Şeker sanayisi imdadımıza yetişti kolonya ve dezenfektan üretiminde kullanılan etanol arzında sıkıntı yaşanmayacak

Türkiye'de etanolin en önemli üreticisi olan Konya Şeker, bu kapasitesinin tamamını koronavirüs ile mücadelede kullanılan dezenfektan ve kolonya üretimi için ayırdı. Pankobirlik Başkanı Recep Konuk, "Şeker sanayisi olmasaydı bugün 2-3 katını ödemeye razı olsak bile maalesef etil alkol bulamayacaktık. Piyasaya arz edeceğimiz etil alkole de ve bunu üretecek ham maddeye de çok şükür fazlasıyla sahibiz. Bu konuda ülkemizi hiç kimseye muhtaç etmeyeceğiz" dedi. 

Şeker sanayisi imdadımıza yetişti kolonya ve dezenfektan üretiminde kullanılan etanol arzında sıkıntı yaşanmayacak
banner200
banner217

PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele için ülkelerin etanol ihtiyacının arttığını söyledi.

Bu yüzden ülkelerin etanol bulmakta zorlandığını dile getiren Konuk, şöyle konuştu:

"Son günlerde kolonya ve dezenfektan ürünlere yoğun talep olduğu için fiyatlarda dalgalanmalar yaşandı. Bazı yerlerde kolonya bulunamadığına dair haberler geldi. Ancak milletimiz de kozmetik ve kimya sanayicilerimiz de kolonya imalatçılarımız da müsterih olsun. İhtiyaca yetecek kadar etil alkolümüz yani etanolümüz var. Normal zamanlara göre kolonyaya ve dezenfektan ürünlerine olan talep 10-15 kat artsa bile etil alkol arzında sıkıntı yaşanmaz."

TÜRKİYE'NİN ETONOL İHTİYACININ YÜZDE 56'SINI KARŞILIYORUZ 

Konuk, etanolde herhangi bir arz sıkıntısının olmadığını belirterek, şöyle devam etti:

"Konya Şeker olarak 2012 yılından bu yana Türkiye'nin etanol ihtiyacının yüzde 56'sını karşılıyoruz. Yıllık 84 milyon litre etanol yani etil alkol üretiyoruz. Rafineri ve dağıtıcı lisansı sahiplerinin benzin türlerine yüzde 3 etanol harmanlama zorunluluğunun 3 ay askıya alınmasıyla bu üretimimizin tamamını dezenfektan ve kolonya için ayırdık. Bunun yanında kozmetik ve kimya sanayisinin ihtiyacı da sorunsuz karşılanacak."

Son zamanlarda ani talep artışından dolayı etanol arzında kısa süreli daralma olduğunu ifade eden Konuk, bu durumun taşımadan kaynaklandığını ve birkaç gün içerisinde çözüleceğini vurguladı.

ÜLKEMİZİ HİÇ KİMSEYE MUHTAÇ ETMEYECEĞİZ

Konuk, artan talebin karşılanacağını ve bu yüzden vatandaşların müsterih olması gerektiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Her şey illa para ve ticaret değil. Ülkemiz rahat etsin diye bu zamana kadar benzine karıştırılması için sağladığımız etanolü koronavirüsten dolayı artan talebe ayırdık. Ülke insanımızın sağlığı söz konusu ise gerisi tamamen teferruattır. Bu anlayışla vatandaşlarımız rahat etsin. Çünkü piyasaya arz edeceğimiz etil alkole de ve bunu üretecek ham maddeye de çok şükür fazlasıyla sahibiz. Bu konuda ülkemizi hiç kimseye muhtaç etmeyeceğiz. Herhangi bir sorunumuz yok. Hiç kimse dışarıdan ve içeriden panik alımlar yapmasın."

ETİL ALKOL SATAN YOK 

Dünya Sağlık Örgütünün koronavirüsü küresel salgın ilan etmesinden bu yana uluslararası pazarlarda etil alkol bulunamadığını belirten Konuk, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Bugün 2-3 katını ödemeye razı olsak bile maalesef etil alkol bulamayacaktık. Etil alkol üretiminin ham maddesi melas da bulunmuyor. Melasın fiyatı 1 ay öncesine göre 2 katından fazla artmasına rağmen, kimse melasını kimseye vermiyor. Etil alkole uluslararası pazarlarda 2 bin 500 dolar verenler olmasına rağmen etil alkol satan yok. Çünkü her ülkenin buna ihtiyacı var. Şeker sanayisi olmayan dolayısıyla pancar veya kamıştan melas üretimi yapılmayan ya da tahıllardan etanol üretecek altyapıyı kurmayan ülkeler bugün hijyen, dezenfektan konusunda en şanssız ve sıkıntılı ülkelerdir."

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2020, 19:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
Recep konuk dehası
Recep konuk dehası - 8 ay Önce

Sözün bittiği yerde Recep konuk farkı

Cengiz uzun
Cengiz uzun - 8 ay Önce

Torkuya teşekkürler iyiki varsınız herzaman yerli üretime destek olalım

Abdullah Çopur  Tokat Artova
Abdullah Çopur Tokat Artova - 8 ay Önce

Helal Olsun Ülkemiz İçin Üretenlere ve Başkanımız Recep Beye

Nurhan topal
Nurhan topal - 8 ay Önce

InşAllah en yakın zamanda kolonya sıkıntısı giderilir

Konya Şeker
Konya Şeker @Nurhan topal - 8 ay Önce

Nurhan Hanım ikamet yerinizi neresi bilmiyorum ama Konya Şeker Kuruluşu olan Doğrudan marketlerde zamsız olarak kolonya temin edebilirsiniz.

Ayşe keçelioğlu
Ayşe keçelioğlu - 8 ay Önce

Gün gelir de ülkenin başına Recep konuk gibi zekii bir insan gelirse ekonomide tarımda sanayi istihtamda uçar yüreği vatan sevgisiyle atan insan

Yerli ve Milli
Yerli ve Milli - 8 ay Önce

Sadece üretimde yerli ve milli değil tavrı ile de yerli ve milli olan Torku ailesine teşekkür ederim. Fırsatı ganimet bilenlerin olduğu yerde kolonya başta olmak üzere ürünlerini zamsız satarak ne kadar yerli ve milli olduğunu yine gösterdi.

Mehmet kaya
Mehmet kaya - 8 ay Önce

Hani nerde o nuttella sevdalilari bakin kotu gunumuzde yerli ve milli olan torku muz var bir konyali cifci olarak konya sejerle gurur duyuyorum

Naim Gökbaş
Naim Gökbaş - 8 ay Önce

Umarım bu virüs bize büyük bir ders olmuştur herşeyde ital alıyoruz ital var diye yerli üretimi küçümseyenlere bir ders olur


banner151

banner251