TAGEM: Tohumda başarılı kuruluşlarımız olmalı

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü (TAGEM) Özkan Kayacan, geliştirilen yeni mısır çeşitleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Tohumculukta başarılı kuruluşların olması gerektiğine dikkat çeken Kayacan, “TAGEM olarak özel sektörle birçok ortak Ar-Ge projesi yürütüyoruz. Gelinen noktada çok daha kaliteli yerli çeşitleri yetiştiriyoruz. Silajlık ve danelik mısırda 6 yeni çeşidimiz güzel bir noktaya geldi. Tek derdimiz; yerli ve milli üretimi artırmak ve ülkemizi kalkındırmak" dedi.

TAGEM: Tohumda başarılı kuruluşlarımız olmalı
banner200
banner217

Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsünde düzenlenen "Tarla Günü" etkinliğine katılan Kayacan, geliştirilen yeni mısır çeşitlerinin büyük beğeni topladığını söyledi. Yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi veren Kayacan, "Yabancı firmalardan çok daha kaliteli işler çıkaran arkadaşlarımız var. Gıdaya hakim olan, dünyaya hakim olur. Bunu başarabilmek için de tohumculukta başarılı kuruluşların olması gerekiyor. Bu noktada özel sektör, başarılı çalışmalar yapıyor. Ülkemizde genellikle ilk çalışmalar devlet eliyle yürütülür, daha sonra özel sektöre devredildi. TAGEM olarak özel sektörle birçok ortak Ar-Ge projesi yürütüyoruz. Gelinen noktada çok daha kaliteli yerli çeşitleri yetiştiriyoruz. Silajlık ve danelik mısırda 6 yeni çeşidimiz güzel bir noktaya geldi. Tek derdimiz; yerli ve milli üretimi artırmak ve ülkemizi kalkındırmak" diye konuştu.

Enstitü sahasında, TAGEM'e bağlı enstitülerce geliştirilen; AGA, Hacıbey (ADA 9516), ADA 523, SAMADA 07, ADA 351 ve SİDE isimli mısır çeşitleri tanıtıldı.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tuncay. Bostan
Tuncay. Bostan - 1 yıl Önce

SEM. Ben. Havancılık. Üzerinde. Meslek eğitimi. Aldım. Benim. Para. Yeter değil. Hibeli. Kıredi. İçin. Danışmanlık. Atında birtakım. Evraklar. Hazırlattım. Kimse bana bukırediyi. Kullandıramadı. Saygılar. Cevap. Beklerim

banner151

banner251