Saat zorunluluğu çiftçiyi zora soktu tarlalar sulanamıyor!

Sulama birliği tarafından getirilen saat zorunluğu çiftçiyi zor durumda bıraktı. Adana’nın Kozan ilçesine bağlı Bağtepe mahallesinde çiftçiler, Kozan Sulama Birliği tarafından getirilen saat zorunluluğundan dolayı tarlalarını sulayamadıklarını belirtti. Sulama Birliği ise kapalı sistemlerde saat uygulamasının bir zorunluluk olduğunu belirterek, kendisini savundu. 

Saat zorunluluğu çiftçiyi zora soktu tarlalar sulanamıyor!
banner200

Tarımdan Haber’i arayan çiftçiler, Bağtepe Mahallesi’nde yaklaşık 2 bin 500 dönüm arazinin sulanamadığını belirttiler. Mahalledeki göletin 2 yıl önce Kozan Sulama Birliği’ne geçtiğini ve bu yıl saat zorunluluğu getirildiğini belirten çiftiler, saat ücretinin de 3 bin lira olduğunu ve bunu alacak imkanlarının bulunmadığını kaydettiler.

BORULAR KAYNAKLA KAPATILDI 

Saat taktırmadıkları için Aralık ayından buyana boruların kaynakla kapatıldığını dile getiren çiftiler, bundan dolayı arazilerini sulayamadıklarını ifade ettiler. Çiftçiler, bugüne kadar kendilerinden ekilen ürüne göre su ücreti alındığını bu sistemin devam etmesini istediler. 

Diğer yandan Kozan Sulama Birlik Müdürü Hasan Katık, çiftçinin iddialarında haklı olmadıklarını, kapalı sistemlerde eski sistem sulamanın kanunen yasak olduğunu ve saat takılmasının bir zorunluluk olduğunu bildirdi. Her bir çiftçinin ayrı ayrı saat almasına gerek olmadığını kendi aralarında ortak bir saat alarak arazilerini sulayabileceklerini ifade eden Katık, “Eski sistemde herkes istediği gibi su kullanabiliyordu. Bu da göletin erkenden kurumasına neden oluyordu. Saat uygulamasıyla bunun önüne geçmiş olacağız” dedi. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2020, 17:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
Recai cakir
Recai cakir - 2 yıl Önce

Elektrik bedava olsun ah bedava olsun devlet destekleme versin oh ne güzel batıdaki çiftçiler elekrikini suyunu oluyo yinede çuvalla para kazaniuo hep bana

Gokhan
Gokhan - 2 yıl Önce

Recai çakır batıda çiftçi çuvalla kazanıyor sanıyorsun ama hepsi bankalara borçlu çok istiyorsan yorum yapma çiftçilik yapta görelim seni

Arif olmez
Arif olmez - 2 yıl Önce

Ciffci destek kredi istiyorum

Murat
Murat - 2 yıl Önce

Mutlaka suyu tasarruflu kullanmayı öğrenmeliyiz.

banner251