Su ürünlerinde değişiklik komisyonda

Tarım ve Orman Bakanlığı, Su Ürünleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmelerine, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda başladığını duyurdu. Düzenleme ile su ürünlerinin sürdürülebilir yönetimi ve balıkçılık kaynaklarının korunması amaçlanıyor.

Su ürünlerinde değişiklik komisyonda
banner200

Tarım Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, kanun teklifiyle, Su Ürünleri Kanununun Kabahatler Kanunu ile uyumlaştırılarak, yasa dışı su ürünleri yetiştiriciliği faaliyetlerinde caydırıcılığın sağlanmasının hedeflendiği teklifte, su ürünleri faaliyetleri için su alanı ve suyun kiralanmasında yetkili kurumlar belirlenecek.

Teklif ile su ürünleri avcılık ve yetiştiricilik faaliyetleri yeni teknolojik imkânlarla izlenecek, denetlenecek ve kayıt altına alınacak. Su ürünlerinin kaçak yollardan yurt dışına çıkarılmasının ve canlı olarak yurt içine sokulmasının önlenmesinin de amaçlandığı teklifte, su yapılarının bulunduğu alanlarda biyoçeşitliliğin korunması amacıyla bazı değişikliklerin yapılması da gündemde. Komisyonda teklifin tümü üzerindeki görüşmeler sürüyor.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251