Sivas Valisi Ayhan: TKDK projeleriyle ilgili bilgi aldı

Sivas Valisi Salih Ayhan, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nu (TKDK) ziyaret ederek, yürütülen projeler hakkında bilgi aldı.

Sivas Valisi Ayhan: TKDK projeleriyle ilgili bilgi aldı
banner200

TKDK'nın kırsal kalkınmada ve Sivas çiftçisinin, girişimcisinin proje kapasitesinin arttırılmasında etkin rol aldığını ifade eden Vali Salih Ayhan, "Çiftçilerimize; kırsal kalkınma ve IPARD fonları ile tarım, hayvancılık ve diğer sektörlerde önemli oranda finansal destek sağlanmıştır. IPARD programları ile desteklenen 42 il arasında en fazla akrediteye sahip 20 ilden biri olan Sivas'ın kırsalına dönük sağlanan desteklerle, toplamda 292,26 Milyon TL'lik yatırım yapılmıştır. Sivas, 42 il içinde ödenen hibe tutarı ve proje bakımından 2. sırada yer almaktadır. İlimiz süt üretimi ve besi projeleriyle, arıcılık ve tıbbi aromatik bitki projesi bakımından yine kendisine 2. sırada yer bulmuştur. Şehrimizde IPARD hibeleriyle 1721 yeni istihdam sağlanmıştır" dedi.

KADINLARA POZİTİF AYRIMCILIK UYGULANDI

Ayhan, çiftçilerin bilgi ve birikiminin artırılması gerektiğine de işaret ederek, "2019 yılında yeni açılan fasılda toplam 107 adet proje ile 15 milyonluk bir proje sağlanacaktır. TKDK'nın hayata geçirdiği projeler AB standartlarında modern işletmelerdir. Çiftçilerimize 65 bin 566 adet makine ekipman sağlanmıştır. Bu hizmette tarımın nitelikli yapıldığının en önemli göstergelerinden biridir. Genç çiftçilere ve kadın çiftçilere de pozitif ayrımcılık uygulanmaktadır. 118 genç yatırımcımız, 33 adette bayan çiftçimiz TKDK'nın projelerinden istifade etmiştir. Bu yıl tarım ile ilgili çok özel, tematik bir çalışmamız olacak. Her sektörü, her başlığı ayrı değerlendireceğimiz bir çalışma gerçekleştireceğiz" ifadelerini kullandı.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
yiğido
yiğido - 3 yıl Önce

sivas 5 kez mi akredite olmuş? vali beye adam gibi bilgi notu vermekten aciz adamlarsınız.

Mustafa ozkahveci
Mustafa ozkahveci - 2 yıl Önce

Tarim kirediler guya borç ertelediler gidip erteledik faizle ertelendi yani anlayacağın tefeci usuluyle ertelendi zaten borcu faizle şirdiler tekrar faizle ertelediler tek kelimeyle çifçinin işi çok zor koyler boşaliyor satan kacan kaçana cifçiye faizsiz kredi verilmeliki cifçi ayakta kalabilsin cifçi yuzde 80 yuzde 90 sani bankalara borçlu çok zor valahi donmuyor gitikçe batiyor cifçi işin garibi biz cifçiler yuzde 90 ni vAllahi akepelidir akepeden öyle memnunlarki erkek sen git cifcinin yaninda akp yi bir elestir goreyim seni bende dahilim buna iyi guzel kardeşim bunun maliyeti beli deli adamda bunun hesabini bilir ek biç sifir var elden sifir başta cifcinin giderlerin içine bankalardan kopariflerden birde faiz binince cik bakalim icinde cikabilirsen faizler kartopu gibi buyor kop tife 8400 mazot gubre aldim kuraklik ikisen yağmursuzluk borç olmuş 22bin kusur birde ertele faizli debelen dur zaten koylerde buyuk cifçi bir iki kişi var diyerleri 100 dakar 200 dakar yer ekiyor 200 dakarin 35binlira masrafi var birde kurak don olursa çık isinicinden hersene 200 dakar yer ekiyordum 50 60 ton mahsul aliyorduk gecen sene 30 ton satim busenede 15 tona dustu onuda onbes bine satim bicer komyon parasi kalan 7 8 bin bankadan tiraktor kiredili almistim iki taksidini verdim iki taksidi kaldi 90 bin tl tiraktoru borç yuzunden 73 binliraya satim borclari kapatim veladil olmuyor topaklarimiz susuz kiraç işin icinden cikilmiyor Allah cifçilerin yardimcisi olsun hiç iyiye gitmiyor ucuz buğday valahi copler ekmekle dolu çünkü ucuz eve uc ekmek lazimsa adam 6 ekmek aliyor 4 tuketiyor ikisinide bayatlatiyor cope atiyor emeğin karşılığı yok iki sene olmadi herkesin bankalara tarim koparatiflere borćlu ertele nereye kadar faiz ustune faiz bankalar koptifler cifciye tefeci usulu faizi katliyor faize fayiz uyguluyor çifçinin belini kiriyorlar kimseyi suçlamaya gerek yok en iyisi boş birakacan ekmiyecen kafanda ağrimiyacak bunca telaşa deymez cifçi kendini heder ediyor gidin koylere bakin insanlara nehalde olduklarin gurursen anlarsin halerinden

banner251