MHP’li Esin Kara: Çiftçilerin elektrik borcunu Meclis’e taşıdı

MHP Konya Milletvekili Esin Kara, üreticilerin birikmiş elektrik borcunu Meclis’e taşıdı. Kara, tarımsal sulamada kullanılan elektrik bedelinin hasat dönemi sonrasında ödenmesi ve geciken elektrik borçları için çiftçinin lehine alternatif bir düzenlemenin yapılması talebinde bulundu.

MHP’li Esin Kara: Çiftçilerin elektrik borcunu Meclis’e taşıdı
banner200
banner217

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Kara, tarımsal sulama esnasında kullanılan elektriğin çiftçi için hayati önem taşıdığını ancak çiftçi gelirlerinin hasat dönemine bağlı olması nedeniyle elektrik faturalarını düzenli ödeyememeleri neticesinde elektrik kesintileri ile karşı karşıya kaldığını dikkat çekti. Kara, “Elektrik kesintilerinin yaşanması tarlada var olan ürünlerin zarar görmesine, kurumasına, çiftçilerimizin yıl boyunca verdiği emeğin yanında milli servetimizin de kaybına neden olmaktadır. Ayrıca elektrik kesintileri zaman zaman elektrik dağıtım şirketleri çalışanları ile çiftçiler arasında sorunlara da neden olmaktadır” dedi.

Milletvekili Kara, çiftçinin elektrik ödemeleriyle ilgili, “Tarımsal sulamada kullanılan elektrik bedelinin hasat dönemi sonrasında ödenmesi için bir çalışma yapılabilir mi? Hasat dönemi sonrasında ödeme yapılması mümkün olmadığı takdirde bu bedelin taksitler halinde ödenmesi konusunda bir çalışma yapılabilir mi?. Geciken elektrik borçları için çiftçilerimizin lehine alternatif bir düzenleme yapılabilir mi?” diye sorarak talepte bulundu.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Köylü
Köylü - 8 ay Önce

Sorun sadece borcun zamanı değil geçen yıl on bin gelen yere yirmi beşbin geliyor medaş dağıtım bedeli adında çiftçiyi milleti soyuyor bunları meclise taşıyın.

Kadir yılmaz
Kadir yılmaz - 8 ay Önce

Sayın millet vekilimize tşk ederim bu konuyu meclise taşıdığı için yalnız gözden kaçırdığı bir konu var elektrik dagıtım şirketleri nin çiftçiye söylediği bir söz var cumhur başkanı dahi bize karışamaz diyor lar cumhur başkanının karışamadıgı şirketler den nasıl böyle bir beklenti istiyorlar anlamış değilim
Bu dagıtım şirketleri devlet içinde devlet olmuş lar

Adem erarslan
Adem erarslan - 8 ay Önce

Bide bakır kaybı adı altında faturlarda 400 500 lira para alıyorlar yok dağıtım bedeli 400 lira yok bilmem ne bedeli bu ne yo bu kadarda olmaz bu sene gelen faturalar geçen senenin 2 katı hatta 3 katı geliyo

Ahmet Demir
Ahmet Demir - 8 ay Önce

Bu sene 3. Dinamom yandi elektrik yüzünden 24 bin para ödedim sarmak için hasadin yarısı giti hakımi helal etmiyorum saatte bir kesip bırakiyor emeğimize yazık

ab.çay
ab.çay - 8 ay Önce

13 dönüm tarlama yerfıstığı ekilmiş sulanmış gibi sulama birliği elamanları adıma borç çıkarmışlar itiraz edip belgelerle kanıtladığım halde ÇKŞ ve pirim desteğimden 6700 tl kestiler bir çifçi olarak mağdur oldum. bakanlığın çifçilerin hakkını araması lazım..

banner151