Menderes Türel Tarım Bakanı mı olacak?

Bir süredir kamuoyunda konuşulan kabine değişikliğinde sona gelinirken, kulislerde Tarım ve Orman Bakanlığı için sürpriz bir isim konuşulmaya başlandı.

Menderes Türel Tarım Bakanı mı olacak?
banner200
banner217

Bir süredir kamuoyunda konuşulan kabine değişikliğinde sona gelinirken, kulislerde Tarım ve Orman Bakanlığı için sürpriz bir isim konuşulmaya başlandı. Bekir Pakdemirli'nin bakanlıktan alınacağına dair beklentiler artarken, yerine 31 Mart yerel seçimlerinde Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini kaybeden Menderes Türel'in getirileceği kaydediliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yakından takip edilen Türel'in Kültür ve Turizm Bakanlığı yerine Tarım ve Orman Bakanlığı'nı tercih ettiği belirtiliyor. 

MENDERES TÜREL KİMDİR?

Menderes Türel, 11 Temmuz 1964 tarihinde Antalya' da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Antalya' da tamamladıktan sonra İngiltere' de gazetecilik eğitimi aldı.

Uzun yıllar boyunca Antalya' da gazeteci olarak çalışan Menderes Türel, çeşitli basın ve yayın kuruluşları tarafından bir çok kez yılın gazetecisi olarak ödüllendirildi.1987 yılında Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından araştırma ve inceleme dalında Türkiye'nin en iyi gazetecisi seçildi. 1992 yılında, 28 yaşındayken Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Oda Meclisi üyeliğine seçilen Türel, daha sonra 21 Kasım 1987 ve 25 Kasım 1999 tarihleri arasında ATSO Yönetim Kurulu Başkan vekilliği görevini yürüttü. 9 Kasım 2001 tarihinde yapılan oda seçimlerinin ardından 14 Kasım 2001 tarihinde üstlendiği Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini 22 Ocak 2004 tarihine kadar sürdürdü.

Bu tarihte, Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olmak için kendi arzusu ile Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinden ayrıldı. 28 Mart 2004 günü yapılan genel yerel seçimlerde oyların yüzde 34.77'sini alarak Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. 29 Mart 2009 tarihine kadar bu görevi yürüttü. ATSO bünyesinde Meclis Üyesi, Yönetim Kurulu Başkan vekili, Yönetim Kurulu Başkanı ve Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, bazı projeler başlattı, seminer ve konferanslar düzenledi.

12 Haziran 2011 Milletvekili Genel Seçimleri’nde AK Parti Antalya 2. sıra milletvekili adayı olarak seçimleri kazanarak TBMM’ye girmiştir. Türkiye-Brezilya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı oldu. 

30 Eylül 2012’de AK Parti MKYK’sına seçilmiştir.14 Aralık 2013’te Antalya İl Başkanlığın düzenlediği akşam yemeğinde dönemin Başbakanı Erdoğan tarafından Antalya AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olduğu açıklandı.

30 Mart 2014 Türkiye yerel seçimleri resmi olmayan kesin sonuçlarına göre en yakın rakibi ve mevcut belediye başkanı CHP’li Mustafa Akaydın’ı 23 bin oy farkla geçerek Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığına bir dönem aradan sonra tekrar seçildi. 

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde AK Parti Antalya büyükşehir belediye başkan adayı olarak gösterilen Menderes Türel, Antalya yarışında yüzde 46,25 oranında aldığı oy ile 2'nci oldu ve seçimleri kaybetti.  

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
İlker
İlker - 2 yıl Önce

Menderes abi çok iyi çok çalışkan bir insan ama TARIMDAN an-la-maz. ula yeter be

Ali
Ali - 2 yıl Önce

Bir türlü 17 yıldır anlayamadım, bu ülkede tarımın içinde gelen,tarımı bilen,bir yiğit yokmu, her halde tarım onemsenmiyor, onun için Türk çiftçisi battı.

allasen
allasen - 2 yıl Önce

Yine bir başarısızlık ödüllendirilecek öyle mi? Belediye Başkanlığını kaybettin gel Bakan ol. Gel Bakan yardımcısı ol. Yazık be!!

Mehmet Kuruducu
Mehmet Kuruducu - 2 yıl Önce

Allah aşkına tarım dan anlayanlar gelsin dökme suyla degirmen dönmez onun için nigde milletvekili Ömer fethi gürer

Neyfel akin
Neyfel akin - 2 yıl Önce

Bence sencer solakoglu bakan olsun

Mehmet Topuz
Mehmet Topuz - 1 yıl Önce

Menderes türel tarım bakanı olursa bu adam dan çok çok iyi olur,çünkü halkın adamı.Masrafı bılıyo çiftçinin sermayesını bılıyo.Çiftçi bi nebzede olsa rahat nefes alacağına inanıyorum

Ömer bağ
Ömer bağ - 1 yıl Önce

Ben çobanı ama idda ediyorum beni tarımın başına getirirler se beş yılda ithal eden değil ihrac eden ülke oluruz saygılarımla

Eyüp berber e
Eyüp berber e - 1 yıl Önce

Tarımdan anlayan Recep konuk diyor tribünlere oynayan camekan yapmaya kalkan para ile övgü reklam yaptıran ama işe gelince hiç mi hiç anlamayan biri işte reis onun için yapmıyor olabilir mi?


banner151

banner251