Öztrak’tan Pakdemirli’ye sert eleştiri! Yangında yönetim zafiyeti var!

CHP parti sözcüsü Faik Öztrak, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sert eleştirilerde bulundu. İzmir’de yaşanan orman yangının ardından Bakan Pakdemirli’nin yaptığı açıklamalara tepki gösteren Öztrak, yangının ciddi boyutlara ulaşmasında ciddi yönetim zafiyetinin olduğunu dile getirdi.

Öztrak’tan Pakdemirli’ye sert eleştiri! Yangında yönetim zafiyeti var!
banner200

Geçen hafta İzmir'in tarihinin en büyük yangınlarından birini yaşadığını, 5 bin hektarlık bir alanın bundan etkilendiğini vurgulayan Öztrak, yangının bu boyutlara ulaşmasında ciddi bir yönetim zafiyetinin olduğunu söyledi.  Öztrak, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin sözlerinden Türkiye'de ormanları koruyacak nitelikte bir uçak filosunun olmadığının ortaya çıktığını ileri sürerek, Türk Hava Kurumu (THK) uçaklarının daha önce İsrail, Arnavutluk ve Gürcistan'daki orman yangınlarına müdahale ettiğini hatırlattı.

"Nedense İzmir'e gelince bu uçaklar uçmadı, hurdaya çıktı. Sebep? Yağ kaçırıyorlarmış” diyen Öztrak, konuşmasına şöyle devam etti: “Peki aynı bakan, aynı uçakları geçen yıl Yunanistan'daki orman yangınlarına göndermeyi nasıl teklif etti? Ne oldu bu uçaklara, son bir yılda nasıl bu uçaklar hurdaya çıktı? Devri iktidarlarında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası dahil müdahale etmedikleri tek bir kurum dahi kalmadı. Nasıl oluyor da THK bunların denetiminin dışında kalıyor? Soruyorum, bu uçakların hurdaya çıkmasına nasıl göz yumdunuz? Eğer bu uçaklar son bir yılda hurdaya çıktıysa, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü bu uçaklara uçuşa elverişlilik sertifikalarını nasıl verdi? Tarım ve Orman Bakanlığı ile THK arasında yaşanan anlaşmazlık İzmir'de binlerce dönüm hektarlık alanın yanıp kül olmasına neden oldu."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Manisalı
Manisalı - 2 yıl Önce

Daha bugün Manisa Salihli'de jeotermal tesisi ne peşkeş olayında köylüleri jandarma ve polise dövdüren ler....manisayı salihli Alaşehir deki 1 sınıf bağ üzüm tarlalarını istinlakla zorbaca köylünün elinden çalan akepe zihniyeti den ne bekliyorsunuz.....o köylülere jopla vuranlar sizin ekmeğinizi o köylü veriyor....vergi üretiyor siz o vergiden beslenelersiniz.....uyanmazlar.....doğa katilleri işbirlikçi polis ve jandarma.....gün olur sayenizde ülkede tarım biter.....iyi vurun köylüye madalya takar TC başkanı size...

Dost acı söyler
Dost acı söyler - 2 yıl Önce

Hangi yönetim? Tarım Bakanlığında kaç tane feto sevdalısı müdürcük ve sözde sendikacı görevden alındı? Bunlar o koltuklara nadıl geldi? Kimler referans oldu? Bunları kim koruyor?

banner151

banner251