Orman yangınlarına 12 ay mücadele edecek 15 bin ateş savaşçısına ihtiyaç var!

Öz Orman-İş Sendikası Genel Başkanı Settar Aslan, Türkiye’nin orman yangınına en dirençli bölgesi olan Doğu Karadeniz’de kış ortasında meydana gelen orman yangınlarının, bu yangınlarla yılın 12 ayında mücadele için, eğitimli ve uzman ateş savaşçılarına ihtiyaç olduğunu bir kez daha gösterdiğini kaydetti.

Orman yangınlarına 12 ay mücadele edecek 15 bin ateş savaşçısına ihtiyaç var!
banner200

Orman yangınlarıyla mücadele eden işçilerin üye olduğu Öz Orman-İş Sendikası’nın Genel Başkanı Settar Aslan, Trabzon, Gümüşhane, Artvin, Giresun ve Ordu’da 23 Aralık günü akşam saatlerinden itibaren başlayan ve 69 noktada cereyan eden orman yangınları ile 21 Aralık günü Bursa’da iki ayrı noktada yaşanan orman yangınlarının, küresel iklim değişikliğinin getirdiği büyük tehlikeye işaret ettiğini bildirdi.

Ülkemizin orman yangınları bakımından en az riskli bölgesi olan Doğu Karadeniz’de kış ortasında yaşanan yangınların, ormanlarla birlikte tarım arazileri ve köyleri de tehdit ettiğini belirten Settar Aslan, küresel ısınmanın, doğayı korumada yeni ve daha etkin tedbirleri gerekli kıldığını ifade ederek, şunları söyledi:

“Artık orman yangınları yaz veya kış dinlemiyor. Her mevsimde ve her bölgede yangın riski bulunuyor. Ateş savaşçılığı, uzmanlık ve deneyim gerektiren bir iştir. Orman yangınlarıyla mücadele eden geçici statülü işçilerimiz, yıllık çalışma süreleri dolduğundan, şu an iş akitleri askıda bulunuyor. Bu yüzden yangınlara müdahale için yeterli sayıda ekip kurulamıyor; kurulan ekiplerde de yeterli sayıda yangın işçisi bulunmuyor. Bu da yangına müdahalede etkinliği azaltıyor; yangınların hasarını artırıyor.

Orman Genel Müdürlüğü’nün yangınla mücadele eden işçi sayısı sürekli azalıyor. Norm kadro olmadığı için personel takviye edilemiyor. Şu anda Orman Teşkilatımızın en az 15 bin yeni işçiye ihtiyacı var. Bütün işçilerimizin, ormanlarımızın korunması ve geliştirilmesi için, yılın 12 ayında çalıştırılması acil ve ertelenemez bir zarurettir.”

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2019, 13:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
İnşaat partisi akepe
İnşaat partisi akepe - 2 yıl Önce

Tarla su zeytin orman doğa düşmanı ,inşaat partisi akepe kanal İstanbul'u yapacaksın bu kesin ,koca ülke bir kişiden ibaret oldu be

Çifçi çifçi
Çifçi çifçi - 2 yıl Önce

Borç erteleme ne oldu

banner151

banner251