Rusya 379 ton mandalinayı geri çevirdi

Rusya, Türkiye’den gönderilen 379 ton mandalinayı geri gönderdi. Rus tarım ürünleri denetim ajansı Rosselhoznadzor, mandalinaların içinde tehlikeli tarım haşeresinin tespit edilmesi nedeniyle Rusya’ya girişini yasaklayarak geri çevirdi.

Rusya 379 ton mandalinayı geri çevirdi
banner200
banner217

Rosselhoznadzor basın dairesinden Rus basınına yapılan açıklamada, Türkiye’den 16 parti halinde gönderilen toplam 370 ton mandalinanın, içinde Akdeniz meyve sineğinin tespit edilmesi nedeniyle Rusya’ya girişinin yasaklanarak geri çevrildiği kaydedildi. Meyvelerin deniz yoluyla Novorossiysk limanına ulaştığı belirtilen açıklamada, 18-20 Ekim döneminde yapılan bitki sağlığı kontrolü sırasında mandalinada Rusya’da karantina listesinde olan Akdeniz meyve sineğine canlı halde rastlandığı belirtildi. Ürünlerde bu tarım zararlısının bulunduğu, Rusya Bitki Karantina Merkezi Novorossiysk şubesinin raporuyla da doğrulandı.

Rosselhoznadzor yetkilisi, “Hastalıklı ürünlerin Rusya’ya girişi yasaklandı. 16 parti sağlıksız ürünün tümü ihracatçılara geri gönderildi” açıklamasında bulundu. Ajans, Akdeniz meyve sineğinin en tehlikeli ve zararlı türlerin sınıfında yer aldığı, portakal, mandalina, limon, muz, nar, kaysı, elma, erik, kiraz meyvelerine ve domates, patlıcan ve biber gibi sebzelere, ayrıca 100’ün üzerinde farklı bitki türüne zarar verdiği konusunda uyarıyor. Rosselhoznadzor daha önce Türkiye’den ithal edilen bitkisel ürünlerin sağlık durumunun kötüleşmesinden duyduğu endişeyi dile getirmişti. Geçen yıl Türkiye’den gelen meyve ve sebzelerde toplam 1495 kez Rusya’nın karantina listesinde olan zararlılar tespit edilmişti. Tarım zararlısı içeren 30 bin tonun üzerinde ürün Rusya’ya alınmamıştı. Rusya’ya girişi yasaklanan ürünlerin  hacmi, önceki yıllara önemli ölçüde artmış oldu.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ne diyo bu looo
Ne diyo bu looo - 12 ay Önce

Boşverin siz börtü böcükü gelin biz gardaş olak.

Onur Oz
Onur Oz @Ne diyo bu looo - 12 ay Önce

10 bin sağlam hatun gönderseler Türk tarımını teslim alırlar adım gibi eminim

Gazi ysğan
Gazi ysğan - 12 ay Önce

Bitkisel üretim genel müdürü veteriner olursa olacağı bu.fuat fikret denen adam iş bilmez ama lafa gelince herkes kötü kendi iyi..kimse bilmez kendi bilir..insanlar onun yüzünden kurumdan nefret etti..bu adam tarıma zarar veriyor...

Fena cuvalladiniz
Fena cuvalladiniz @Gazi ysğan - 12 ay Önce

Bitki sağlığı ve ilaçlama konusu bugemde değil, gıda ve kontrol genel müdürlüğü dedir. Beyefendi sanırım siz Ziraat mühendisisiniz ama üzücüdür ki sizin daha bugün genel müdürlüğün görevinden haberiniz yok. Demek ki veteriner gelse mustehak.

Emir komuta
Emir komuta @Gazi ysğan - 12 ay Önce

Antalya tarım il müdürlüğü bitkisel üretim ve bitki sağlığı şube müdürü de tarım makineleri bölümü mezunu sağolsun şubede bitki korumacı bırakmadı isi bilmiyorlar diye. Bitki korumacı mühendisleri ya hayvan sağlığına ya da koordinasyon şubesine yolladı.

gazi akan
gazi akan @Gazi ysğan - 12 ay Önce

Maalesef bitki sağlığı ve bitki koruma ürünleri daireleri gıda kontrol genel müdürlüğüne bağlı ve başlarında ziraatçı var. Buradan tutmaz başka şekilde bir atış yapılmalı.

Gördüm bunu
Gördüm bunu - 12 ay Önce

bakanlıkta bir tane hükümet yanlısı bürokrat yok, hepsi devletin altını oyuyor...

Gübre
Gübre - 12 ay Önce

Gübre fiyatları dolar 7.5 ha göre yükseltildi.şu an dolar 5.7 acaba gübre nezaman bu fiyata geri getirilecek..getirilmezse bu uyanıklık fırsatçılık olmuyormu bunları kim denetliyor,çiftçiyi aptal yerine koymaktan vazgeçmiyecekmi bu devlet.

Mehmet Demir
Mehmet Demir - 12 ay Önce

Fetöcüler mi koyuyor acaba o böcekleri o ürünlere ?

Ahmet eren
Ahmet eren - 12 ay Önce

Ben koyun yetiştiriciliği yapmak istiyorum devletten koyun alma şansım var mı varsa nasıl müracaat etmem lazım

Öretici
Öretici - 12 ay Önce

ilaç kalıntısı olduğundan geri çeviriyor o ilaç kalıntılarda biz yiyeceğiz galiba..


banner151

banner251