Tarım arazilerinin yüzde 15'i ipotekli!

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, tarımla ilgili geniş kapsamlı bir çalışma hazırladı. Tarım arazisine ait tapusu üzerinde ipotek konulan çiftçi sayısının 2 milyona dayandığı belirtilen çalışmada, tarım arazilerinin yaklaşık yüzde 15’i ipotekli olduğu kaydedildi.

Tarım arazilerinin yüzde 15'i ipotekli!
banner200
banner217

Cumhuriyet'ten Mahmut Lıcalı'nın haberine göre, Türkiye’deki toplam tarım arazisinin yaklaşık yüzde 15’ini oluşturan 40 milyon dekar alanın “ipotekli olduğu” ortaya çıkarken, en çok ipotekli arazinin tarımsal üretimin de yoğun olarak gerçekleştiği Aydın, Manisa ve İzmir’de bulunması dikkat çekti. CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, tarımsal üretimi fazla olan illerdeki çiftçilerin daha borçlu olduğunu belirterek “Bu durum tarımın içinde bulunduğu çıkmazı gösteriyor” dedi.

CHP’li Bakırlıoğlu’nun ipotekli tarım alanlarına ilişkin hazırladığı çalışma, Türkiye’de tarım arazilerinin önemli bir bölümünün ipotek altında olduğunu ortaya çıkardı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın güncel ve resmi verilerine göre çiftçinin borç batağında olduğu tapu kayıtlarında da gözler önüne serildi.

Çalışmaya göre Türkiye’de var olan toplam 266 milyon 766 bin 913 dekar tarım alanının toplam 39 milyon 474 bin 630 dekarı ipotek altında bulunuyor. Başka bir deyişle tarım arazilerinin yaklaşık yüzde 15’i ipotekli durumda.  Türkiye’de toplam tarım alanı parsel sayısı 36 milyon 905 bin 261 olurken; ipotekli parsel sayısı ise 2 milyon 979 bin 261 olarak hesaplanıyor. Tarım arazisine ait tapusu üzerinde ipotek konulan çiftçi sayısı 1 milyon 964 bin 665 kişiyle, 2 milyona dayanmış durumda.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251