Saman fiyatlarına acil kodlu uyarı: Stokçular mahkemede yargılansın

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği, artan saman fiyatlarına karşı gerekli tedbirlerin biran önce alınmasını istedi. Saman fiyatlarının karaborsacılardan dolayı arttığına dikkat çeken Merkez Birliği, bu stokçuların gerekirse mahkemede yargılanmasını talep etti.

banner255
Saman fiyatlarına acil kodlu uyarı: Stokçular mahkemede yargılansın
banner200

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu üyesi ve Kayseri Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Ercan Aras, saman fiyatlarının iki hafta içinde yüzde 100’e yakın fiyatta arttığına dikkat çekerek, artan fiyatlara karşı biran önce gerekli tedbirlerin alınmasını istedi. 

Konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yapan Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu üyesi ve Kayseri Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Ercan Aras, saman fiyatlarına gerekli tedbirlerin biran önce alınmaması durumunda ülke hayvancılığının büyük bir darbe yiyeceğini söyledi. 

SAMAN FİYATLARI İKİ HAFTADA YÜZDE 100 ARTTI

Hububat üretiminde bu yıl her bakımdan verimli bir yıl olduğunu ancak hasat döneminde saman fiyatlarının 350, 400 TL’lerden 700, 800 TL’ye çıkmasının normal bir durum olmadığının altını çizen Aras, fiyatların bu şekilde artmasında da hayvancılığın dışında diğer meslek gruplarının saman stoğu yapmasından kaynaklandığının altını çizdi. Saman stoğu yapanlara karşı devletin gerekli tedbirleri almasını isteyen Aras, eğer bu tedbirlerden bir sonuç alınamıyorsa fiyat artışının önüne geçilmesi için saman ithal edilmesi gerektiğini vurguladı. 

Aras, şunları kaydetti: “Biz üreticiler olarak devlet yetkililerinden acil olarak şunları istiyoruz. Muhtarlara acil olarak yazı gönderip köylerde ve tarlalarda saman stoku yasaklanmalı. Eğer bu şekilde stok yapmış şahıslar varsa cezai işlem uygulanmalı. Bu karaborsacılar, mahkemede yargılanmalı. Eğer bunlar fayda etmiyorsa acil olarak yurt dışından samsan ithal edilmeli. Eğer üretici rahatlatılmazsa Türkiye et ithal etmek zorunda kalacak. Saman ithal etmek kesinlikle ayıp değildir ancak et ithal etmek ayıptır” 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2020, 12:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
Onur Oz
Onur Oz - 9 ay Önce

Çiftçi satmamış deposuna kaldırmışsa akıllanmış bence. Dövize endeksli yem varken 3 kuruşa balya al oldu.

Misafir
Misafir - 9 ay Önce

Eskiden köy yerinde saman tarla da toplanmazdı, hele hele satmak ayıp karşılanırdı. Şimdi karaborsaya düşse yine iyi ithal eder hale geldik. Tarımda işler iyi gitmiyor.

Çok aramışlar mı?
Çok aramışlar mı? - 9 ay Önce

Bu açıklamayı yapanı çok aramışlar mı? Köylü satmadı diye stokçu oldu he. Bravo

Köylü
Köylü @Çok aramışlar mı? - 9 ay Önce

Yem 90 tl kimseden ses yok çiftçi buğday ekmiyor tarımdan çıkıyor çiftçinin girdilerine çare bulun sanayiciyede dur denilsin.

Ahmt
Ahmt - 9 ay Önce

Balya 2 hafta sonra tonu 1000 lirayı görecek

Yasin kara
Yasin kara - 9 ay Önce

Girdi maliyetleri Ekim'de düşük değil ki samanda ucuz olsun

KIRMIZI ŞEYLİ MAYMUN
KIRMIZI ŞEYLİ MAYMUN - 9 ay Önce

KIRMIZI ETÇİLER, MEMLEKETİN TARIMI KIRMIZI ŞEYLİ MAYMUNA DÖNDÜ... NERESİNDEN TUTSAN ELİNDE KALIYOR... NE TOHUM NE DE TOHUMCU, NE YEM NE DE YEMCİ, NE HAL NE DE HALCİ, KABZIMAL, NE GIDA MADDESİ NE DE GIDA ÜRETİCİSİ TOPTANCISI, VE NİHAYET NE TARIM BAKANLIĞININ NE DE TARIM BAKANI HER YER KIPKIRMIZI....

Zafer adalı
Zafer adalı - 9 ay Önce

Aynen katılıyorum saman fiyatları aldı başını gidiyor ithalat çözüm olablir ancak fırsatçı karada müsade eksilmesin o samanlar ellerinde kalır inşAllah birdaha yapamazlar zaten yem fiyatlarından doyduk birde saman çıktı

Rasim
Rasim - 9 ay Önce

Samandan önce yem fiyatlarına bakilmali


banner151

banner251