Sonbahar dönemi şap aşılama kampanyası hakkında duyuru!

Eskişehir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, il ve ilçelerde 02 Eylül – 15 Kasım 2019 tarihleri arasında büyükbaş hayvanlara yönelik olarak 'Şap Aşılama Kampanyası' başlatıldığını duyurdu. 

Sonbahar dönemi şap aşılama kampanyası hakkında duyuru!
banner200
banner217

Konuyla ilgili olarak Eskişehir Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

Hayvan hastalıklarından korunmanın en önemli ayağı aşılamadır. Bu bakımdan, Bakanlığımız tarafından belirlenen programlar dâhilinde hayvan hastalıklarına karşı hazırlıklı olmak ve hastalıklarla mücadele etmek amacıyla Ülkemiz genelinde aşılama çalışmaları yapılmaktadır. Bu kapsamda, halk arasında “dabak” diye de bilinen hayvanlarda et ve süt veriminde büyük kayıplara, genç hayvanlarda ölümlere, gebe hayvanlarda ise yavru atmalara sebep olarak, Ülkemizde önemli ekonomik kayıplara neden olan şap hastalığından korunmak amacıyla yürütülen sonbahar dönemi aşılama kampanyası 2 Eylül itibari ile başlamış olup 15 Kasım’a kadar devam edecektir. 

Yetiştiricilerimizin 5996 sayılı kanun gereği hayvan sahiplerinin kampanya döneminde büyükbaş hayvanlarına aşı yaptırmaları mecburidir. Aşı yaptırmayanlara ilgili kanun çerçevesinde para cezası uygulanacaktır. Ayrıca Şap aşısı uygulanmamış olan hayvanlar il içinde işletmeden işletmeye nakledilemez ve buzağı desteklemesinden faydalanamaz. 

Bu nedenle İlimizde bu hastalığı önleyebilmek için tüm yetiştiricilerimizin kampanya döneminde büyükbaş hayvanlarını aşılatmaları, aşılama çalışmalarında tüm paydaşlarımızın gereken hassasiyeti göstermeleri çok büyük bir önem taşımaktadır.” dedi. 

Aşılama çalışmalarının İl Müdürlüğümüz hayvan sağlığı ekipleri tarafından büyük bir titizlikle yürütüleceğini belirten İl Müdürümüz Emine Sever açıklamalarını şu sözlerle sonlandırdı: “Hedefimiz, İlimizde bulunan büyükbaş hayvan mevcudunun tamamının aşılanması ve % 100 başarı ile bu aşılama döneminin tamamlanmasıdır. Tüm yetiştiricilerimize hastalıktan uzak, bereketli ve bol kazançlar diliyorum.” dedi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan  hasan
Hasan hasan - 12 ay Önce

Tarım kıredide fayizler yüzde 5

banner151

banner251