Tanzim satışları ne kadar sürecek? İki farklı açıklama!

Tanzim satışları ne kadar sürecek? Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bu konuda bir süre vermezken Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, tanzim satışlarla ilgili 2.5 ay planlamalarının bulunduğunu söyledi.

banner180
Tanzim satışları ne kadar sürecek? İki farklı açıklama!
banner200
banner195

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, AA Ekonomik masasına konuk oldu. Poyraz, tanzim satışlarla ilgili olarak önemli değerlendirmelerde bulundu.

Tanzim satışların ne zamana kadar devam edeceğiyle ilgili olarak açıklamalarda bulunan Poyraz, "Tanzim satışta 2,5 aylık planlamamız var. Açıkta üretilenler piyasaya girince fiyatlar ürün bolluğundan gevşeyecek" dedi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise dün yaptığı açıklamada, tanzim satışların ihtiyaç olduğu sürece devam edeceğini gerekirse kalıcı olabileceğini belirtmişti.

TARIM KREDİ 5 BÖLGEDEN ALIM YAPTI

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, 5 bölgeden üreticiden aldıkları ürünleri İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyelerine teslim ettiklerini belirterek, üreticiden alınan ürünler konusunda fiyat garantisinin verilmediğini söyledi. Üretici ayağında fiyatların farklılık arz edebildiğini bundan dolayı piyasa şartlarına uyduklarını dile getiren Poyraz, üreticinin razı olduğu bir fiyatlandırma yaptıklarını kaydetti.

PİYASAYA GEREKEN MESAJ VERİLDİ

Tanzim satışların başlamasıyla birlikte fiyatlarda yarı yarıya düşüşler yaşandığını bildiren Poyraz, belli marketlerin de projeye destek verdiğini dile getirdi. Domatesin proje başlamadan önce 10 liranın üstünde satılırken, tanzim satış yerlerinde 3 liradan satıldığını hatırlatan Poyraz, patates ve soğanın da bazı marketlerde 2 liradan satılmaya başlandığını kaydetti. Bu proje ile kamuoyuna net bir mesaj verildiğini belirten Poyraz, “Bir piyasa var bu piyasanın bozulması noktasında fırsatçılar varsa da bu fırsatçılara imkan sağlanmayacak. Devlet olarak bütün kurumlarla gerektiğinde vatandaşa hakkını koruma noktasında sahaya ineriz mesajı verildi” dedi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ekonomi Nedir?
Ekonomi Nedir? - 9 ay Önce

Öncelikle ekonominin ne olduğunu öğrenmeleri gerek bunların, 17 yılın sonunda geldikleri nokta “tanzim satışları...” Bu satışlar piyasanın % kaçını regüle edebilir? Ankara’da üç beş yere satış noktası açarak mı fiyatlar düşer? Efendiler akıllanın biraz, “tanzim satış” bugün var yarın yok, sürdürülebilir de değil. Piyasaya yapılan müdahale sonucu marketler, kabzımallar piyasadan çekilirse o zaman olan çiftçiye olur, devlet rekabeti bitirirse malını 3’e satan çiftçi 2’ye alıcı bulamaz, çiftçi üretim yapamaz olur, hoş çiftçi maliyetler nedeniyle yine üretemiyor ya....
Tarım kredi domates, patlıcan alacağına gübreyi, ilacı, tohumu ucuz vermenin yolunu bulsun, ülke ekonomisine daha faydalı olur bu.

...........
........... - 9 ay Önce

Allah tk çalışanlarının yardımcısı olsun siyasetin ve reklamcıların oyuncağı oldular

İstifa edin
İstifa edin - 9 ay Önce

TKK sadece resmi kurumlar ile anlaşma yaparak yürütülemez asıl işin çiftci iken çiftci satmayesi ile firma şirket holding kurmak nedemek!!! çiftci kardeşlerimiz sermaye lerinizi alın bir çok banka sıfır faiz ile yer ve gübre veriyor lütfen bu Yahudi sistemin den çıkın müdürler para kazanıyor sırtımızdan hemde korkunç

Secim yatirimi
Secim yatirimi - 9 ay Önce

Eski milletvekili oldugunuz icin atandiginiz kurumun gercek gorevini yapin. Gubre pahali yem cook pahali mazot oyle ha birde faaizleriniz var ocagimizi sondurecek. Siz bunlari dusurun. Sirf secim icin goz boyama yapmayin

Ya bırakın bu saçma uygulamayı
Ya bırakın bu saçma uygulamayı - 9 ay Önce

Bu şekilde sebze meyve fiyatını düşüremezsiniz.Siz tarim kredi mazottan gübreden ilaçtan haber verin .Onun ile ilgili bir çalışmanız olucak mi .Memlekette dünya kadar fikir yürütecek binlerce işsiz Ziraat Mühendisi var.

Sonucundan şüpheliyim
Sonucundan şüpheliyim - 9 ay Önce

Tarım Kredi koooeratifleri yıllardır ortaklarının ürünlerini değerlendirmek yönünde alım yapıyor. Migros ve Carfure için çiftçiden Yaş meyve ve sebze alınıp satılıyor, ancak kurum bu tip alımlardan kar yerine hep zarar etmiştir. Uygulamaya konulan tanzim satış sistemş alel acele alınan bir karar olduğundan Tarım Kredi bu işten çok zarar edeceğine inanıyorum, İnşallah yanılan ben olurum. Eğer çiftçi ve tüketici kazanacaksa kesinlikle çiftçinşn yeniden üretime yönelmesi sağlanmalıdır, nüfus artıyor ancak üretim yapan çiftçi sayısı azalıyor. Çiftçinin üretime yönelmesi için öncelikli olarak üretim planlaması yapılmalı ve bu planlama doğrultusunda desteklemeye geçilmelidir. Kusacası üretimi artırmadan sorun çözülmez.

Siyaset
Siyaset - 9 ay Önce

Sayın eski milletvekili genel müdür yüzyıllık kurum hiç bir döneminde bu kadar siyasi iktidarların emrine girmemişti. Yazık Dünyanın en büyük çiftci kuruluşunu manava çevirdiniz. Başarılarınızın devamı diliyorum.

Vekil eskisi
Vekil eskisi - 9 ay Önce

Tarım kredi haberlerini yakından takip ediyoruz bakalım vekil kağrın var ama üst yönetime alt kooperatif çalışan ve taşeron lar seni tanımıyor. İçini düzeltmeden dışına makyaj yakışmıyor önce içini hallet ki düzen otursun. sessiz çığlık ları görmedin acaba kendi evlatlarınız olsa napardınız. Malesef büyük bir gençlik heder ettiniz ihtiyaç yok ise bu arkadaşları ayrın hamal niyetine Üniversite mezunu çalıştırmak millet vekili bir genel müdüre yakışıyor ise ben şapka çıkarırım.


banner151