Önder kadın üreticilerden Antalya'ya teknik gezi

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Güçlendirilmesi Teknik İşbirliği Projesi (TAYDAP) kapsamında Antalya iline iki günlük teknik gezi düzenlendi. 

Önder kadın üreticilerden Antalya'ya teknik gezi
banner200

Antalya “Grovtech Uluslararası Tarım Fuarı” na düzenlenen teknik geziye Tarımsal Yayım ve Danışmanlık İl Teknik Komitesi kararıyla oluşturulan Kırsalda Kadın Danışma Grubu Üyeleri ve Girişimci Önder Kadın üreticilerinden oluşan 34 kadın çiftçi katıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Emine Sever, konuyla ilgili yaptığı açıklamada;

Bakanlığımız ile Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) işbirliğinde gerçekleşen TAYDAP Projesi kapsamında kadın çiftçilerimizin ilk gün Sera ve Teknolojileri, Tarım Teknolojileri ve Ekipmanları, Sulama Sistemleri, Tohumculuk, Fidecilik, Bitki Besleme ve Koruma, Biyolojik Mücadele, Tarımsal Makine ve Ekipmanları’ nın yer aldığı Growtech Tarım Fuarını gezdiklerini belirtti. Fuarda teknik gezi ekibinin daha çok fide, fidan, tohum ve gübre stantlarına ilgi göstererek bir kısmın da özellikle hayvancılık ve sulama ekipmanlarına ilgi gösterdiklerini söyledi.

Teknik gezinin ikinci gününde kadın çiftçilerimizin Isparta İli Keçiborlu İlçesi Kuyucak Köyünde bulanan lavanta bahçelerini ziyaret ettiklerini ifade eden İl Müdürümüz Dr. Emine SEVER köyün sınırları içerisinde kurulan Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı tarafından lavanta yetiştiriciliğinin bölgede neden ve nasıl tercih edildiği ve günümüzde gelinen noktayla ilgili bilgi verildiğini söyledi.

İl Müdürümüz SEVER, Isparta bölgesinde vadi görünümünde bir alanda yetiştirilen lavantaların yaş olarak hem çiçek buketi, lavanta yağı çıkarılması vb. şekillerde değerlendirildiğini hem de çiçek açma dönemleri olan Temmuz ayında turizm açısından da ilgi odağı haline geldiğini belirterek, İlimizde de Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi için gerekli çalışmaların yapılmakta olduğunu ifade etti. 

Geziye katılan kadın üreticilerimiz düzenlenen teknik geziden duydukları memnuniyeti ifade ederek İl Müdürümüze teşekkür ettiler. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2019, 17:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çiftçi
Çiftçi - 2 yıl Önce

Sayın bakan buzağı desteklemeleri ne zaman verelecek acaba

Mükremin türker
Mükremin türker - 2 yıl Önce

recep tayip deyince gururlanırdık şimdi sesimizi böyle duyarmısınız bizi özel bankalara sürüklediniz her şeyimiz icralık zirattan kıredi vermediniz azınız açılınca çifçiye destek veriyoruz senden destek istemedik yem gübre mazot indirimli versen yeterdi siz zengin partisiymişsiniz inşAllah çocuklarınızdan bulursunuz bide ziraat çifçi bankasıymış ben 20 sefer baş vurdum bakmadılar bile

İlyas ertürk
İlyas ertürk - 2 yıl Önce

Bu ülkede tarım bakanı yetersiz dehal istifa edip çifçiler rahat bir nefes almlı çifçileri resmen batırdı

Fatih Özdemir
Fatih Özdemir - 2 yıl Önce

İşverenleri verdiğiniz hutbelerle destekliyorsunuz çiftçi borçları için ne yapacaksınız. Yoksa çiftçi çocuklarını hutbe desteği verdiğiniz fabrikatör lere asgeri ücretle köle etmeğe devammı edeceksiniz

İsmail Demirel
İsmail Demirel - 2 yıl Önce

Çiftci mazot gübre desteğini Ekim ayından önce vereceksinki biraz olsun rahatlasın

Ekrem ŞEREGOĞLU
Ekrem ŞEREGOĞLU - 2 yıl Önce

Sayın bakan vermiş olduğunuz destekler çiftçiye bir yıl sonra ödeniyor ne kadar yarar sağladığını tahmin ediyormusunuz ön ödemeyle ancak destek sağlayabilirsiniz aksi takdirde destek diye saymayın lütfen

Müslüm
Müslüm - 2 yıl Önce

Temam da sayın bakan hiç düşündünüzmü çiftçi hakları niye saklıdır

Burhanettin Horasan
Burhanettin Horasan - 2 yıl Önce

Evet dogrusu merak konusu daha 2018 buzağı destekleri yatmadı yıl bitti 2019 buzağı destekleme başvurularını yaptık sayın bakanım sizcede komik değil mi

Veremiyorum deyin olsun bitsin sanki on yıl önce destek mı var dı


banner151

banner251