Şekerde bu kumpası kuranlar kimler?

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, şeker fiyatında yaşanan krizi TBMM gündemine taşıdı. Şeker fiyatlandırılmasında kontrolsüz bir yapının olduğunu söyleyen Öztürk, “TÜRKŞEKER stoklarının ağustos ayına kadar yani yeni sezona kadar yeteceği söyleniyor. Özel şeker fabrikaları ‘Elimizde yeterince şeker var.’ diyor. Sormazlar mı o zaman madem yeterince şeker var, şekerde kriz neden bitmiyor, fiyatlar neden inmiyor, kim bu kumpası kuranlar?” diye sordu.

Şekerde bu kumpası kuranlar kimler?
banner282

TBMM Genel Kurulu’nda konuşan Öztürk, “Ülkemizde bir şeker krizi var. Market raflarındaki şeker sadece 1 adet alımla sınırlandırılmış durumda ve pahalı. İmalatçı ve gıda sanayicisi, özel şeker fabrikalarının fahiş fiyatlı şekerini almaya zorlanıyor. Tarım Bakanlığına göre, geçen sezonda, yüzde 94'lük artışla, pancar ve şeker üretiminde tüm zamanların rekoru kırılmıştır ve ülkede 200 bin ton ihtiyaç fazlası şeker var. TÜRKŞEKER stoklarının ağustos ayına kadar yani yeni sezona kadar yeteceği söyleniyor. Özel şeker fabrikaları ‘Elimizde yeterince şeker var.’ diyor. Sormazlar mı o zaman madem yeterince şeker var, şekerde kriz neden bitmiyor, fiyatlar neden inmiyor, kim bu kumpası kuranlar?” diye konuştu.

ARZ-TALEP YETERLİ İSE FİYATLAN NEDEN ARTIYOR?

Öztürk’ün konuşmasının satış başları

Şeker üretimi arz-talep açısından yeterli, buna rağmen fiyatlar neden artıyor? Çünkü şeker fiyatlandırılmasında kontrolsüz bir yapı var, yönetim krizi zafiyeti var. Çünkü ülkede kamu eliyle desteklenen bir stokçuluk var. Kamu eliyle şeker stokçuluğunu kim yapıyor? 2018 yılında yapılan özelleştirmeler sonunda elindeki 25 fabrikanın 10'unu elinden çıkaran TÜRKŞEKER, kamunun elinde kalan 15 şeker fabrikası bugün Türkiye Varlık Fonunun portföyünde. Kâr ederken Varlık Fonu portföyüne geçen kurum ve kuruluşların ortak noktası, zarar etmesi; BOTAŞ gibi, ÇAYKUR gibi, diğerleri gibi. TÜRKŞEKER, verimlilik esasına da dayansa da kârlılık esasına göre hareket eden bir kuruluş değil, bu yönüyle oluşan zarar bir şekilde açıklanabilir ama bu zarar, satış ve pazarlama amacıyla kurduğu TÜRKŞEKER Tarım Şirketi üzerinden bazı zincir marketlerini, bazı özel şeker fabrikalarını zenginleştirmek, devlet eliyle stokçuluğu teşvik etmek amacıyla oluşuyorsa orada ‘dur’ demek gerekiyor. TÜRKŞEKER Tarım AŞ'nin paketleme tesisi bile yok, şeker piyasasında bunu fason bir şekilde yapıyor, ara şirket kurarak ilave 100 lira fiyat artışı yapılıyor.

TÜRKŞEKER’İN ÜRETİMİ YÜZDE 65’TEN 35’LERE DÜŞTÜ

Özelleştirmelerden önce piyasanın, şeker piyasasının yüzde 65'inden fazlasını TÜRKŞEKER üretiyordu, şimdilerde ise bu oran yüzde 35'lere düştü. Hâkimiyet kamudan özel sektöre geçince şeker fiyatları da bu hâkimiyete göre şekillenmeye başladı. TÜRKŞEKER uyguladığı raf fiyat garanti sistemiyle sadece market ve bakkallara şeker satışı yapmakta, sanayicilere ve ürünlerinde şeker kullanmak zorunda olan imalatçılara satış yapmamaktadır. Bu hep böyle miydi? Hayır. Bir süre öncesine kadar imalatçılar da TÜRKŞEKER'den şeker alımı yapabiliyordu. TÜRKŞEKER fabrikaları 50 kilogramlık bir şekeri 298 liraya satarken piyasadaki toptancılarda 50 kilogramlık bir çuval şeker 700 lira, 800 lira aralığında satışa sunulmaktadır. Yap-işlet-devret projelerinde projelere garanti veren iktidar anlaşılan şeker fabrikalarına da garanti vermiş. Kamu ve özel şeker fabrikaları arasındaki bu uçurum, bu makas başka türlü açıklanamaz. Sanki bundan habersiz olan Tarım Bakanlığı geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaptı: "Özel firmaları uyardık. Şekerin çuval fiyatı 575 liraya indirildi." diye. Sayın Bakan, buradan bir ihbarda bulunuyorum: Sizi kandırmışlar. Sadece bir şeker fabrikası imalatçılara bir saatliğine 598 liradan satış yaptı, diğer fabrikalar ise "Elimizde şeker yok." bahanesiyle ne fiyat verdi ne satış yaptı. Toptancı, imalatçı bugün bile indirimli fiyatı geçtik, şişirilmiş eski fiyattan bile şeker bulamıyor. Ticaret Bakanlığı açıklama yapıyor: "Rekabeti bozan faaliyetler nedeniyle şeker fabrikalarını denetliyoruz." Sayın Bakan, yirmi gün arayla bu ikinci denetiminiz, demek ki sizleri de dikkate alan yok. Sizi de buradan uyarıyorum: Stokçuyu yanlış yerde arıyorsunuz.

SİZ TAM TERSİNİ YAPIYORSUNUZ

Kasım ayında ne diyordu TÜRKŞEKER'in Genel Müdürü Mücahit Alkan? "Kriz çığırtkanlarına fırsat vermeyelim, stok yapan firmaların bu stokları ellerinde patlar. 2022 Eylül ayına kadar şekere zam yapılmayacak." Biz, makas kapansın derken özel fabrikaların fiyatları düşürülerek makas kapansın diyoruz; siz tam tersine, devlet elindeki TÜRKŞEKER fiyatını zamlayarak makası kapatmaya çalışıyorsunuz.  Bu arada, en yeni, en genç şeker fabrikası Samsun Çarşamba Şeker Fabrikasını bile hâlâ faaliyete geçiremediniz.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2022, 12:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
Helalll
Helalll - 2 ay Önce

Kapasiyesiz mucahit kapasitesiz talibi Turkseker Tarim AS de sekerin basina getirdigi gun bu is bitmisti.ne bekliyorsunuz?Adam Bursalilar grubu kurdu.Liyakat hikaye.Kütükte Bursa yazsin yeter.Adam ulkede sekerde kriz cikartti valla bravo.Allahtan savunma veya Disislerde degil.Allah muhafaza savas cikartir

Rozcan
Rozcan - 2 ay Önce

Bunun yanıtını şeker fabrikaları satılırken 3 maymunu oynayanlar vermek zorunda!

Bunlara cevap verirler mi?
Bunlara cevap verirler mi? - 2 ay Önce

Sanki çok gerekmiş gibi etkinliklere katılıp dağa taşa promosyon ürünü dağıtanlar bunlara cevap verebilir mi? Sosyal medya hesaplarına bir baksanız ne dediğimi anlarsınız...

Teknisyen/Ziraatci
Teknisyen/Ziraatci - 2 ay Önce

✋ ne yetkiyi altına döner koltuğu alan kendini siyasal bir güç olarak konumlandırılıyor.
Bilmiyorlar Hiç bile değiller.

Köylü milletin efendisi
Köylü milletin efendisi - 2 ay Önce

Koyluyu işçi gibi görmek en büyük hatadır.
Pancarın fiyatinida asgari ücret zammı olarak hesaplarsa bir hükümet olacağı bu.