Soğan fiyatı tarlada 40 kuruş

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, soğan üreticilerinin zor günler geçirdiğini belirterek, soğan fiyatının tarlada dahil 40 kuruş etmediğini kaydetti. Barut, “Üretici soğanını satamıyor, bu nedenle hasat edemiyor” dedi.

Soğan fiyatı tarlada 40 kuruş
banner200

Adana'da soğan üreticileriyle bir araya gelen Barut, "Üretici soğanını satamıyor, bu nedenle hasat edemiyor. Soğan ve patates depolarını basan, çiftçilerimizi korkutan yiğitler (!) neredesiniz? Gelin, üreticinin halini görün. Şu anda soğanın fiyatı tarlada 40 kuruş dahil değil. Dönüme maliyeti 2 bin 500 lira. Üretici çok zor durumda. Geçtiğimiz günlerde patates sıkıntılıydı, şimdi hasadın başladığı soğanda aynı sorunlar yaşanıyor. Üretici satamıyor, maliyetini karşılamadığı için, işçilik maliyetini bile kurtarmadığı için soğanı tarlada bırakıyor. İktidara sesleniyoruz. Üreticinin derdine derman olun, çare bulun” ifadelerini kullandı.

ÜRETİCİLER ÇOK PERİŞAN

Barut, şunları kaydetti: “Soğan ve patatesle ilgili öyle '300 bin ton satın alacağız' deyip 50 bin ton alıp bırakmayın. Bunlar pansuman tedavisidir, çözüm değildir. Gerçekten üreticiye destek olacaksanız, soğanla ve patatesle ilgili destekleme fiyatları verin. Yerinde ve zamanında ödeme yaparak üreticiyi ayakta tutun. Fiyatı 10 liraya çıktığı zaman oluyor, 1 liraya düştüğü zaman oluyor. Patates ve soğanda, özellikle soğan tarihinin en kötü dönemini geçiriyor. Üreticiler çok perişan. AKP iktidarının korkulu rüyası oldu soğan ve patates. Soğan ve patates üreticileri iktidarın sonunu hazırlayacak."

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2021, 18:24
YORUM EKLE
banner151

banner251