Süt fiyatları ne olacak? Bakan Pakdemirli’den önemli süt fiyatı açıklaması!

Artan girdi maliyetlerine karşı süt fiyatlarının düşük kalmasından dolayı zor günler geçiren süt üreticisine Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den umut veren bir açıklama geldi. 

banner255
Süt fiyatları ne olacak? Bakan Pakdemirli’den önemli süt fiyatı açıklaması!
banner200

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir programı kapsamında Bergama'da Haluk Elbe toplantı salonunda düzenlenen Tarım ve Orman Sektörü değerlendirme toplantısı'na katıldı. 

Pakdemirli, artan girdi maliyetlerine karşı süt fiyatlarının düşük kalmasından dolayı zor günler geçiren süt üreticisine yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

Pakdemirli, “Eğer yapabilirsek sütte bir ekstra zam yapma konusunda kararlılığımız var” dedi. 

YA FİYATI YÜKSELTECEĞİZ YA DA DESTEKLERİ ARTIRACAĞIZ

Süt fiyatlarının iyileştirilmesi için iki yoldan bahseden Pakdemirli, “Süt Konseyine tavsiye kararı olarak yapabiliyorsak süt zammı, yapamıyorsak da desteklerin kış döneminde artışı gündeme gelecek" diye konuştu.

SÜT YEM PARİTESİ ÖNEMLİ 

Diğer yandan Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Kamil Özcan, süt-yem paritesine dikkat çekerek, “Süt-yem paritesi 1.3 olarak belirlenirse fiyatlar otomatik olarak oluşur” dedi. 

MALİYETLER ARTTI FİYAT YERİNDE SAYDI 

Soğutulmuş çiğ sütün 1 Mayıs-31 Aralık döneminde uygulanacak tavsiye fiyatının litre başına 1.7 liradan 2 liraya yükseltildiğini hatırlatan Özcan, “Ancak o günden sonra bizim maliyetlerimiz arttı. Her şey zamlandı. Süt fiyatları sabit kaldı” dedi. 

Süt fiyatlarında üreticinin sattığı sütün karşılığında ne kadar yem alabildiğinin önemli olduğunun altını çizen Özkan, şunları kaydetti:

ÜRETİCİ BİR KİLO SÜTE KARŞILIK NE KADAR YEM ALABİLİYOR?

"Süt fiyatlarının artması, üretici çok kazanıyor anlamına gelmiyor. Bizim için, üreticinin sattığı sütün karşılığında ne kadar yem alabildiği önemli. Üretici 1 kilogram sütünü sattığında 1,3 kilogram yem alabilmesi garanti altına alınmalı. Bu olduktan sonra süt fiyatının ne kadar olduğu önemli değil. Bu oranı, devlet üreticiye garanti ederse üreticinin bir sorunu kalmaz, üretime devam eder. Süt-yem paritesi 1,3 olarak belirlenirse fiyatlar otomatik olarak oluşur."

SÜT İNEKLERİ KESİME GİDİYOR

Son verilere göre, süt üretiminin yıllık bazda yaklaşık yüzde 10 azaldığına dikkat çeken Özcan, üretici sayısının giderek düştüğünü, süt ineklerinin de kesime gönderildiğini belirtti. 

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Orxanorxan
Orxanorxan - 2 yıl Önce

Hayvan fiyatlar hafif çıksın bundan sonra elimi değirirsem namerdim kim yapıyorsa yapsın!! Bu ülkede çiftçi olmak kepazelik

Zeki bilen Seben
Zeki bilen Seben - 2 yıl Önce

Bugünkü yem fiyatlarına göre süt sudan ucuz

MUSTAFA YAVUZ TAN
MUSTAFA YAVUZ TAN - 2 yıl Önce

CAN ÇEKİŞİYORUZ AÇİL ÖNLEM ALINMASI LAZIM. AYLIK SÜT DESTELEMELERİNİ 1 AYDAN FAZLA GEÇİKTİRMEDEN ÖDENMESİNİ SAĞLAYINIZ

İZZET BOZDAĞ
İZZET BOZDAĞ - 2 yıl Önce

Bu hükümet bi halt olmaz 17 yıldır ülkede bitmeyen hiç bu sektör kalmadı tarım bitti hayvancılık bitti sanayi bitti üretim bitti atatürk kurduğu fabrikalar satıldı sara sara biter kalmadı atatürk sözü üretmeden tüketen ülkeler önce haysiyetini sonra şerefini kaybeder demiştir.

Mehmet oztopac
Mehmet oztopac - 2 yıl Önce

Bende ne yazıktır bu sektörü çok severek yapıyorduk ailecek yani biz aile işletmesi olanı üreticiyi kendimi bildim bileli hayvanların içindeyim babadan oğula yani 35 yaşındayım ama artık girdi maliyetinden süt hayvanlarının beşlik davalarla beraber mezbaha göndermeye başladık bu yıl ki anbarimdaki yem fiyatı 70 baş hayvanlardan ustun satsam yemleri daha karliyim yani sonuç bırakıcaz artık bu isi

Mahmut tanima
Mahmut tanima - 2 yıl Önce

Kim denetliyor bu islere cig sutu 1liraya aliyorlar bu devlet bizim burda niye yok abi

Adem CÜREBAL
Adem CÜREBAL - 2 yıl Önce

Daha ne bekliyorsunuz, ne iş yaparsınız siz. Süt taş parçası, beton kadar para etmiyor

İbrahim Okyay
İbrahim Okyay - 2 yıl Önce

Bu ay 50 ade süt ineği kestirmek zorunda kaldım
Çünkü yem borcum inek lerin nerdeyse toplam fiyatına yaklaştı


banner151

banner251