Öz Orman İş'ten orman yangınları uyarısı: Kış yangınları için yeterli ekip kurulamıyor

Öz Orman İş Sendikası Genel Başkanı Settar Aslan, orman yangınlarıyla mücadele edecek olan geçici statüdeki işçilerin iş akitlerinin askıda olmasından dolayı zemheri ortasında çıkan yangınlarla etkin bir mücadelenin yapılamadığını belirtti.

Öz Orman İş'ten orman yangınları uyarısı: Kış yangınları için yeterli ekip kurulamıyor
banner200

Orman yangınlarıyla mücadele eden işçilerin sendikası olan Öz Orman-İş’in Genel Başkanı Settar Aslan, zemheri ortasında yaşanan orman yangınlarının, tedbirler için uyarıcı olmasını istedi.

Settar Aslan, geçen Aralık ayı sonunda Doğu Karadeniz Bölgesinde birkaç gün içinde 150’den fazla orman yangını çıktığını, 23 Ocak günü de Adana’da birden fazla orman yangını meydana geldiğini hatırlatarak, ülke ormanlarına sahip çıkma noktasında, bu yangınların herkesi düşündürmesi gerektiğini kaydetti.

Orman yangınlarıyla yılın 12 ayında mücadele etmek gerektiğini anlatan Öz Orman-İş Genel Başkanı Aslan, bunun içinde eğitimli ve uzman ateş savaşçılarına ihtiyaç olduğunu ifade ederek, şu görüşleri dile getirdi:

“Zemheri ortasında yaşanan orman yangınları, küresel iklim değişikliğinin getirdiği büyük tehlikeye işaret etmektedir. Yangınlar, ormanlarımızla birlikte tarım arazilerimizi ve köylerimizi de tehdit etmektedir. Bu yangınlar, doğayı korumada yeni ve daha etkin tedbirlere ihtiyacımız olduğunu göstermektedir.

Orman yangınlarıyla mücadele, uzmanlık ve deneyim gerektiren bir savaştır. Bu savaşı yürüten işçilerimizin sayısı yetersiz olduğu gibi, geçici statüdeki işçilerimizin iş akitlerinin askıda olması, yangınlarla mücadelede zaaf doğurmaktadır. Geçici işçilerimiz şu anda çalıştırılmadığı için, yangınlara müdahale için yeterli sayıda ekip kurulamıyor; kurulan ekiplerde de yeterli sayıda yangın işçisi bulunmuyor. Hal böyle olunca yangına müdahalede etkinlik azaltıyor, hasar büyüyor.

Orman Genel Müdürlüğü’nün yangınla mücadele eden işçi sayısı sürekli azalıyor. Norm kadro olmadığı için personel takviye edilemiyor. Şu anda Orman Teşkilatımızın en az 15 bin yeni işçiye ihtiyacı var. Bütün işçilerimizin, ormanlarımızın korunması ve geliştirilmesi için, yılın 12 ayında çalıştırılması acil ve ertelenemez bir gerekliliktir.”

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Görüş
Görüş - 2 yıl Önce

Orman genel müdürlüğü özelleştirilmeyen son yağlı kurumlardan biri özellikle bu işçi alımları siyasi referanslara göre yapılıyor işletme müdürlükleri bulundukları ilçede oranın ahalisine istihdam ve yerel yatırım aracı olarak tutuluyor, 3-5 bin nufuslu ilçelerde işletme müdürlüğü herşey denebilir.Ki artan çevre hassayiyetleri de bunun önünde bir engel.Ayrıca alınan mevsimlik işçilere kadrolu işçi kadar maaş da veriliyor.Fakat yangın meselesi ve 15 bin işçi açığı iddiasına bakarsak yangın hususunda hastalık gibi görürsek tedbir çok önemlidir bunun için bakanlık 2700 gibi büyük bir rakamda orman muhafaza memuru alımı yaptı.Ayrıca gözetleme kulesinden havuzlara, arazözlere teknik altyapı hükümetçe orman genel müdürlüğüne tanınan yüksek imkanlar sayesinde güçlendiriliyor, bazı işletmelerde birkaç yılda bir araba yenileniyor.Bu hiçbir devlet kurumuna tanınan imkan değildir.Kaldıki ilk satırlarda bahsettiğim siyasi baskıdan dolayı işletme müdürlüklerine fazlasıyla işçi alımı yapılıyor hatta bazı yerlerde 100 lira günlük çalıştırılacak adam bulunamıyor.

banner151

banner251