Suriye’den hububat ithal edilecek!

Türkiye, Suriye’den 20 bin ton hububat ithal etmeye hazırlanıyor. Tel Abyad’dan alınacak hububatların taşınması için bir milyon 300 bin lira harcanacak.

Suriye’den hububat ithal edilecek!
banner200

Birgün gazetesinden İsmail Arı’nın haberine göre, Suriye’den zeytinyağı alınması geçtiğimiz yaz tartışmalara neden olurken Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Şanlıurfa Merkez Şube Müdürlüğü de Suriye’den hububat almaya hazırlanıyor. Kamu İhale Kurumu’na bağlı Elektronik Kamu Alımları Platformu’nda (EKAP) yayımlanan ihale bilgilerine göre, Suriye’nin Tel Abyad bölgesinden alınacak olan 20 bin ton hububat TMO’nun Şanlıurfa Merkez Şube Müdürlüğü’ne bağlı depolara taşınacak.

1 MİLYON 300 BİN TL’YE TAŞINACAK

Hububatların Türkiye’ye taşınması için yapılan ihaleye altı şirketin kaldığı belirtilirken 1 milyon 300 bin TL teklif veren Öz-Duy Uluslararası Taşımacılık Şirketi ile 3 Ocak tarihinde sözleşme imzalandığı açıklandı. Sözleşmeye göre şirket 30 Haziran tarihine kadar, yaklaşık altı boyunca Tel Abyad’daki hububatları Şanlıurfa’ya taşıyacak.

DAHA ÖNCE ARPA DA ALINMIŞTI

TMO, Suriye’nin Çobanbey İlçesinde bulunan arpaların Türkiye’ye taşınması için iki defa ihale yaptı. TMO Gaziantep Şube Müdürlüğü, Çobanbey geçici işyerinde bulunan arpanın karayolu ile Gaziantep’e taşınması için bir şirketle yaklaşık beş aylık sözleşme imzaladı. Bu şirkete de toplam 1 milyon 117 bin TL ödendi. TMO Gaziantep Şube Müdürlüğü 23 Aralık tarihinde de Çobanbey’den Gaziantep, Kahramanmaraş ve Kilis’e karayolu ile arpa taşınması için bir başka ihale daha yaptı. İhaleye 1 milyon 260 bin TL teklif veren şirketin ihaleyi kazandığı açıklandı.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
REMZİ İLDEŞ
REMZİ İLDEŞ - 2 yıl Önce

Türkiyenin suriyeden buğday alması türk tarımının durumunı özetliyor

Çiftçi
Çiftçi - 2 yıl Önce

Helal olsun suriyeden de buğday ithal ediyoruz bizim çiftçimiz fazlasıyla buğday üretir ama malesef sudandan bile tarım ürünü getiriyoruz.

İnşaat sektörüne Yok edilen tarlalar
İnşaat sektörüne Yok edilen tarlalar - 2 yıl Önce

Sahada muhtaç olacaksın törki

Mühendis
Mühendis - 2 yıl Önce

Tel Abyad dan alınan ürünlere ithal mi diyorsun tarımdanhaber? Orası artık Türk toprağı sayılır ve kahraman askerimiz orada bulunmakta.

YAZIK MEMLEKETİME...
YAZIK MEMLEKETİME... - 2 yıl Önce

Tigem arazisinin yaklaşık 1 milyon dekarında hububat üretimi yapılmaktadır. Verimler dekara 20 kg. artırılsa toplamda 20 bin ton yapar. Dekara verimi 20 kg artırmak, 1 dekardan 20 kg daha fazla almak hiç de zor olmasa gerek. Ama kimin umurunda...

ahmet yılmaz
ahmet yılmaz - 2 yıl Önce

Tel Abyad ve civarında, askerimizin büyük özveri ile konuşlandığı topraklarda yaşayan insanların, orada kalıcı olmalarını sağlamak için çok güzel bir proje. Suriyeliler gelmesin istiyorsak orada onları tutmanın ve aynı zamanda kurtardığımız bölgelerdeki insanlara da ülkemizi sevdirmemiz gerekir. Gayet olumlu buldum. Şu an dünyanın en büyük un ihracatçısıyız. Ucuz buğdaya ihtiyacımız var. Dünyanın kuralı böyle, uyum sağlamak lazım.

Mehmet ÇAĞLAYAN
Mehmet ÇAĞLAYAN - 2 yıl Önce

Çiftçi yi Allah rahmet eylesin

Hanssan
Hanssan - 2 yıl Önce

Mülteci sığınmacı da ithal etmekten iyidir,,Türkiye'de tarla kalmadı betona feda edildi ülke yok oldu,bundan sonra tarımda dışa muhtaçsın düşmanına bile muhtaçsın topraklara yazık oldu


banner151

banner251