" />

Pakdemirli: Hayvanları bire bir takip edeceğiz

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, hayvancılığın takibi konusunda önemli bir projeyi başlattıklarını belirterek, “Kulak küpelerini normal küpe yapıyoruz ve cep telefonu niteliği içerecek. Bunu bir şekilde devlet olarak sübvanse edeceğiz. Hayvanımız neredeyse takibine başlayacağız" dedi.

Pakdemirli: Hayvanları bire bir takip edeceğiz
banner200
banner217

Bakan Bekir Pakdemirli, Fuar İzmir'de düzenlenen 14. Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı kapsamında düzenlenen 'Tarımın Geleceği' temalı Tarım Bakanları Zirvesinde, önemli değerlendirmelerde bulundu. Aile işletmelerinin öneminin altını çizen Pakdemirli, "Tabi ki aile işletmelerini koruyacağız. Köyden kente göçü azaltabilmek için aile işletmeleri önemli" dedi.

Tarımın savunmadan daha önemli olduğunu vurgulayan Pakdemirli, dünya nüfusunun 2050'de 10 milyara ulaşacağını ve kentleşmenin yüzde 75'e yükseleceğini, bundan dolayı üretilen gıdanın yüzde 50 oranında artırılması gerektiğini ifade etti.

AİLE İŞLETMELERİNİ KORUYACAĞIZ

2050 yılındaki gıda talebinin karşılanması için sulama suyunun yüzde 65, tarımsal arazilerinin ise yüzde 70 oranında artırılması gerektiğine dikkati çeken Pakdemirli, şöyle devam etti:

"Küresel ısınma, yanlış gübreleme gibi sebeplerle tarımın geleceği tehdit altında. Bu konudaki zor ev ödevini tüm ülkeler bir araya gelerek birlikte yapabiliriz. Bu ev ödevini yaparken de 2-3 tane unsur var. Tabi ki aile işletmelerini koruyacağız. Köyden kente göçü azaltabilmek için aile işletmeleri önemli. Bunun yanında, bu talebi karşılamak için endüstrileşme ve mekanizasyon şart. Endüstri 4.0 diyoruz, tarım 4.0 uygulamalarına hayata geçirmemiz lazım. Robot sistemler, yapay zekâ, kablosuz haberleşme sistemleri artık tarımda kullanmamız gereken şeyler. Değerli sektör paydaşları biliyor, biz ineklerin kulaklarını küpelemekle ilgili proje başlattık. Bu proje kapsamında kulak küpelerini normal küpe yapıyoruz ve bir cep telefonu niteliği içerecek. Bunu bir şekilde devlet olarak sübvanse edeceğiz. Hayvanımız neredeyse takibine başlayacağız."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Aile
Aile - 1 yıl Önce

Sayın bakan hangi aile işletmesini kuruyor olacaksınız çok merak ediyorum, bu şartlar altında küçük aile işletmesimi kaldiki ülkede siz aile işletmesinden bahsediyorsunuz

KARŞI KARŞIYA
KARŞI KARŞIYA - 1 yıl Önce

Boş işlerle uğraşma bakan bey. Önce teşkilatına çeki düzen ver. Önce kendi mutfağına bak. Sana ne biçim akıl vermişler öyle!!! Hayvanı takip etsen neye etmesen neye. Allah akıl fikir versin. Sen git başka yere bakan ol. Bak sana açık ve net söylüyorum. Bir sınavla atanmış ilçe müdürlerinle toplantı yap. O akılsız akıl veren bürokratlarını da toplantıya çağır. Slayt, resim yok. Önündeki notu okumak yok. Sadece saha tecrübeleriyle konuşacağız.

Turkcell
Turkcell - 1 yıl Önce

Şuanda bakanlık turkcell in elinde. Bu sistemde de turkcell sim kartı ile yapılacak. Ve bu işin maliyeti 1 milyar TL nin üzerinde olacak. Artık siz hesap edin. Bakan hayvanın ateşini bilse ne olur bilmese ne olur. Bizim yetiştririci o küpeleri söker başka hayvana takar.

Dikkatle okuyun
Dikkatle okuyun - 1 yıl Önce

Çözüm;
1-15 gün içinde personel genel müdürlüğü eliyle sert bir personel rejimine gecikmeli mazeretler hariç zorunlu rotasyon yapılmalı, 30 yılını doldurmuş bütün işçi memur zorunlu emekliye sevk edilmeli
2-Bütün il müdür,il müdür yardım. ve ilçe müdür ve ilçe müdür v. kesinlikle bulunduğu yerde 5 yılını dolduran amir konumlular süratle alt bölgelere rotasyon edilmeli.
3-Çip okuyuculu çiftçi kart çıkarılmalı parmak izi olan ve TC te göre verilen son 3 yıldır aktif çiftçilik yapma şartı ile bakanlık merkez tarafından verilmeli bu kart ile çiftçi girdi ürünlerine belirli dönemlerde destek paraları yatırılmalı ki çiftçiye verilen destek sadece çiftçilikte kullanılsın.
4-Verilecek bu karta özel çiftçiliği özendirmek için çeşitli sosyal .....

Dikkatle Okuyun
Dikkatle Okuyun - 1 yıl Önce

Avantajlar ve indirimler sağlanmalı, tekrar ediyorum çiftçi kart sahipleri bu kartı sadece çiftçilik ile ilgili kullanabilmesi ve destek paralarıda buraya yatırılmalı ki hileler haksız destekler bitmeli ve verilen neredeyse 15 milyarlık destek tamamen tarım hayvancılık alanına dönmeli.
5-E-çiftliğim sitesi kurularak çiftçilerin kullanımına açılmalı içindeki modüllerle çiftçilerin kendi plan ve programlarını işlemeleri rapor alabilmeleri anlık durum bildirimi-hastalık ihbarı vs.muhasebe tutabilmeleri sağlanacak ve bakanlıkta buradaki verileri görebilecek burayada çiftçi kart şifresi olanlar girecek ve bu siteye girenlere site özel desteği+ destek veya hediye uygulamaları yapılabilir.
6-Bunları yaptık şimdi devletin ödediği destekler .......

Tavsiye
Tavsiye - 1 yıl Önce

Sektörün içinde dönecek ve yatırım olarak geri dönüşü olacak.İlaveten yapılan personel reformundan sonra ilçe tarım müdürlükleri ekipman ve araç yönünden kuvvetlendirilmek suretiyle aile-küçük işletmelere yönelik faaliyetlerde bulunacak çünkü genelde aile işletmeleri orta veya yaşlı emekli insanların grubu ve bunlar teknolojiye adapte olmayabilirler bunlar için alınacak dilekçe ile 65+ için desteğin tamamı TC hesap numarasına eski usul yatırılabilir diğerleri için kurs düzenlenebilir veya dilekçe vermesi halinde desteğin 3/2 si TC no dan banka üzerinden ödenebilir bu kural sadece büyükbaş için 50 baştan az hayvanı olan küçük aile işletmelerine uygulanabilir.

Tarım kredi sor hayvan ları
Tarım kredi sor hayvan ları - 1 yıl Önce

Genel Müdür bölge müdürleri şefler ve bize yüksek faiz uygulayan Yahudi sisteminin başında maaş ile çalışan bu görüntü deki vampir ler onlara sor bu adamların ineği atı eşşeği öküsü nerede

Önce tigemi düzelt
Önce tigemi düzelt - 1 yıl Önce

Bakan beye katılıyorum sonuna kadar fakat bilmediği şeyler var enflasyon
Sen mazotu 6 lira gübreyi 2,5 lira ilacı 1000 lira nakliyesi 4000 lira sebze üretirsen 7 8 liradan satışına ses çıkarmayacaksın
Matematik yapmıyorsunuz 759 tl SSK ödemeleri var çiftçilerin ödeyemiyorlar siz saha ile işiniz yok siz işamdalarının işlerin kolaylaştırmak için bakanlık yapıyorsunuz


banner151