Şeker pancarında hedef 72 bin ton

Bayburt'ta şeker pancarı üretimi artıyor. Bayburt Tarım ve Orman İl Müdürü Selami Ersen, 2018 yılında 6 bin dekara dikilen şeker pancarının 2021 yılına 14 bin 500 dekara ulaştığını, bu yıl ise hedeflenen rakamın 72 bin 500 ton olduğunu söyledi.

Şeker pancarında hedef 72 bin ton
banner200

Şeker pancarı üreticileriyle bir araya gelen Ersen, “Ülkemizde ve dünyada insan yaşamının her döneminde önemli temel besin maddesi olan şekeri ve şeker pancarını daha bol, kaliteli ve ekonomik üretmek ve üretici gelirlerini arttırmak için, anız bozma ve sonbahar sürümünden, ilkbaharda toprak hazırlığı, gübreleme, ekim, bakım, mücadele, sulama ve hasata kadar tüm işlemlerin nasıl ve ne zaman yapılması gerektiğinin üretici tarafından çok iyi bilinmesi gerekiyor. Şekerpancarı ekimi sözleşmeli olarak yapılıyor, üretici üretim aşamasında nakit avans, tohum ve gübre desteği alabiliyor, ekim, bakım ve hasat işlemlerinin tamamı makine ile yapılıyor. Üreticinin ürünü yerinden alınıyor, tartım ve analiz işlemleri sonrası şeker, melas ve küspe olarak tüketiciye ulaşıyor. Şekerpancarı ilimiz için mısıra münavebe bitkisi olması açısından önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

HEDEF 72 BİN TON

“İlkbahar donlarına yaz kurağına rağmen üretim yapan genç çiftçilerimize hasatta eşlik ettim bereket diledim” diyen Ersen, şunları kaydetti; “İlimizde ekim alanı 2018 yılında 6 bin dekar, 2019 yılında 7 bin dekar, 2020 yılında 10 bin dekar ve 2021 yılında 14 bin 500 dekar oldu. Şeker pancarı hasadı mevsimin soğuğunda gecenin karanlığında devam ediyor. Bu yıl 72 bin 500 ton şeker pancarı üretimi hedeflenmekte.”

TARIMDANHABER

YORUM EKLE

banner251