" />

Paramız var ki ithalat yapıyoruz sözlerine açıklık getirdi!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, eleştiri konusu olan 'paramız var ki ithalat yapıyoruz' sözlerine açıklık getirdi. 1970'li yıllardaki tüp, salça, sana yağı kuyruklarını örnek gösteren Pakdemirli, “Biz, Türkiye'de para varmış ki, ithal edecek parayı da bulmuşuz. Siz insanları sana yağı kuyruklarına, salça kuyruklarına ondan sonra tüp kuyruklarına, sigara kuyruklarına muhtaç ettiniz" dedi.

Paramız var ki ithalat yapıyoruz sözlerine açıklık getirdi!
banner200

Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, son günlerde bazı basın yayın organlarında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile ilgili, bir gazeteye yapmış olduğu konuşmasının sadece bir kısmı öne çıkarılarak bir takım olumsuz haberlerin yer aldığı belirtildi.

İsim vermeden Yeni Akit Gazetesi'nin eleştirildiği açıklamada, Pakdemirli'nin ulusal bir gazeteye bazı değerlendirmelerde bulunduğu ancak söz konusu gazetenin değerlendirmenin baştan sona tamamına yer vermediği kaydedildi.

Pakdemirli'nin değerlendirmesin tamamına yer verilmediği için 'Paramız var ki ithal ediyoruz' sözlerinin bazı mecralar tarafından cımbızla alınarak, kendisinin haksız ithamlarla karşı karşıya bırakıldığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli'nin gazeteye yaptığı değerlendirmede ifadesi aynen şu şekildedir;

Buğdayda Türkiye kendi kendine yeterlidir. Yani bu şey üzerinden muhalefet yapılır. 21.5 milyon ton üretimimiz var. 19 milyon ton tüketimimiz var (son 5 yıl ortalamamız). Ha diyeceksiniz ki neden ithalat yapıyorsunuz? Ben de diyeceğim ki! Makarna fabrikaları, un fabrikaları boş mu kalsın. Bunu ithal edip karşılığında ihraç ediliyor. Yani bir o kadar da ihracat var. İthalatın olduğundan daha fazla ihracatımız var, buğday tarafı böyle. Samanda da 9 bin küsur ton yani 10 bin ton diyelim. Bizim Türkiye'de de kaba yem ihtiyacımız 66 milyon ton. Bunun anlamı ne biliyor musunuz? 10 binde 1.5'dir. Yani Türkiye'nin ihtiyacının 10 binde 1.5'i saman olarak ithal edilmiş. Bunun bir anlamı var mı? Bana göre bir anlamı yok, hiçbir anlamı yok.

TÜP, SANA YAĞI, SALÇA KUYRUKLARIYLA CEVAP VERDİ!

'Türkiye; “siz saman ithal ettiniz, buğday ithal ettiniz' diyenlere karşı ben de şunu söylüyorum: Biz, Türkiye'de para varmış ki, ithal edecek parayı da bulmuşuz. Siz insanları sana yağı kuyruklarına, salça kuyruklarına ondan sonra tüp kuyruklarına, sigara kuyruklarına muhtaç ettiniz. Önemli olan gıda arz güvenliği, bir şekilde bunu sağlamamız gerekiyor. Bizim iki tane görevimiz var. Biri üreticiyi korumak diğeri de tüketiciyi kollamaktır. O da çok pahalıya yememeli. Biz bu iki görevi dengede götürmeye çalışıyoruz.

Yine Sayın Bakanımız yapmış olduğu değerlendirmede ülkemizde her ürünün üretilmesi gibi bir durumun olmadığını ancak stratejik ürünlerin üretilmesi gerektiğini, ithalatında ihracatında yapılabileceği hususuna yer verilmiştir. Yukarıda yer alan ifadeler göz önüne alınarak olayın tamamına bakıldığında Sayın Bakanımızın nasıl bir değerlendirmede bulunduğu ve bazı mecraların bu değerlendirmeyi nasıl başka yerlere çektiği açıkça görülmektedir.

Sonuç itibariyle göreve geldiği günden bu yana gecesini gündüzüne katarak, gerek milli ekonomimize katkı sağlayacak politikaların geliştirilmesinde, gerekse de çiftçilerimizin daha iyi şartlarda, daha çok kazanacakları bir üretim alanı oluşturulmasında büyük bir gayret gösteren Sayın Bakanımıza yapılan haksız eleştirileri asla kabul etmiyor, bu konudaki değerlendirmeyi kamuoyunun takdirine bırakıyoruz"

TARIMDANHABER

banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

1970li yıllarda iktidar olsaydınız da yapabileceğiniz çok bir şey yoktu ülke çok zor durumlardan geçti sürekli 70li yılları örnek gösterip göz boyamayın artık uzaya çıksak hala 70li yıllarda margarin kuyruğuna giriyorduk bakın şimdi uzaya çıktık diyeceksiniz.2019'a gireceğiz hala tarım ve hayvancılıkta doğru düzgün bir politika yürütmeyi başaramadınız.Madem geçmiş yıllardan örnek vereceksin 70li yıllarda Erzurum Rusya'ya 40000 baş hayvan ihraç ediyordu.Sadece Erzurum dikkatinizi çekerim şimdi koca Türkiyeyi oyuncak ettiniz bunu da siz yaptınız o zaman.

ayıp
ayıp - 3 yıl Önce

tarım bakanın söyleyeceği lafmı bu şimdi. sen kahvede oturup gündem hakkında yorum yapan vatandaş değilsin, lütfen mevkinizin farkındalığına varabilirmisiniz.

Hodri Meydan
Hodri Meydan - 3 yıl Önce

Paramız varki ithalat yapıyoruz diyen sayın bakanımızdan ''yüreğimiz varki fetocularla savaşıyoruz '' demesini bekliyoruz. Tarım bakanlığında hiç fetöcü müdür yokmu ? Fetöcü varsa neden görevden alınmıyor?

- 3 yıl Önce

sevdik oy verdik akp üye olduk ama karşılığı çiftçiydik battık çok sevdik sizi şımarttık ne istediyseniz verdik hükümet tarımı bilen bir bakanı bile bize cok gördünüz ekmege muhtac hale geldik o kadar battık hangi bir derdimizi anlatayım ne eylerse mevlam eyler eyler ise güzel eyler

Ithalatci bakan
Ithalatci bakan - 3 yıl Önce

Bunlarlar bizimle dalgami geciyor anlamadim onlarda kendilerin ne yaptigini bilmiyorlar bu isler boyle yurumez acil sut 2 tl olmali onlarin destegi lazim deygil

Sn bakanım
Sn bakanım - 3 yıl Önce

Sayın bakanım lafla peynir gemisi yürümez acil icraat acil tarıma müdahale ithalatçı politikayı bırakın ayçiçeği 2lira buğday 1 lira süt 1,5 et 25 lira pancar tarlada kalmış bu şartlara dayanacak üretici bulunmaz.

EYT
EYT - 3 yıl Önce

Paranız var ise yıllardır hakları hakları gasp edilen magdur EYT lileri neden görmezden geliyorsunuz

devletin mazlumu = çiftçi
devletin mazlumu = çiftçi - 3 yıl Önce

Yav arkadaş 40 50 sene öncelerinden örnek vererek ne kazanıyorsunuz. Almanya da insanlar savaştan sonra yemeye ekmek bulamıyorlardı bak şimdi sen 400 milyar dolar açık veriyorsun ..Almanya 300 milyar dolar fazla veriyor sen bunun açıklamasını yap bana .Yıllardır salçayla unla tüple kandırdınız milleti .Şükredin de şükredin


banner251