Pakdemirli: Hayvan haklarının sıkı takipçisi olacağız

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, hayvanların haklarının korunması için belediyelerin çalışmalarını sıkı bir şekilde takip edeceklerini belirterek, "Bu önemli konunun sorumluluğu sadece bize değil, hayvan severlere ve tüm milletimize de düşüyor” dedi.

Pakdemirli: Hayvan haklarının sıkı takipçisi olacağız
banner200

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın da katılımıyla, Türkiye Belediyeler Birliği ve Bakanlık tarafından Keçiören Belediyesi Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi'nde düzenlenen "Sahipsiz Evcil ve Sokak Hayvanlarının Barınma ve Beslenme Şartlarının İyileştirilmesi Fikir ve Proje Yarışması (Enpati Hayvan Dostu Şehirler)" ödül törenine katıldı.

Bakan Pakdemirli burada yaptığı konuşmada, sahipsiz hayvanların uygun şartlarda yaşaması için belediyelerle çok sayıda çalışma yürüttüklerini söyledi.

Son değişikliklerle birlikte 14 Temmuz 2021'de yürürlüğe giren Hayvanları Koruma Kanunu'nda belediyelerin sahipsiz hayvanların rehabilitasyonuna yönelik çalışmalarına ilişkin yeni düzenlemeler yapıldığını hatırlatan Pakdemirli, Türkiye'deki sokak hayvanlarının refahını sağlamak için gerekli tüm adımları attıklarını vurguladı.

Pakdemirli, 2004 yılından bugüne yerel yönetimler tarafından yaklaşık 1,9 milyon sahipsiz hayvanın aşılandığına işaret ederek, 1,6 milyon hayvanın popülasyonunun kontrol altına alındığını ve 422 bin sokak hayvanının bakımevlerinden sahiplendirildiğini bildirdi.

Bakanlık olarak yerel yönetimlere hayvan bakımevi yapımıyla ilgili ihale sözleşme bedelinin yüzde 40'ına kadar maddi destek sağladıklarını dile getiren Pakdemirli, "Bu kapsamda 2009'dan bugüne kadar yerel yönetimlere 80 milyon lira destek sağladık. Bunun yanında yerel yönetimlerce popülasyonu kontrol altına alınarak Bakanlığımız Hayvan Koruma Bilgi Sistemi'ne kaydedilen sahipsiz hayvan başına 2021 yılı için 70 lira destek sağlıyoruz. Kaydedilen hayvanlar için son 3 yılda yerel yönetimlere 21 milyon lira ödenek aktardık." dedi.

Pakdemirli, yerel yönetimlerce yılda ortalama 200 bin sahipsiz hayvanın rehabilite edildiğine dikkati çekerek, "Bu sayının 2022 yılından itibaren yılda 1,2 milyon seviyesine çıkarılması için Bakanlık olarak bütçe imkânları dâhilinde yerel yönetimlere sağlayacağımız maddi desteğimizi artıracağız." diye konuştu.

YARIŞMADAN ÇIKAN FİKİRLER DESTEKLENECEK

Yarışmaya toplamda 205 belediyeden 223 proje başvurusu geldiğini belirten Pakdemirli, "Biz bugün aslında bir işaret fişeği yaktık. Bu yarışmadan doğan fikirleri, ödül alan projeleri yerelde yaygınlaştırabilirsek, işte o zaman hedefe ulaşmış olacağız. Buradan çıkan fikirlerin uygulanmasında bütün yerel yönetimlere destek olacağımızın sözünü vermiş olayım." ifadelerini kullandı.

Pakdemirli, şunları kaydetti: "Hayvanların haklarının korunması için belediyelerin çalışmalarını sıkı bir şekilde takip edeceğiz. Bu önemli konunun sorumluluğu sadece bize değil, hayvanseverlere ve tüm milletimize de düşüyor. Hep birlikle belediyelere sorumluluklarını hatırlatalım. İhtiyaç olursa kamuoyu oluşturup 'gereğini yapalım' diyelim. Burada hepimizin amacı tüm dünyayı daha yaşanabilir kılmaktır. "

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Karamanoğlu
Karamanoğlu - 2 ay Önce

Bence Ak parti hükümeti köpek sorununu yönetme konusunda başarısız olmuştur ve mevcut durumda aciz bir durumdadır. İlk olarak 2004 yılında sözde çözüm bulmak adına çıkardıkları 5199 sayılı Hayvanları koruma kanunu köpek sorununu çözmek bir yana başıboş köpek sorununu daha da büyüterek adeta patlatmıştır. O tarihten itibaren köpek sorunu artarak devam etmektedir. İnternetten şikayet var sitesi ile günlük haberlere bakılırsa madalyonun öteki yüzü görülebilir. 2021 yılında çıkarılan hayvanları koruma kanununu da kesimleri tatmin edememiş görünmektedir. Sayın Bakanım öyle süslü proje vb gerek yok. Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Hayvan Hastalıkları Örgütü gibi uluslararası örgütlerin başıboş köpek sorununun neden kaynakladığı, nelere yol açabileceği ve nasıl çözüleceğine, köpek populasyonunun nasıl kontrol altında tutulabileceğine dair gayet açık ve net yayınları vardır.

Ciftci
Ciftci - 2 ay Önce

Üzerinde kesilen binlerce ineğin vebali olan adam hayvan haklarının savunucusu olamaz

Ahmet
Ahmet - 2 ay Önce

havanda su dövmek diye bir deyimimiz vardır. Anlamı "sonuç alınamayacak bir işle uğraşıp durmak, boşuna uğraşmak" şeklindedir. Cumhurbaşkanımızın sayın eşleri, Ülkemizin tarım bakanı ve muhtelif üst düzey bürokratlarında yer aldığı ve muhtemelen masraflar için hazineden milletin parasının kullanıldığı bir havanda su dövme etkinliği yapılmış. Hayırlı olsun.

banner151

banner251