Pakdemirli: Yusufeli Barajını inceledi

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Artvin'in Yusufeli ilçesinde yapımı devam eden Yusufeli Barajı ve HES inşaatında incelemelerde bulundu.

Pakdemirli: Yusufeli Barajını inceledi
banner200
banner217

Yusufeli Barajı'nın yerden 275 metre yükseklikte olduğunu ifade eden Pakdemirli, "Dünyanın üçüncü ya da dördüncü en yüksek barajı, Türkiye'nin de en yüksek barajı. 550 megavatlık bir gücü olacak. Yusufeli Barajı devreye girdiği zaman senelik 300 milyon dolar doğal gazdan tasarruf edeceğiz. Haziran 2021'de bu baraj devreye girecek. Zor coğrafi koşullar altında böyle bir mega proje üretiliyor. Bu Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği, öngörüsü ve vizyonu sayesinde yapılan işlerden bir tanesi." dedi.

Türkiye'de hayata geçirilen mega projelere işaret eden Pakdemirli, "Bunlardan Türkiye'de onlarca, yüzlerce var. Dünyanın en büyük havalimanı, boğazın altından, denizin altından geçilmesi, bu ve bunun gibi onlarca proje var. Bunların hepsi belgesellik mühendislik harikası projeler." değerlendirmesinde bulundu. Yusufeli Barajı'nda dağ oyularak ulaşım tünelleri açıldığını anlatan Pakdemirli, yakın zamanda barajın ekonomiye kazandırılması için çalışmaları sürdürdüklerini bildirdi. Yeniden yerleşimlerde vatandaşların tereddüt yaşayabildiğini belirten Pakdemirli, konuşmasına şöyle devam etti:"Ilısu örneğine bakacak olursak, Hasankeyf ilçesinden çok daha güzel bir ilçe yapıldı. Evleriyle, çarşısıyla, yeniden yerleşimiyle düzeniyle hakikaten çok güzel oldu. Yusufeli de aynen o şekilde. Devlet vatandaşına yeniden yerleşim yeri yapıyorsa konforu en maksimum düzeye getirecek şekilde yapıyor ve tamamlıyor."

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa bilgiseven
Mustafa bilgiseven - 1 yıl Önce

Tarla sulama suları 2018 de 35 tl ye alırken bu yıl 65 tl ye alıyoruz. Çiftçinin anasını aglattiniz mazot 6.5 tl gübre 2000 tl girdi çok mahsul ucuz vatandaşla dalga geçiyorsunuz resmen ... ben halkımı helâl etmiyorum Allah belanızı versin inşAllah

banner151

banner251