Saadet Partisi’nden tarımda korona reçetesi

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Eski Devlet Bakanı Prof. Dr. Sabri Tekir, koronavirüsün tarım sektörü üzerindeki etkisinin en aza indirilmesi noktasında izlenecek yol haritasını gösterdi. İşte madde madde önlemler…

Saadet Partisi’nden tarımda korona reçetesi
banner282

Koronavirüsü krizinin, muhtemelen dünya nüfusunun asgari yüzde 6’sını etkileyeceğini belirten Tekir, “Türkiye’nin payı da o nispette önemli olacaktır. Dalgalar halinde gelecek koronavirüsün kanatlı ve ayaklı hayvanlara bulaşmayacağını kimse garanti edemez. Bu durumda, insanların geçim şartları, gıda ihtiyacı son derece zorlaşacak demektir. Dolayısıyla, alınması gerekli tedbirler de bu boyutlarıyla değerlendirilmelidir” dedi.

Tekir, korona virüsü salgını krizi atlatılsa bile, krizin etkilerinin on yıl devam edeceğini ifade ederek, bu dönemde yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

• Tarım politikaları revize edilmeli, tarımda ithal odaklı politikalar terk edilmelidir.

• Anadolu toprağında asırlardır gelişmiş olan yerli tohum merkezli bir tarımsal üretim sistemi geliştirilmelidir. Tarımsal faaliyetler stratejik olarak görülmeli, bu alanda AR-GE faaliyetleri yoğun olarak teşvik edilip geliştirilmelidir.

• Tarımsal ürün artışı, komşu ülkelerin ve diğer ülkelerin ihtiyacı göz önünde bulundurularak yönlendirilmeli, iklim ve toprak verimliliği çerçevesinde ürün artışı en az yirmi katına çıkarılmalıdır. Tarımsal endüstri de buna paralel olarak teşvik edilmelidir.

• Tarım ve sanayide arz merkezli politikalarla Türkiye, bölgenin en güvenilir ve en güçlü ekonomisine sahip kılınmalıdır.

• Topraklarımızın bir kısmını üretim dışı bırakan ziraî ilâç ve zehirlerin yasaklanması da bu tedbirlere ilâve edilmelidir.

Kritik önemine binaen, alınması gerekli çok sayıdaki tedbirden sadece birkaçını özellikle vurgulamak istiyorum:

“Hayvanî gıdada problem yaşanacak”

1. Her türlü hayvancılığa elverişli bir ülkede, hayvancılık konusunda üretene 38, hayvan ithalatına ise 48 milyar TL harcanıyorsa, hayvanî gıdada problem yaşanacak demektir.

“Siyasî tercih problemi var”

2. Kadim zamanlardan beri, hububat ve bakliyat tarımının yapıldığı verimli Anadolu topraklarında teşvik, destek ve koruma yetersizliği nedeniyle ekilebilir arazinin %10’u ekilmez hale gelmişse, üretimden çok ithalat cazip ve rant kaynağı haline getirilmişse, ortada bir “siyasi tercih problemi” var demektir.

“Başka hesaplar ve angajmanlar mı var?”

3. Şekerin sadece fabrika çıkış maliyeti esas alınarak, uluslararası fiyat mukayesesinde, pancar üretimi ve bundan geçinen kitleler, buna bağlı hayvancılık, et, süt ve süt ürünleri üretimi ile şekerin melas ve gübre gibi yan ürünleri hesaba katılmıyorsa, bir hesap hatası, tecrübe noksanlığı veya başka hesaplar ve angajmanlar var demektir.

4. Önceleri olduğu gibi, en kısa zamanda tarımsal üretimde kendi kendine yeterli ülke haline tekrar gelmeliyiz.

“Tarım ürünleri ithalatına ek vergi getirilmeli”

5. Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle üç aylık gibi kısa süreliğine de olsa, Demir-Çelik ürünleri ithalatına getirilen ek vergiler, tarım sektörü için de getirmelidir. Demir - Çelik sektörü bu uygulamadan son derece memnundur.

6. Kriz merkezli benzeri politikalar, tarımsal sanayi yanında diğer sanayi sektörlerini de kapsamalıdır. Politika jargonunda dört beyazdan biri olan “ şeker “ stratejik madde olarak korunmalıdır. Daha düne kadar  “şeker ihracatçısı Türkiye”, asla “ şeker ithal eden” ülke durumuna düşürülmemelidir.

“Pancar üretimi ve üreticisi özellikle desteklenmelidir”

Bu çerçevede:

• Özelleştirme yoluyla satılan şeker fabrikalarının, şartnamelerindeki “ üretimin devamı “ şartını yerine getirmeyenlerden alınarak, yeniden aktif hale dönüştürülmelidir. Pancar üretimi ve üreticisi özellikle desteklenmelidir.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2020, 17:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
2002 MİSYONU BUYDU
2002 MİSYONU BUYDU - 2 yıl Önce

Tekir Hoca, 2002’de birilerine bir misyon verdi birileri.. bu misyonun bir alt başlığı da şuydu; Türkiye tarımını imha edin... edin ki milleti iyice gıdasız kalsın.. zaten yetersiz beslenen halk proteinsiz kalsın aptallaşsın, biz de dilediğimizi yapalım.. bu misyon aynı “ergenekon, balyoz, onbeş temmuz” tezgahlarının Ordumuzu imha harekatı gibi tarımın imha harekatı başladı.., destek verme, ürettirme, ithal et, pahalı gıda, kötü beslenme... sonuç CAN ÇEKİŞEN TARIM... adamlar bu ve benzeri proje için çalışıyorlar... taaa Özal’dan beri de iyice azıttılar.. Hala anlamadınız mı Sayın Tekir..

Dost acı söyler
Dost acı söyler - 2 yıl Önce

Tarım ve Orman Bakanlığındaki kibirli, ifracı paralel yapı için acil reçete yazılmalıdır. 15 temmuzu tekrar yaşamayalım. Durum çok kötü. Devlette paralel yapı olmaz.