Süt üreticisi ortada kaldı!

Ulusal Süt Konseyi'nin Mart ayında toplanarak 1 Nisan'dan itibaren geçerli olacak çiğ süt referans fiyatının açıklaması gerekiyordu. Ancak yerel seçimlerden dolayı Gıda Komitesi süt fiyatlarıyla ilgili bir görüş beyan etmediği için Ulusal Süt Konseyi de süt fiyatlarını belirlemek için toplanamadı. USK toplanmadığı için süt üreticisi ortaya kaldı!

Süt üreticisi ortada kaldı!
banner200

Süt fiyatlarında büyük bir belirsizlik yaşanıyor. Ulusal Süt Konseyi'nin Mart ayında toplanarak 1 Nisan'dan itibaren geçerli olacak çiğ süt referans fiyatının açıklaması gerekiyordu. Ancak Gıda Komitesi süt fiyatlarıyla ilgili görüş beyan etmediği için Ulusal Süt Konseyi de toplanamadı.

ÜRETİCİNİN ARTIK DAYANACAK GÜCÜ KALMADI!

Tüm Süt Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) Yönetim Kurulu Başkanı Sencer Solakoğlu, yazılı bir açıklama yaparak, bir yılı aşkı maliyetlerin altında üretim yapan çiftçinin artık dayanacak gücünün kalmadığına dikkat çekti.

USK ACİLEN TOPLANMALI

Ulusal Süt Konseyi tarafından belirlenen çiğ süt tavsiye fiyatlarının süresinin 31 Mart 2019'da sona erdiğini hatırlatan Solakoğlu, 1 Nisan 2019 tarihinden itibaren fiyatların yeniden belirlenmesi için Ulusal Süt Konseyi'nin acilen toplanmasını talep etti.

ÇİFTÇİNİN ZARARI KARŞILANMALI

Yeni oluşacak fiyatın çiftçinin kaybını telafi edecek miktarda olması gerektiğini ifade eden Solakoğlu, “TÜSEDAD olarak sürdürülebilirliği sağlamak için Avrupa Birliği çiğ süt fiyat ortalamasına tekabül eden 2.28 TL/litre fiyatının baz alınmasını talep ediyoruz" dedi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Van
Van - 12 ay Önce

Seçim bitti. mevzuat bilmez, kural bilmez her yönüyle sıkıntılı illere bol soruşturma dosyaları açılmasına sebeb olan bir sürü müfettişin illere akın akın gelmesine sebeb olan bu müdürleri ne zaman değiştireceksiniz. Ne zaman aklı başında, kanunlara bağlı bi müdür nasip olacak. Torpilli değil işi bilen kanunu bilen müdür istiyoruz. Allah rızası için

Öncelik mazotun
Öncelik mazotun - 12 ay Önce

Durun bakalım mazota elektriğe sulamaya girdilere bi zammı görün....bu millete bu zamlar hak tır ...100 de 45 oy aldılar....demek ki doğru yapıyorlar...benzin zammı hayırlı olsun .mazotcular hazır olun

Yeme yine zam
Yeme yine zam - 12 ay Önce

Süt fiyatlarını kim dikkate alıyor hiç kimse yine yeme torbada 4 lira zam geldi allah yardımcımız olsun

banner151