Nebati: Tarımsal üretimde önemli bir adım atacağız!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, tarım sektöründe yaşanan gelişmelerle ilgili konuştu. Nebati, “Tarımsal üretimde de kendi kendine yeten ve fazlasını ihraç eden önemli bir adımı atmış olacağız. Türkiye’de güzel imkanı en iyi şekilde kullanmış olacağız” dedi.

Nebati: Tarımsal üretimde önemli bir adım atacağız!
banner282

Mardin’de bir dizi ziyaretlerde bulunan Nebati, “Mardin’in bitkisel üretim değeri son 10 yılda yüzde 248 oranında artış sağlayarak 4.3 milyar lira düzeyine ulaştığını ifade eden Bakan Nebati, “Mardin’in tarımsal gelişimini hızlandırmak için 12 kat artırdık. Geçen ay Şanlıurfa’da önemli iki büyük proje açıkladık. Bu bölgenin temel ihtiyacı olan iki şeyi karşılıyoruz. Birincisi elektrik probleminin kökten çözümü için bireysel kooperatiflere GES ile ciddi bir kaynak ayırdık. İkincisi, Ziraat Bankası’nın önderliğinde barajı bitmiş, sulamaya hazır alanların kanal projelerinin tamamlanması için gene aynı projeyi ilan ettik. GAP sulama projeleri çerçevesinde Şanlıurfa-Mardin kanalı olmak üzere sulama kanallarını tamamladık. Mardin depolaması cazibesi projesi tamamen bittiğinde 30 bin dekar tarım arazisinin sulanabilmesini öngörüyoruz” ifadelerini kullandı.

İHRACAT ADIMI ATACAĞIZ

Nebati, şunları kaydetti; “Tarımsal sulamada elektrikteki KDV oranını düşürdük. Mardin, yıllık ortalama 3 bin saat güneşlenme süresine sahip. Bu sürenin iyi değerlendirilmesi lazım. Rahatlıkla Allah’ın bize bahşetmiş olduğu ovada güneşin enerjisinden faydalanacak projeleri yapmamız lazım. Tarımsal üretimde de kendi kendine yeten ve fazlasını ihraç eden önemli bir adımı atmış olacağız. Bu yıl yağmur yağdı. Kar senesi bereket senesi inşallah bütün Türkiye’de güzel imkanı en iyi şekilde kullanmış olacağız.”

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Üretici
Üretici - 1 ay Önce

Üretici yandı demek. El attıysa tamam. Üretimde ekonomide ortada. MaşAllah şu gözlerde bir bakmaklazım.

üretici
üretici - 3 hafta Önce

nebati sayenizde herşey güllük gülistanlık yakında hatta belkide 2022 yılı sonlarına doğru uzayada çıkabilirız ha sayenızde ne nebati margarın mi.

banner151