Pakdemirli: 60 bin dekar arazi suyla buluşacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Şanlıurfa Ceylanpınar Tarım İşletmesinde 60 bin dekar alanı suyla buluşturacak olan yatırımı, bugün hizmete açtı. Törende konuşan Pakdemirli, “Proje sayesinde tek tuşla binlerce dönüm arazinin sulanabileceğini belirten Pakdemirli "Dolayısıyla bu arazilerde nadas sistemi kalkacak, ikinci ürün ekilişleri sayesinde bitki çeşitliliği artacak, verim ve kalitede artış gerçekleşecek” dedi.

Pakdemirli: 60 bin dekar arazi suyla buluşacak
banner282

Bakan Pakdemirli Şanlıurfa Ceylanpınar Tarım İşletmesinde gerçekleştirilen programda yaptığı konuşmada "Pandemi sürecine rağmen, son bir haftada 1915 Çanakkale Köprüsü, Ilısu Barajı HES, Başakşehir Çam-Sakura Şehir Hastanesi ve nihayet bugün gerçekleştirmekte olduğumuz Ceylanpınar Sulama Projesi gibi ulaşımdan tarıma, sağlıktan sanayiye kadar, ülkemizi mega hizmetlerle buluşturmaya devam eden Sayın Cumhurbaşkanımıza şahsım ve aziz milletimiz adına şükranlarımı arz ediyorum" diyerek, "Son 18 yılda, Sayın Cumhurbaşkanımızın, Bakanlığımıza ve dolayısıyla çiftçilerimize verdiği desteklerle ülkemize güçlü bir tarım ve orman altyapısı kazandırdık" diye konuştu.

PROJENİN YATIRIM BEDELİ 70 MİLYON LİRA

Bugün de Mezopotamya topraklarını suyla buluşturacak, Türkiye'nin en büyük tarım işletmesi Ceylanpınar'da 60 bin dekar araziyi sulamaya açtıklarını belirten Bakan Pakdemirli "66 yıllık kurumumuz Devlet Su işleri Genel Müdürlüğümüz ile Türkiye tarımının güvencesi, en büyük çiftçi kuruluşumuz TİGEM tarafından yürütülen Ceylanpınar Sulama Projemiz yaklaşık 70 milyon lira yatırım bedeli ile hayata geçirildi" açıklamasını yaptı.

TEK TUŞLA BİNLERCE DÖNÜM ARAZİ SULANABİLECEK

Proje sayesinde tek tuşla binlerce dönüm arazinin sulanabileceğini belirten Pakdemirli "Dolayısıyla bu arazilerde nadas sistemi kalkacak, ikinci ürün ekilişleri sayesinde bitki çeşitliliği artacak, verim ve kalitede artış gerçekleşecek. Hububat verimi 250 kg/dekardan, 500 kg/dekara çıkacak ve kalite yükselecek" dedi.

ÜLKE EKONOMİSİNE 4 KAT DAHA FAZLA KATKI YAPILACAK

Proje ile her yıl ilave 25 milyon TL gelir sağlanacağına vurgu yapan Bakan Pakdemirli "İkinci ürün ekilişleri ile bu gelir 70 milyon TL düzeylerine çıkacak. Böylece ülke ekonomisine 4 kat daha fazla katkı yapılacak. Ayrıca daha fazla istihdam sağlanacak, kanal sulaması nedeniyle enerji tüketimi azalacak. Üretim maliyeti düşecek. Yer altı su kullanım oranı azalacak" değerlendirmesinde bulundu.

HUBUBATTA 230 LİRA TON BAŞINA PRİM VE DESTEK ÖDEMESİ YAPACAĞIZ

Konuşmasında hububat alım fiyatlarına da değinen Bakan Pakdemirli "Sayın Cumhurbaşkanımızın da açıkladığı üzere; TMO'nun sert ekmeklik buğday alım fiyatını, ton başına 1.350 liradan 1.650 liraya yükseltiyoruz. Ayrıca çiftçilerimize hububatta 230 lira ton başına prim ve destek ödemesi yapacağız. Bakliyattaki prim ve destek ödemesi de ton başına 800 lira olacak" diye konuştu.

ÇİN'E SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ İHRACATININ ÖNÜNDEKİ ENGELLER KALDIRILDI

Ticaret Bakanlığı ile yapılan yoğun çalışmalar neticesinde ülkemizden Çin'e gerçekleştirilecek süt ve süt ürünleri ihracatının önündeki engellerin kaldırıldığını da söyleyen Pakdemirli "Bu kararla uluslararası piyasanın tarım sektörümüze duyulan güveni de bir kez daha teyit edilmiştir" dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali riza
Ali riza - 2 yıl Önce

Hayret adamlar isim degistirmeden baska islerde yapiyormus. Kafam karistim. Sayin genel mudurum etrafina dikkat et diye cok yazildi. Gercekten haberiniz yoksa bazi seylerden neden geregini yapmiyorsunuz. Gun gelir anlarsiniz. Tebrikler tigem

EĞİTİMCİ EMEKÇİ
EĞİTİMCİ EMEKÇİ - 2 yıl Önce

SİZİN KATKINIZ OLMADAN YAPILANLARA SAHİP ÇIKMAK AYIP ÇOK AYIP

Ali
Ali - 2 yıl Önce

Genel mudurum biz tasrada calisiyoruz. Merkezdekiler kedi kopek besleyip kusmu ucuruyor merak ettim. Isletmelerde lojmanlarda evcil hayvan beslemek yasak sanirim. Mufettisleriniz bunu arastiramiyormu. Bilginiz yoksa. Biz tasradan haber verelim dedik. Etrafinizdan dogru bilgi alamiyorsaniz.

M. Ali
M. Ali @Ali - 2 yıl Önce

Biri diyanet ozel kalemden gelmis yuksek torpilli biri bakanlik ozel kalemden gelmis.

Ibrahim ekinci
Ibrahim ekinci - 2 yıl Önce

Adiyaman merkeze bağlı bebek köyünde oturuyorum atatürk barajı bizim 100 lerce köyümüzü altında bıraktı 1000 lerce arazimiz sular altında kaldiki çevre illerimiz bu sudan yaralanırken bizim arazilerimiz neden susuz kaldi

Halil
Halil - 2 yıl Önce

Denizli Acipayamda Suyla buluştuk ama sulayamiyoruz basınçlı sistem filtresiz çökme havuzsuz çalismiyor, mürşit kâr yapan diye baştan savma sistem yaptı devlette bu göz yumdu çiftçi parasını ödüyor ama sulayamiyor.....yandaş mutaitlerinizi denetleyin denetliyemiyorsaniz bu milletin parasını çarçur etmeyin yapacaksanız sulama sistemi yapın mutaitlere yem yapmayın bu çiftçiyi.....sulayamadiktan sonra yaptık demenin fadasi yok.....biz bu Acıpayam olayını şu an yaşıyoruz.....dünya lideri birazda ülkeni gör paralar kimlere peşkeş çekiliyor dünyada lideri

Yüksel can
Yüksel can - 2 yıl Önce

Kayserideki yamula baraji kirsehirin koylerini sulayacakti her secim vadi ile geliyorlar hep yalan oluyor bu secimde gene vadiniz o olur cifci gene kanar sizlere

Çok büyüksün TİGEM
Çok büyüksün TİGEM - 2 yıl Önce

Unutma Türkiyem. Genç Çiftçi ihaleleri, Centerpivot ihaleleri ve kabulleri, Spirulina üretimleri, Tohum isim değişiklikleri, 300 koyun, Sera yapımları, Adam tokatlama, çalışan işçileri kovma, Afrika ülkesi yatırımları... çok büyüksün TİGEM, köklü yapın ve atalarının emekleri olmasa ayakta kalamazdın. Rüzgar gibi savrulmadıysan bu senin büyüklüğündendir.

banner151