Prof. Özkan: Tarımda ilaç kullanımı azaltılmalı

Prof. Dr. Cem Özkan, tarımda ilaç kullanımının azaltılması gerektiğine vurgu yaparak, “Hem çevre için hem insan sağlığı için hem biyolojik çeşitlilik için ilaç tüketimini azaltmamız lazım” dedi.

Prof. Özkan: Tarımda ilaç kullanımı azaltılmalı
banner200
banner217

Manisa Tarım Fuarı’nda çiftçilere seslenen Özkan, "Bizim amacımız tarımda kullanılan tarım ilaçlarının miktarını azaltmaktır. Çok fazla tarım ilacı kullandığımız zaman çiftçilerin yaşamında olumsuzluklara neden oluyor. Topraktaki faydalı böcekler ölüyor, daha sonra zararlar direnç kazanıyor ve daha fazla ilaç kullanmamız gerekiyor. Bu ilaçlar yurt dışından geliyor ve onlara çok ciddi bir para ödüyoruz. Dolayısıyla bir de bu ürünleri dışarıya sattığımız zaman ilaç kalıntısı ürünler geri dönüyor. O zaman fiyatlar oldukça düşüyor. Hem çevre için hem insan sağlığı için hem biyolojik çeşitlilik için ilaç tüketimini azaltmamız lazım” diye konuştu.

Faydalı böceklerin tarımda sağlayacağı verimi anlatan Özkan, devamında şunları kaydetti: “30 yıldır bu konuda çalışıyorum. Son 7-8 yıldır da yeni mezun öğrencilerle birlikte teknokentte çalışıyoruz. İlaç tüketimini azaltmak için birçok yöntem var. Bunlardan bir tanesi de biyolojik mücadele, faydalı böcek kullanımı. Bizim ülkemiz faydalı böcekler açısında çok zengin. Biz diyoruz ki, biyolojik çeşitliliğimizi kullanabilirsek, biz bu ilaç tüketimini azaltabiliriz, insanları sağlıklı besleyebiliriz, çiftçimiz dahi para kazanır.

TARIMDA İLAÇ KULLANIMINI AZALTTIK

Ankara Üniversitesinde faydalı böcekler için üretim tesisleri kurduklarını bildiren Prof. Dr. Cem Özkan, "Şu anda üretim tesisleri kurduk. Bu teknoloji Türkiye'de yoktu, bunu faydalı böceklerin artması için ülkemizde geliştirdik. Kitle halinde üretiyoruz, bunları çiftçilerin hizmetine sunuyoruz. Onu tanıtmak için buraya geldik, fuarda üreticilerle birlikte oluyoruz, konferans veriyoruz. Biz çalışmalarımızı kamu, üniversite ve sanayi işbirliği içinde yürütmek istiyoruz. Böylece daha fazla kişiye ulaşabileceğimizi düşünüyoruz. Tarım ve Orman Bakanlığı ile ortak projemiz var. Bize burada bir görev verdi, projede üniversiteler desteklendi. Tarım İl Müdürlükleri ve Enstitüler de projenin içinde. Ülkemizde tarımda kullanılan ilaçların yüzde 50 miktarında azaltılması hedefleniyor. Kurumlar birlikte çalışırsa bu daha fazla kitleye ulaşabilir.”

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2019, 23:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
Harun Özaydın
Harun Özaydın - 11 ay Önce

Çok güzel bir çalışma olmuş tebrikler inşAllah tüm ülkeye yayılır rabbim yardımcınız olsun

banner151

banner251