Su altında tarım ilk meyvesini verdi

Çölde tarım son yıllarda öne çıkarken, İtalya’da su altında topraksız tarım denemelerinin ilki başarıyla sonuçlandı. Proje yetkilileri su altında yetiştirilen ilk ürünün çilek olduğunu ve tadına da baktıklarını söyledi.

Su altında tarım ilk meyvesini verdi
banner200

Hürriyet’te yer alan habere göre, İtalya’nın kuzeybatı kıyılarında yürütülen ‘sualtı tarım projesi’ tarımcılıkta büyük bir dönüşüme yol açacak. Pisa Üniversitesi’nin de dahil olduğu projede denizin metrelerce altına koyulan özel kapların içindeki bitkiler, topraksız bir alanda normalden çok daha hızlı bir gelişim gösteriyor.

İLK ÜRÜN ÇİLEK

Fesleğen ve adaçayı gibi bitkilerin kullanıldığı projede bitkilerin yetişmesi için özel bir sistem kullanıldığı belirtildi. Su, nem ve oksijen miktarını dengeleyen bu sistem, tarıma elverişli olmayan arazilerde, okyanusta ve hatta uzayda bile tarımcılık faaliyetlerinin yürütülmesi anlamına gelebilir. Proje yetkilileri su altında yetiştirilen ilk ürünün çilek olduğunu ve tadına da baktıklarını söyledi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Heyyy
Heyyy - 2 yıl Önce

Yakında kahve de yetiştirirler. Antalyalılar treni kaçırdınız

İmar arsa peşkeş
İmar arsa peşkeş - 2 yıl Önce

Tarlaları büyükşehirlere müta it lere peşkeş çekersen suyun altında tarla ararsın eyyy eyyyy hamd gurubu

Zeki aktaş
Zeki aktaş - 2 yıl Önce

Ne beslenmesi ya hayvanlar zarar vere vere bizide bitirdi kesin çözüm kestirip kurtulmak

Hasan amasyalı
Hasan amasyalı - 2 yıl Önce

Bizim orada derlerki sen kudurmusun diye bende bunlara deyim bunlar kudurmus siz once toprak uzerindekilerin kiymetini bilin suyun altinada baska ulkenin urunlerine de gerek kalmaz

banner251