Saman fiyatı hayvan satışlarını olumsuz etkiliyor!

Türkiye'nin en önemli hayvancılık merkezlerinden birisi olan Kars'ta yetiştiriciler, 2018 yılında yapılan plansız ve kontrolsüz ithalattan sonra şimdi de saman ve yem fiyatlarının hayvan satışlarını olumsuz etkilemesinden dert yanıyor.

Saman fiyatı hayvan satışlarını olumsuz etkiliyor!
banner200
banner217

Beyazgazete.com'un haberine göre, Kars’ta saman fiyatlarının yüksek olması, hayvan pazarında yaşanan durgunluk, büyükbaş ve küçükbaş hayvanların satışını olumsuz etkiliyor.

Türkiye'nin en önemli hayvancılık merkezlerinden birisi olan Kars’ta, sabahın erken saatlerinde hayvan pazarını dolduran vatandaşlar ile besiciler arasında sıkı pazarlıklar yaşansa da, yapılan pazarlıkların büyük çoğunluğu hayvan satışlarına yansımıyor.

Saman fiyatlarının yüksek olması, alıcıyı da, satıcıyı da kara kara düşündürüyor. Kars’ta, geçen yıl samanın kilosu 55 kuruştan satılırken, bu yıl 85 kuruş ile 1 lira arasında satılıyor. Kars’ta hayvancılığın zor durumda olduğunu ifade eden hayvan satıcısı Turan Taş, “Hayvan satışlarımız durgun, müşteri pek yok. Saman pahalı olduğu için kimse gelmiyor. Saman 800 bin lira, yemin torbası 85-90 lira onun için kimse gelmiyor” dedi.

Hayvan pazarında yoğunluğun satışlara yansımadığını belirten Müslim Güven, “Pazar geçen seneye göre biraz daha durgun, satışlar biraz durgun, hayvan fiyatları biraz daha düşük. Ot, saman pahalı, yem, gübre hepsi pahalı olduğu için piyasa durgun” diye konuştu.
Türkiye’nin en önemli hayvancılık merkezlerinden birisi olan Kars’ta, Hayvan pazarında yaşanan yoğunluk, hayvan satışlarına yansımıyor. Sabah erken saatlerde hayvanlarını satmak için pazara getiren vatandaşlar, hayvanlarını satamadan evlerinin yolunu tutuyor. Hayvan pazarındaki durgunluğun en büyük sebebinin ise saman ve yem fiyatlarının yüksek olması gösteriliyor.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2019, 21:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
Eldekine Sahip Çıkmak
Eldekine Sahip Çıkmak - 1 yıl Önce

Eldeki malzemeye sahip çıkmak lazım . Malatya eski bölge müdürü Mustafa Altunok çiftçilere attığın 5000 ton gübre kazığının hesabını vereceksin

Fettah
Fettah - 1 yıl Önce

Samanla ne alakası var. Piyasada ithalat mal dolu, Avrupa'da girdiler ucuz, domuz eti yiyorlar, mera yağış bol, et hayvan ucuz. Biz müslümanlar kurban kesiyoruz,mera yok yem pahalı, bizde et pahalı olur tabut, piyasayı vermişler ithalat lobisine, anlayan kim, biz ucuz et uretecegiz, onun için mal pahalı, ucuz et, müslüman ülkede zor.

Çiftçi
Çiftçi - 1 yıl Önce

İnanın burda saman balya fiyat cok ucuz 25 kuruş yer Çorum Sungurlu

Beter
Beter - 1 yıl Önce

Beter olun Hayvancı kardeşler....

VetHek
VetHek - 1 yıl Önce

Nerde 1 liraya saman.alici varsa yarın kapıya teslim.

misafir
misafir - 1 yıl Önce

bu üzümü kim tüketiyor?avrupa. kaça alıyorlar işletme maliyeti rakip ülke şartları ve avantajları gözden geçirsinler ona göre fiyatlansın.yoksa bizde isteriz 20 olsun çiftçi kazansın. açığa dökme alışkanlığınıda bırakırsa bu çiftçi hak ettiği değer kuruşu kuruşuna ortaya çıkar.siyasete döküp çiftçiyi kurtarmak, tüccarı kurtamak uğruna memleketi batırmayın. her geçen gün pazar daralıyor gelecekte maliyeti düşürmek uğruna üzüm işletmeleri gemicikler almaya bile başlayacak bütün ince hesapları tek tek yapın nasılsa ortaya çıkar.

Zekeriya Yağdı
Zekeriya Yağdı - 1 yıl Önce

Saman yerinde 40-45 kuruş ama nakliye kiloda 40 kuruşa denk geliyor, o yüzden pahalı, bunun üzerine ithal et, pahalı yem, zamlı elektrik, fahiş girdiler birde üstüne tarımın a...'na koyan bir tarım bakanı, hayvancılığı bitirdi yazıklar olsun hepsine, onlara inat üretmeye devam.

Yusuf Özdemir Elazığ b
Yusuf Özdemir Elazığ b - 1 yıl Önce

Bende 100 ton var 40 kuruş geli vereyim.


banner151

banner251