Pakdemirli: Toplulaştırmada 2023 hedefini açıkladı!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarım alanlarında verimliliği artırmak amacıyla arazi toplulaştırmaya yönelik açıklamalarda bulundu. Pakdemirli, “Devlet Su İşleri (DSİ) olarak ülkemizin 2023 hedeflerine paralel olarak öncelikle ekonomik olarak sulanabilen 8,5 milyon hektar alanda modern sulama projeleriyle birlikte ve eş zamanlı olarak arazi toplulaştırma projelerini de hayata geçireceğiz” dedi.

Pakdemirli: Toplulaştırmada 2023 hedefini açıkladı!
banner200
banner217

Arazi toplulaştırmada amacın sadece tarım parsellerini birleştirilerek daha büyük parseller elde etmek olmadığını vurgulayan Pakdemirli, "Arazi toplulaştırması ile birlikte sulama, tarla içi geliştirme işlemleri gibi diğer altyapı hizmetlerini de birlikte düşünmemiz gerekiyor. Bu düşünceyle 2018 yılında yapılan yasal düzenleme sonucu ülkemiz genelinde arazi toplulaştırma çalışması yapma yetkisi sulama projelerini de hayata geçiren DSİ Genel Müdürlüğümüze verildi" diye konuştu.

TOPLULAŞTIRMA SULAMA İLE PARALEL YÜRÜTÜLECEK

2018 yılında 496 bin hektar alanda tapu tescil işlemlerinin tamamlandığını belirten Bakan Pakdemirli " DSİ olarak ülkemizin 2023 hedeflerine paralel olarak öncelikle ekonomik olarak sulanabilen 8,5 milyon hektar alanda modern sulama projeleriyle birlikte ve eş zamanlı olarak arazi toplulaştırma projelerini de hayata geçireceğiz. Bu sayede kırsal kalkınma hedeflerinin gerçekleşmesine büyük katkıda bulunmayı hedefliyoruz" açıklamasını yaptı.

SULAMA YATIRIM MALİYETLERİNDEN TASARRUF SAĞLANACAK

Toplulaştırma işlemlerinin sulama projeleriyle paralel yürütülmesinin sulama yatırım maliyetlerinde önemli ölçüde tasarruf sağlayacağını da ifade eden Pakdemirli şöyle devam etti: "Sulama projelerinde kanalların ve yolların planlamasını yaparken kamulaştırmaya ve arazilerin parçalanmasına mani olmak için, parsel sınırlarına bağlı kalıyoruz. Yani bu kanallar ve yollar arazi sınırlarından geçiriliyor. Dolayısıyla parsellerin küçük, şekillerinin düzensiz olması kanal boylarını gereğinden fazla uzamakta, bu da tesis maliyetini yükseltmektedir. Sulama projeleri arazi toplulaştırmaya bağlı olarak uygulandığı takdirde ise parsel sınırlarına bağlı kalınmadığı için maliyetlerde tasarruf sağlanıyor"

ÇİFTÇİ GELİRLERİNDE YÜZDE 25'LİK ARTIŞ

Pakdemirli, 2019 yılında 153 bin hektar alanda tescil çalışmalarının tamamlandığının altını çizerek, "Toplulaştırma sayesinde köy merkezi ile parseller arası yol mesafesi, harcanan zaman, yakıt masrafları da azalıyor. Bu sayede çiftçilerimizin gelirlerinde en az yüzde 25 artış sağlanabiliyor" diyerek sözlerini tamamladı.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2019, 17:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zavallı
Zavallı - 1 yıl Önce

Bi yandan Denizli de ovayı sulak tarlaları imara açan lar....diğer yandan arazi toplulaştırması......zavallı sınız....zavallı.....konutlara ekmek banacak bu Türkiye...ekmek bulurlarsa........seyis ve bakanları...inşaatçı seyisi....karbiratör kıllarının seyisi senden iğrençyorum...

banner151

banner251