Pakdemirli: Üründe gelir garantili sigorta çıkarılacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, üründe gelir garantisiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Pakdemirli, “Bundan sonra başta hububat olmak üzere birçok üründe gelir garantili ürün sigortası çıkaracağız. Çiftçi ürünü ekeceği zaman kaç liraya satacağını en baştan bilecek" dedi.

Pakdemirli: Üründe gelir garantili sigorta çıkarılacak
banner282

Türkiye Ürün İhtisas Borsası Faaliyet İzni Belgesi Teslim Töreni"ne katılan Pakdemirli, üretici, köylü ve çiftçi için lisanslı depoculuk ve bu borsanın büyük önem taşıdığına işaret ederek, "Bazı dönemlerde ürün alım satımını iyi planlayamadığımızı, rekolteyi iyi hesap edemediğimizi, fiyat dalgalanmalarına da engel olamadığımızı görüyoruz. Buna engel olmanın en baş koşullarından birisi bir defa ürünü depolayacaksınız. Ürünü depoladıktan sonra gece rahat uyuyabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

Pakdemirli, çiftçiden ürün fiyatlarıyla ilgili şikâyetler aldıklarını, ürün borsalarının tam anlamıyla çalışması halinde bu şikâyetlerin oluşmayacağını söyledi. Köylünün ürününü lisanslı depolara teslim ederek ürün senedini alacağını belirten Pakdemirli, üreticinin elindeki ürün senediyle Ziraat Bankasından uygun imkânlarla kredi kullanabileceğini dile getirdi. Pakdemirli, ürün fiyatlarında artış olması halinde çiftçinin senedini nakde çevirerek, bankaya olan borcunu ödeyebileceğini, böylece normalde elde ettiğinden daha fazla kar sağlayacağını anlattı.

Bu şekilde çiftçinin ürünle ilişkisinin tarlada kesilmeyeceğini, üreticinin finansal piyasalara erişimini sağlamış olacaklarını ifade eden Pakdemirli, "Toprak Mahsulleri Ofisi olarak bu işe çok önem ve değer verdik. 4,2 milyon tonluk lisanslı depo kapasitesine ulaştık. Şu andaki başvurularla kapasite 14 milyonun üzerine çıkacak. Bunu da artırmamız lazım, nihai hedefi 14 milyon ton olarak görmemek lazım" diye konuştu. Bakan Pakdemirli, Türkiye'de stratejik önceliği olan incir, üzüm, kayısı, fındık ve zeytinyağı gibi ürünlere işaret ederek, bu ürünlerin ürün ihtisas borsasında derinliğe kavuşmasını son derece önemsediğini dile getirdi.

"TARIM ŞURASI'NDA DA KONUŞULACAK"

Bakanlık görevine geldiği ilk günlerde yeni bir sigorta modelinin hayalini kurduğunu söyleyen Pakdemirli, şunları kaydetti: "Şöyle bir sigorta çıkaralım ki çiftçi ürünü satacağı fiyatı bilsin. Ürünün fiyatını sigortalayalım. Diyelim ki ürünü 10 liraya satacaksın, piyasada 8 liraysa 2 lirasını sigortadan ödeyelim, 12 liraysa bize değil piyasaya satsın. Sonra baktık bu iş zaten ABD'de var, gelir garantili ürün satış sigortası. O zaman biz bunu Ürün İhtisas Borsası olmadığı için yapamadık. Bundan sonra bunu yapabilir hale geleceğiz. Arkadaşlar bunu çalıştı. Ticaret Bakanlığı, TOBB ve bakanlığımızın gayretleriyle bu konu bir noktaya ulaştı. Bundan sonra başta hububat olmak üzere birçok üründe gelir garantili ürün sigortası çıkaracağız. Bunun anlamı ne demek, çiftçi ürünü ekeceği zaman kaç liraya satacağını en baştan bilecek. Bütün plan ve programını bunun üzerine yapabilir."

Kısa süre içinde Tarım Şurası'nı toplamayı hedeflediklerini belirten Pakdemirli, şura kapsamında gıda ürünlerinin tarladan sofraya giden süreçteki planlamasını da ele alacaklarını ve çıktıları Ticaret Bakanlığı ile paylaşacaklarını ifade etti.

Pakdemirli, TİGEM'in 69. Geleneksel Hasat Bayramı'nın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla 26 Temmuz Cuma günü Polatlı'da gerçekleştirileceğini dile getirerek, herkesi şenliğe davet etti.

  

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2019, 17:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mahmut ilkhan
Mahmut ilkhan - 3 yıl Önce

Bakan bey çifçi zaten perişan sen diyorsun ürününü depoya koy onun karşılığında git bankadan fayıza kredi al Allah seni islah etsin

ALİ
ALİ - 3 yıl Önce

Şimdi tarım kredide yazıyor, Türkiye'nin en büyük ailesi, ulan Türk ciftcisini bitirdiniz, uyguladığımız faiz, ne dine sığar ne imana, tarım bakanı da, sağ olsun bizimle dalga geçiyor,

Köylü
Köylü - 3 yıl Önce

Bakan bey çiftçi öldü ne lidanslı deposundan bahsediyorsun hayvancılık bitti tarım da ilaca gübreye güç yetmez oldu destekleri niye yarım veriyorsunuz onu açıkla köylüyü bişey bilmez yerine koyma.

Aykan Çaplık
Aykan Çaplık - 3 yıl Önce

Ziraatin başına doktorlari getiriyorlar Meslekten anlamayan tarımdan anlamayan hayatında iki ağaç dikmemis adamları tarım ve orman bakanı yapıyorlar..Bakanlığı ehline teslim edin

talip bayrak
talip bayrak - 3 yıl Önce

Tek bişey diyorum Allah ıslah etsin sizi adınız gibi biliyor sunuz çiftçiye Prada bugün lazım onuda faize verdiriyonuz

Toros
Toros - 3 yıl Önce

Yahu vAllahi kafa buluyorlar .karpuz ektik gübresini ödemez.misir ektik mazotonu ödemez.bugday ektik tohumunu ödemez .Bu kafa için ne kullanıyorsunuz merak ediyorum.seneye kullandığınız neyse onu ekeyim.en azından pazarı hazir
S

Xasan
Xasan - 3 yıl Önce

Hayvancilik ve et icin aynisini yaptin gorelim hem daha kolay