Sarıbal: Önce tarım sonra futbol!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, Bankalar Birliği, Kulüpler Birliği ve Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) hazırladığı plana göre kulüp borçlarını Ziraat Bankası üzerinden yapılandırmasına sert tepki gösterdi.

Sarıbal: Önce tarım sonra futbol!
banner200

Kulüplerin 31 Ocak 2019'a kadar mali tablolarını sunarak borçlarının Ziraat Bankası üzerinden yapılmasına çiftçi örneği vererek eleştiren Sarıbal, "Futbolcu vergi vermez, kulüp vergi vermez ancak bu ülkenin üreticisinin borcuna gelince aslan kesilen Ziraat Bankası çiftçi borçlarını yapılandırma yapmaz” diye konuştu.

Sarıbal, Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı 2,1 milyon çiftçinin borçlarının bugün itibariyle, 100 milyar lirayı geçtiğini hatırlatarak, ürettikleri para etmediği için kamu ve özel sektöre olan borçlarını ödeyemeyen çiftçilere her gün haciz gittiğini belirtti. Üretim yapamaz duruma gelen çiftçiler borcundan dolayı tarlasını, traktörünü, evini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu hatırlatan Sarıbal, çiftçiye destek olması gereken adı üstünde Ziraat Bankası ise üreticiye destek olmak yerine futbol kulüplerinin borçlandırmak için kolları sıvadığını aktardı.

Çiftçilerin bankalara olan borcunu yapılandırılması gerektiğini ifade eden Sarıbal, "Madem bu ülkede para var. Önce kuruluş amacın olan ülke çiftçisini koruyacaksın. Vergi vermeyeni değil, üretenin yanında olacaksın. Çiftçi borçlarının acilen 2 yıl ödemesiz 10 yıl vade de yapılandırılması gerekir" dedi.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Çiftçi Yapılandırma Talebi
Çiftçi Yapılandırma Talebi - 3 yıl Önce

Hiçbir partiyi sevmiyorum ve hiçbirini savunmuyorum, ama lütfen çiftçi yapılandırması konusunda mecliste bu baskılarınızı devam ettirin. Bütün ailem ve tanıdıklarım olarak hepimiz icralık olmak üzereyiz. İznik'li çiftçiler olarak Ziraat Bankası kredilerimizi odeyebilecek gücümüz yok. Lütfen 2 sene ödemesiz 10 yıl vadeli yapılandırma yapın ki bizler de 1-2 senede kendimizi toparlayabilecek hâle gelelim. Mazot ve gübre fiyatlariyla başedemedik ve her sene zarar ediyoruz. Ziraat bankasi sadece sübvansiyonlu kredileri yapilandirıyor ve bu krediler zaten düşük faizli ve odemeleri daha kolay. Biz devletten faiz desteği almadan sübvansiyonsuz krediler kullandık ve esas bizlerin yapılandırma ihtiyacı var. Her çiftçi mağdur,destek bekliyoruz.

- 3 yıl Önce

mutlaka çiftçi borcları yapılandırılmalı yoksa mümkün degil ödeyemezler emin olun çiftçi ve üretiçilerin yüzde 90 bu halde

- 3 yıl Önce

vekilim öyle hale geldik ki çiftçinin borcunu ödemesi mümkün degil çünki ürettigimiz et buğdat.pamuk. nohut vs para etmiyorki girdilere verdiğimiz parayı sattıgımız ürün karşılıyamıyoruz birde faizler evin giderleri coluk cocugun okul parası bagkur primine bile yuzde otuz küsürzam yapmışlar işin içinde cıkmamız mümkün degil

banner251