Midye çiftliklerinin kurulmasını teşvik ediyoruz

Tarım ve Orman Bakanlığı midye çiftlik sayısını artırmaya hazırlanıyor. Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Mustafa Altuğ Atalay, “Tarım ve Orman Bakanlığı olarak midye çiftliklerinin kurulmasını ve midye çitliğini doğaya bırakılmasını özellikle teşvik ediyoruz. Şu ana kadar Marmara'da 15 bin ton kapasiteli bir üretim faaliyeti başladı. Kısa bir süre içinde de 45 bin tona gelecek” dedi.

Midye çiftliklerinin kurulmasını teşvik ediyoruz
banner200

CNN Türk’e konuşan Atalay, “Bir midye saatte yaklaşık 10 litre suyu süzüyor ve temizliyor. 45 bin ton midye üretiminde de 22,5 milyar midyenin ne kadar suyu süzeceğini 1 saatte tahmin etmek insanı rahatlatıyor” ifadelerini kullandı.

 DENETİMLER SÜRÜYOR

Atalay, bu çiftliklerde yetişen midyelerin yenmesinin de daha güvenli olduğunu belirtti ve merdiven altı satışa karşı uyardı: “Midye çiftliği için her hafta sudan örnek alınarak analiz yapılıyor. Uygun değilse kesinlikle yetiştiriciliğine de izin verilmiyor. Midye merdiven altı yetiştiriciliği hala var, denetim devam ediyor. Bilindik yerden alsınlar. Daha çok kültür midyesinin satıldığı yerlerden yemelerini tavsiye ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.  

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ver bakalim
Ver bakalim - 1 ay Önce

Bakanin yakinindaki kimlere midge ruhsati verdiginide bir aciklasin Sn genel mudur

banner151

banner251