Pakdemirli: TMO gerektiğinde üretici lehine regülasyon yapıyor!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çiftçinin ürünlerini Toprak Mahsülleri Ofisine getirmesinin önemli olduğunu belirterek, “Toprak Mahsülleri Ofisi gerektiğinde üretici lehine regülasyon yapıyor” dedi.

Pakdemirli: TMO gerektiğinde üretici lehine regülasyon yapıyor!
banner200

Konya Çumra'da düzenlenen hasat törenine katılan Pakdemirli, son 18 yılda yapılan yatırımların cumhuriyet döneminde yapılanların 2,5 katı olduğunu vurgulayan Pakdemirli, milletin, henüz tanesi dolmadan kuruyan başakların arkasından geldiğini anlattı. Pakdemirli,  "Mahsul olmayınca, kuraklık olunca bu millet kendi de açtı, hayvanı da açtı. Ama bugün Allah'a şükürler olsun, hakikaten görüyorum, Türkiye'nin 4 bir tarafını dolaşıyorum. 81 ile gittim, hepsini dolaştım. Herkesle bir araya geldim. Üreticilerimizle bir araya geldim. Problemlerimiz var mı? Elbette var. Çözmemiz gereken konular var mı? Elbette var. Bunlar hiçbir zaman bitmeyecek ama Allah'a binlerce şükürler olsun düne göre çok daha iyiyiz. 18 yıllık iktidarımıza göre son Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde tarım ve hayvancılık alanlarında çok daha iyi götürüyoruz meseleyi. Çünkü bakanlıklar birleşti, koordinasyon arttı, toprakla su birleşti ve kararları hızlı alabiliyoruz" açıklamasını yaptı.

Her zaman çiftçinin, üreticinin yanında olmaya çalıştıklarını vurgulayan Bakan Pakdemirli, pandemi döneminde de çiftçi sayesinde insanların hiçbir eksiklik hissetmediğini söyledi. Yıllık 22 milyar lira olan tarımsal bütçenin 16 milyar liradan fazlasının ilk 6 ayda çiftçinin hesabına yatırıldığını dile getiren Pakdemirli, şöyle devam etti: "Cumhurbaşkanımızın bize sürekli bir mesajı var, 'Çiftçimizi, üreticimizi destekleyeceksiniz. Onların ne ihtiyacı varsa göreceksiniz.' Mayıs-Haziran vadeli borçları öteledik. Mümkün mertebe her türlü desteği sağlamaya çalışıyoruz. Bundan sonra hazine arazileriyle alakalı da önemli bir kullanım projesini gerçekleştirmek üzereyiz."

"TMO, GEREKTİĞİNDE ÜRETİCİ LEHİNE REGÜLASYON YAPIYOR"

Amaçlarının çiftçiye en iyi fiyatı sunmak olduğunu vurgulayan Bakan Pakdemirli, pandemi döneminde hasat öncesinde buğdayın tonunun 1650 lira, makarnalık buğdayın tonunun 1800 lira, arpanın tonunun 1275, kırmızı mercimeğin tonunun da 3500 lira olarak açıklandığını hatırlattı.

Çiftçinin ürünlerini Toprak Mahsülleri Ofisine getirmesinin önemli olduğunu belirten Bakan Pakdemirli "Toprak Mahsülleri Ofisi gerektiğinde üretici lehine regülasyon yapıyor. Bugün sanayicisi alsa önemli değil ama bakıyorum, doktoru, avukatı, eczacısı hububat almaya başladı. Ama bunu spekülatif amaçlı aldıklarını görüyoruz. Bununla ilgili üretici lehine bir dönem olduğu ve hasat dönemi devam ettiği için sesimizi çıkarmıyoruz. Ama hasat dönemi bittikten sonra TMO olarak bu konuyla ilgili tedbiri de alacağız" dedi.

Lisanslı depoculuğun üretim için önemine dikkati çeken Pakdemirli, çiftçinin hasat sonu para kazanmak için ürününü hemen satmak zorunda olmadığını anlattı. Çiftçinin ürününü lisanlı depolara koyarak ve ekim zamanı Ziraat Bankasından faizsiz kredi kullanarak işlerini yürüttüğünü dile getiren Pakdemirli, çiftçinin ürününü para ettiği zaman satabileceğini söyledi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2020, 00:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
İbrahim taşdelen
İbrahim taşdelen - 1 yıl Önce

Allah'ına seversen lütfen konuşma bari ,hangi dünyanın civtcisine desdekliyorsun ülkenin civtçisi ürettiği ürünlerinden dahi para kazanamıyor bütün bankalara tarım kredi kooperatiflerine borçlu Bağ-Kur borcunu dahi ödeyemez hale geldi kime masal anlatıyorsun sayın bakan. durmadan desdeklerin arttığını söylüyorsunuz kime gidiyor bu desdekler biz üretenlerin bu artan desdeklerden niye farkında değiliz mesela bu yıl ödenmesi gereken organik tarım desteklemeleri yok soruyoruz yetkilileri bütçede para olmadığı için organik tarım desteklemeleri ödemesi bu yıl olmayacak deniliyor bu nasıl bir tarımsal destek artışı anlamak mümkün değil

Mehmet ozceylan
Mehmet ozceylan - 1 yıl Önce

Sayın bakan konuştuğunuz her şey yalan çiftçinin elektrik borcunu banka kredi vererek ödeyecek dediniz bankaya vardım sana kredi yok dedi niye dedim sen icramınsın akdeniz elektrikle dedi evet dedim git akdeniz elektrikten icrayı kaldır gel dedi şaka yapar gibi başkasından para bul yatır biz kredi verelim git orayı oda müdür bey böyle söyledi 'la saka gibi kururum ben o parayı bulsam ödesem senin kapında ne isim var dedim yani her konuşulan yalan dolan benmi burdur merkezden yaziyom

Misafir
Misafir - 1 yıl Önce

Üreticiler ilk defa buğdayı, arpayı yüksek fiyatlardan satarak para kazanırken üretici kazanıyor diye ses çıkarılmadı ama şimdi de yüksek fiyat vererek ürün alanlar spekülasyoncu ilan ediliyor. Lisanslı depoların yapılmasındaki amaçlardan biri de insanların hububata yatırım yapılmasını sağlamaktı. Tuhaf bir durum ülkemize has bir olay.

Geveze
Geveze - 1 yıl Önce

Senin danismanlarin zaten regulasyon yapiyor neyse tarim bakanliginin kurtulmasina cok az kaldi

banner151

banner251