Şeker fabrikalarında işçi sorunu nasıl çözülecek? Mevsimlik işçilere kadro gelecek mi?

Kamuya ait şeker fabrikalarında yıllardır kadro bekleyen mevsimlik işçilerin kadro sorunu çözülmeden 1500 yeni işçi alınacak olması büyük bir krize neden oldu. Bu durumun hakkaniyetli olmayacağı ve iş barışını bozacağı belirtilirken, 20-25 yıldır kadro bekleyen mevsimlik çalışanların sorunları için de çözüm yolları aranıyor.

banner255
Şeker fabrikalarında işçi sorunu nasıl çözülecek? Mevsimlik işçilere kadro gelecek mi?
banner200

Kamuya ait şeker fabrikalarına yıllardır işçi alınmazken bu durum fabrikalarda üretimi olumsuz etkilemeye başladı. Özelleştirmelerin ardından kamunun elinde kalan 15 şeker fabrikasında, 3 bin 180 daimi, bin 496’sı da geçici olmak üzere toplam 4 bin 676 işçi bulunuyor. 

FABRİKALARDA ÇALIŞTIRILACAK İŞÇİ GİDEREK AZALIYOR

Şeker fabrikalarında işçi sayısı giderek azalırken, yeni işçi alımı da kaçınılmaz oldu. Bu zorunluluktan dolayı TÜRKŞEKER ilana çıkarak fabrikalara İŞKUR üzerinden 1500 yeni işçi alınacak. Ancak bu durum şeker fabrikalarında bir kangrene dönüşen mevsimlik işçilerin kadro sorununu yeniden gündeme getirdi. 

Yıllardır kadro beklediği halde bu sorunu çözülmeyen usta düzeyindeki mevsimlik işçiler dururken, hiçbir deneyimi olmayan kişilerin kadrolu olarak alınacak olması büyük bir çelişki oluşturuyor. 
Kamuya ait 15 şeker fabrikasında bin 496 mevsimlik işçi bulunurken, aralarında 20-25 yıldır kadro bekleyen çalışanlar var. 

HAKKANİYETLİ OLMAZ

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a bir yazı yazarak, “Şeker fabrikalarının ilgili kısımlarında ustalık yapan geçici işçilerin daimi kadroya alınmaksızın işe yabancı deneyim sahibi olmayan yeni daimi işçilerin alınması bu işçilerin doğrudan üretim sürecinin asli noktalarına yerleştirilmesi verimlilik kadar hakkaniyet açısından da son derece olumsuz sonular doğuracak, çalışma barışı bozacak mevcut işçilerin de çalışma şevk ve azimlerini kıracaktır” dedi. 

DİĞER KURUMLARDAKİ 60 BİN MEVSİMLİK İŞÇİ EN BÜYÜK ENGEL 

Kamuda 60 bin mevsimlik işçinin bulunması, şeker fabrikalarındaki mevsimlik işçilerin kadroya alınmasına en büyük engeli teşkil ediyor. Şeker fabrikalarındaki çalışanların kadroya alınması durumunda diğer kurumlardaki mevsimlik işçilerin de kadro talebinin gündeme geleceği belirtiliyor. 

ÇALIŞMA SÜRESİNE GÖRE BİR MODEL ÜZERİNDE ÇALIŞILIYOR 

TÜRKŞEKER’in bu sorunu çözmek için çalışma süreleri üzerinden bir kriter oluşturmaya çalıştığı bu kriterlerin kabul görmesi durumunda 20 yıl ve üzeri çalışanların kadroya alınabileceği kaydediliyor. Diğer yandan şeker fabrikalarında kadro sorununa nasıl bir çözüm bulunacağı belirsizliğini korurken, mevsimlik işçilerin 9 ay 29 gün esaslı çalışma modeline göre çalışmaya devam etmesi bekleniyor.

YILLARDIR KADRO BEKLEYEN MEVSİMLİK İŞÇİLERİN DURUMU 

Şeker fabrikalarında yıllardır kadro bekleyen mevsimlik işçiler de sosyal medyada oluşturdukları grup hesapları üzerinden tepkilerini dile getirirken, kendilerinin durumunu ilginç paylaşımlar yaparak anlatmaya çalışıyorlar. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2020, 17:57
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sitki Akar
Sitki Akar - 1 yıl Önce

25 yildir seker fabrikasinda calisiyorum.Vardiya tutuyorum ama Sorumluluk odenegi almiyorum.Bodromdan issizlik oarasi kesiliyor ama ben issiz kaldigim zaman bana issizlik maasi odenmiyorDaha bidrimda 9 yil gorunuyor.Yillardir gemiyi terk etmeden sabirla 3 ay 5 ay calisiyoruz.Yetkililerin bir an once bu haksizligi gidermelerini bekliyoruz

Yaşar Yilmaz
Yaşar Yilmaz - 1 yıl Önce

23 yıldır kadrolu işçinin bir istasyon bilgisi varken mevsimlik işçiler en az iki istasyonda bilgisine sahip ken kadronun tutması gereken istasyon vardiyasını kadrolu olmadığı için 18 yıldır mevsimliklerin vardiya tuttuğu ve üretimini gerçekleştirdiği bu işçilere kadro verme 23 yıldır sen hiç bir bilgi beceri ve bu mesleği bilmeyen çocuğumuz yaşındaki lere kadro ile işe başlat öylemi bizler in hiç mi canı ailesi yoktu 23 yıldır geçmişimize geleceğimize bu yapılacak olan zulüm ün 4 büyük kitapta yeri ve hükmü varmiďır bu işçilerin 23 yıldır şeker üretiminde sorunsuz ca vardiyasını tutmuş ben kadrolu ve sorumlu değilim deyip istasyonları asla işçisiz bırakmamış bu cefakar vefakar işçilere ihanet degilmidir bu şeker şirketi ne ormana nede demir yollarına benzer burda çırak olmadan kalfa kalfa olmadan usta olunmuyor bizler 5 yıl çalışıp kalfa 7 yıldan sonra ustalık pozisyonuna geçip vardiya tuttuk bunları kimse gormezmi kimse duymazdı yoksa algılayamazmi

Hey tüik
Hey tüik - 1 yıl Önce

Patetes bizim pazarda birhaftada 2 den dörde çıktı ,yüzde yüzmü çıkmış oluyor yoksa yüzde 11,8 mi çıkmış oluyor,,ben hesaptan anlamamda aptalım da ,sizin gibi hükümete reise bağlı dürüst dindar müslümanlara sorayım dedim

kazım pala
kazım pala - 1 yıl Önce

karar vericilerin şeker gecici işcilerinin yerine kendilerini koyup vicdanen karar vermelerini istiyorum gariban seker işcisine bu adaletsizliğin yapılmasını Allah ta kabul etmez kulda kabul etmez bu yanlıştan biran önce dönülüp yıllardır(20-25 yıl) sabırla bekleyen şeker geçici işcilerine hak ettikleri KADRO ları verilmelidir sadece adalet ve hakkımızı istiyoruz ve sabırla bekliyoruzz

Murat ılgın
Murat ılgın - 1 yıl Önce

Tarım araştırma enstitülerinde 1063 geçici işçi kadro bekliyor

Ali tasgin
Ali tasgin - 1 yıl Önce

Bu sorun artik cözulsun yillardır sürüncemede kaldi

Geçiçi İşçi
Geçiçi İşçi - 1 yıl Önce

ALLAH var gam yok

lisans mezunu  geçiçi işçi
lisans mezunu geçiçi işçi - 1 yıl Önce

şeker şirketinde bakım onarımda 22yıllık lisans mezunu şeker geçici işçiyim hep umutla bu kadroyu bekledik.bize fabrikalar özelleşme kapsamında olduğundan size kadro veremiyoruz. deniliyordu. 1926 şeker fabrikalarının kurulmasından bu yana hep geçiçi işçi alınıp belli bir deneyim sahibi ve usta durumuna geldikten sonra şeker kendi bünyesinde sınav yapıp başarılı olanları kadroya alıyordu. Ama ilk defa işkur dan hiç bir deneyimi olmayan kişiler alındı. burda büyük bir haksızlık,adaletsizlik, hukuksuzluk,olduğunu haykırdık ama sesimizi kimseye duyuramadık.
Sonuç hakımız olan kadromuz elimizden Alınmıştır....


banner151

banner251