki çok başlılık, ilk satırda bahsettiğim ormanın en büyük avantajı olan tek elden yönetim tarımda maalesef yok.tarım bakanlığı,tarım kredi,ziraat odaları,birlikler,kooperatifler,dernekler,çiftçi,besici,celep,kabzımal,halci,ticaret bakanlığı,ziraat bankası,özel bankalar derken karşımıza bir çorba çıkıyor ve maalesef sektörü bilmeyen birinin bile tarıma karışmaya hakkı var.Ve sn. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ki iktidarlarda sn.veysel eroğlu gibi öne çıkan bir tarım bakanı yok.Ben yıllar sonra bile sn. Veysel eroğlu nu orman ve su işleri bakanı olarak hatırlıyıcamızı kanaat etmekteyim. Sn bakan bekir pakdemirli de yine aynı şekilde izmirde ki orman yangınında bölgeyi havadan izlerkenki kendini o derde vakıf ettiği ve çabaladığı görüntüleri gelecek.hiçbirimiz dört dörtlük değiliz Allah bu vatana ve insanlığa zerre kadar hizmet edenden razı olsun.Fakat tarımın gerek devlet teşkilatı ile gerek müteşebbisleri ile gerek yatırımcısı ve perakendecisi ve yine gerek üreticisi hatta tüketicisi ile daha da bilinçlenmesi,gelişmesi ve itibarını ve sektörün paydaşlarının itibarını daha da arttırması üreticiliğin çiftçiliğin tarım ve hayvancılıkla ilgili tüm mesleklerin özenilecek/gıpta edilecek duruma gelmesini arzu ediyorum.

Mersin
Mersin - 2 yıl Önce

Mersin Tarım il Müdürlügu Dogal afet hasar tespitinde Drone(iha) kullanmaya başlayali 2 yil oldu.

banner151

banner251