" />

Pakdemirli’den muhalefete ilginç çıkış: İki günde bir samanı gündeme getiriyorlar!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, muhalefet partilerinin saman ithalatı üzerinden hükümeti eleştirmelerine tepki gösterdi. Türkiye'nin samana muhtaç olmadığını dile getiren Pakdemirli, "İki günde bir muhalefet partileri diyor 'Türkiye'yi samana muhtaç ettiler.' İthal edilen saman 10 binde 4. İthal etmenin günah olduğu bir ülkede mi yaşıyoruz?" dedi.

Pakdemirli’den muhalefete ilginç çıkış: İki günde bir samanı gündeme getiriyorlar!
banner200
banner217

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ege Sanayici İş İnsanları Derneği (ESİAD) tarafından İzmir'de bir otelde düzenlenen Sürdürülebilir Tarım ve Teknoloji Konferansı'nda bir konuşma yaptı. Tarımda kavga edilerek bir noktaya varılamayacağını dile getiren Pakdemirli, bu alanda gerçeklerin rakamlarla ortaya konulması gerektiğini, gerçeklerin düşünüldüğü kadar kötü olmadığını ileri sürdü.

Bu konuda muhalefetin eleştirilerine dikkati çeken Pakdemirli, şunları kaydetti: "Türkiye samana muhtaç değil. Türkiye buğdaya muhtaç değil. İki günde bir muhalefet partileri diyor 'Türkiye'yi samana muhtaç ettiler.' İthal edilen saman 10 binde 4. İthal etmenin günah olduğu bir ülkede mi yaşıyoruz? Buğdayda üretimimiz ve tüketimiz birbirine yakın. Hatta fazlamız var. Peki neden ithalat yapıyoruz? Makarna, un fabrikalarının dahilde işleme rejimiyle aldıkları ürünlerin rakamlarıdır bunlar. Her gün tarımı ağzımızda sakız gibi çiğneyerek tarımla ilgili başarıya ulaşamayız."

TÜKETİCİYİ KORUMAK İÇİN YERİ GELDİĞİNDE İTHALAT YAPABİLMELİYİZ

Türkiye'nin 18 milyar dolarlık ihracatı ve 12 milyar dolarlık ithalatıyla tarımda net fazla veren bir ülke olduğunu dile getiren Bakan Pakdemirli, konuşmasına şöyle devam etti:

"İthalata mecbur kalmış bir ülke değiliz. Tabii ki bazı kalemleri ithal edeceğiz. Zaman zaman bazı ürünlerin planlanmasında rekolte kayıpları ve ekim gecikmelerinden dolayı Türkiye ithalat da yapabilmelidir. Tabii ki Tarım ve Orman Bakanlığının ilk görevi üreticiyi korumaktır. Diğer taraftan tüketicimiz de çok yüksek fiyatlarla bu ürünleri yememelidir. Yani 200 bin ton patates ithalatı yapabilmeliyiz. Korkarak alacağımız bir karar olmamalıdır. Eksiklerimiz, hatalarımız olabilir. Tüm iyi niyetimizle vatandaşımızın en iyi şartlarda en iyi ürünleri yemesi doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 1 yıl Önce

peki tarım bakanım iyi konuşuyorda, ithal etmek günahmı diyor, iyi güzelde. milyonlarca çiftçinin. girdileri yüzde ikiyüz artırıp, malını da ucuza alıp, örnek bugdayda.çerezlik ay cekirdegi .nohut.et, tarım kredide yüzde kırkları gecen, faizler uygulmak vs, vs, sonrada ithal edip çiftçiyi zarara sokup ,milyonlarca çiftçiyi ,perişan etmek, peki soruyorum bakanım,ithal etmek sevapma, cokmu sevap kazanmak için ithal ediyorsunuz.

- 1 yıl Önce

Sayın bakanım veteriner ve ziraat mühendisinin alıp yerine ilahiyatçı başkan yaparsanız sap saman karışır. Sonrada bu hoca beni yükseklere atadı der direnir. Sonra seçimi tarımı konuşturursunuz

o zaman açıklayın gerçek rakam
o zaman açıklayın gerçek rakam - 1 yıl Önce

rakamları açıklamak gerekiyorsa neden açıklamıyorsunuz? bütün veriler bakanlıkta yok mu? Yakın zamanda Tarım bakanlığı çalışanları işsiz kalacak bu gidişle, tarımın bittiği yerde bakanlık ve çalışanlarına ihtiyaç kalmayacak. durum bu kadar kötüyken hala laf sarfediliyor.

Seçimden sonra anlarsınız
Seçimden sonra anlarsınız - 1 yıl Önce

Seçim bitsin bakın ozaman neler açıklanacak neler şimdiden Ekim yapın tohum alın borçları kapatın

- 1 yıl Önce

Sen git bu konusma metnini sana kim yazdıysa o gelsin

İthalat
İthalat - 1 yıl Önce

Yakında samana gerek kalmaz çünki yiyecek hayvan kalmayacak bu gidişle çiftçiliği bırakırız etler hazır diğer tarım ürünleri ithal çiftçiye gerek kalmayacak

Bakannnnn n
Bakannnnn n - 1 yıl Önce

Üreticiyi ne zaman koruyacan bakan beyyyyy

ADANA
ADANA - 1 yıl Önce

Bu müdürler olduğu sürece daha çok saman konuşulur

banner151

banner251