MHP’li Kalaycı: Üretici daha fazla desteklenmeli!

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, üreticilerin daha fazla desteklenmesi gerektiğinin altını çizerek, “Mazot, gübre, ilaç, yem gibi girdilerini uygun fiyatlı alabilmeleri sağlanmalıdır. Destekler zamanında ödenmeli, bu kapsamda mazot desteği ve kuraklık desteği ile desteklerden kesilen vergilerin iade ödemeleri hızla yapılmalıdır” dedi.

MHP’li Kalaycı: Üretici daha fazla desteklenmeli!
banner200

TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda konuşan Kalaycı, ‘’Ülkemizde tarımsal üretimin devamlılığının sağlanması ve çiftçinin yüksek oranda artan maliyetinin azaltılması amacıyla bazı tedbirler uygulamaya konulmuştur. Kuraklık nedeniyle kuru şartlarda ekilen hububatta yüzde 30 ve üzeri verim kaybı yaşayan çiftçilere zararları oranında destek sağlanması kararlaştırılmıştır. Destekleme ödemeleri gelir vergisinden istisna edilmiş ve son beş yılda kesilen yaklaşık 4 milyar liralık vergi ve faizinin iade edilmesi yönünde yasal düzenleme yapılmıştır’’ diye konuştu.

TARIMSAL KREDİ BORÇLAR DÜZENLENMELİ 

Kalaycı, üreticilerin daha fazla desteklenmesi gerektiğinin altını çizerek, “Mazot, gübre, ilaç, yem gibi girdilerini uygun fiyatlı alabilmeleri sağlanmalıdır. Destekler zamanında ödenmeli, bu kapsamda mazot desteği ve kuraklık desteği ile desteklerden kesilen vergilerin iade ödemeleri hızla yapılmalıdır. Tarım Kredi Kooperatiflerine ve Ziraat Bankasına olan tarımsal kredi borçları uygun şartlarda ve uzun vadeli yapılandırılmalıdır. Bu yıl ülkemizde bazı bölgelerde yaşanan kuraklığın etkisiyle özellikle hububatta önemli kayıplar söz konusudur. Tahıl ürünleri üretim miktarının 2021 yılında yüzde 15 oranında azalması beklenmektedir.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
üretici
üretici - 2 hafta Önce

tamam hemen pureblem çözüldü hesapta. önce purellemi tesbit adip çözüme kavuşturma gibi bir niyet hiç yokmu.yok öyle folim böyle folim kaldırın tüm destekleri her keze adaletli bir şekilde ürünün maliyetine göre ürün fiyatını verin gercek ten üretende alınterinin karşılığını alabilsin yalandan şöva gerek yok...

banner251