Marketlerde satılan kurbanlıklar kurban ibadeti yerine geçer mi?

Kurban Bayramı’na kısa bir süre kala marketlerde satılan kurbanlıklarla ilgili tartışmalarda arttı. Marketlerde satılan kurbanlıkların kurban ibadeti yerine geçip geçmediğine dair tartışmalara Diyanet İşleri Başkanlığı son noktayı koydu. Diyanet, büyük marketlerde kesilen kurbanların geçersiz olduğunu belirtti.

banner255
Marketlerde satılan kurbanlıklar kurban ibadeti yerine geçer mi?
banner200

Haber Vakti’nin haberine göre, bir gazete, marketlerden kurban alınarak kurban ibadetinin yerine getirilip getirilemeyeceğini Din İşleri Yüksek Kurulu'ndan Doç Dr. Cenksu Üçer’e sordu. A101, Carrefour ve Migros’un kurban kolilerinin ibadet yerine geçip geçmediğini Diyanet İşleri Başkanlığı Fetva hattına soruldu.

Site, Müslümanların, aralarından bazılarının içki satışı yaptığı bu marketlerin kurban organizasyonlarına katılarak ibadetin yerine getirilip getirilemeyeceğini Din İşleri Yüksek Kurulu Başkan Vekili Doç. Dr. Cenksu Üçer’e sorduğunu açıkladı. Aşağıda belirtilen 4 maddenin her biri kendi başına marketlerden alınan kurban kolilerinin ibadet yerine geçmediğini gösteriyor…

Ortakların hepsinin Müslüman olma ve Allah rızası için kurban kesme niyetinde olma şartı

Diyanet: “Büyükbaş hayvanlar bir kişiden yedi kişiye kadar ortak olarak kurban edilebilir. Bu ortakların hepsi Müslüman olup, her birinin, Allah rızası için kesilen kurbanlık hayvanın en az yedide birine sahip olması gerekir.”

Marketlerin düzenlediği kurban organizasyonlarında kimlerle ortaklık yaptığınızı bilmiyorsunuz. Marketlerin müşteri hizmetlerindeki temsilciler de sizin hangi hayvana kimlerle ortak olduğunuzu söyleyemiyorlar. Çünkü sistem bir hayvana 7 ortaklık üzerinden değil garanti edilen et üzerinden paylaşım yapılarak işliyor. Marketler bu işi “Ucuz et ve ödeme kolaylığı” sloganı ile öne çıkardığı için bu amaçla et almak isteyen birisi de sizin hayvanınıza ortak olabilir. Bu kişiler gayrimüslim de olabilirler. Çünkü kurban alım işlemi herkese açık. Ortakların hepsinin Müslüman olması ve niyetlerinin ibadet olma şartı yerine getirilmediği için A101, Carrefour ve Migros gibi marketlerden kurban kesmek ibadet yerine geçmez.

HİSSELERİN YEDİDE BİRDEN AZ OLMAMA ŞARTI

Diyanet: “Her bir büyükbaş hayvana ortak olan kişilerin adına kesilen kurbanların hisseleri, yedide birden daha az olarak belirlenmemelidir.”

Marketlerin kurban kolilerinde kg garantisi veriyorlar. Yani ortak olduğunuz hayvan diğerlerine göre daha ağır veya daha hafif olsa da farketmez. Sizin alacağınız et miktarı belli. Hayvanın ağır olması durumunda, garanti edilen et miktarından sonra ortada kalan et, garanti edilen ağırlığın altında olan başka hayvan sahiplerinin kolilerine dağıtılıyor. Yani siz hayvanın yedide bir hissesinden daha az et almış oluyorsunuz. Sizin adınıza kesildiği iddia edilen hayvan ortalamanın üzerinde bir et verdiği için 7’ye değil 8’e bölünüyor ve bu sebeple siz yedide bir hisseden daha az et alıyorsunuz. Bu ise ibadetinizin geçersiz olmasına neden oluyor.

Ortak olduğu hayvanın hissesi, garanti edilen ağırlığın altında olan kolilerde ise en az iki farklı hayvana ait et bulunuyor. Çünkü eksik olan ağırlık, eti fazla çıkan hayvanların parçalarından tamamlanıyor. Böylece eti başka hayvandan, ciğeri başka hayvandan, sakatatı başka hayvandan oluşan koliler meydana gelmektedir. Kolide en az 2 çeşit hayvanın eti ile karşılaşan binlerce kişinin şikayetini internetteki şikayet sitelerinden görebilirsiniz. Ayrıca paketlemelerdeki yanlışlıklardan dolayı kolisinden sadece sakatat, sadece et veya sadece ciğer çıkan bir çok kişi olmuştur.

HAYVANLARIN HİSSELERİ BELİRLENMEDEN KESİLMEMESİ ŞARTI

Diyanet: “Vekâletle kurban kesen kuruluşların daha önce satın aldıkları hayvanları, hissedarlarını belirlemeden topluca kesmeleri caiz değildir.”

Marketlerden aldığınız kolilerin içindeki etlerin hangi hayvana ait olduğunu bilmiyorsunuz. Kesim yerine gidip hayvanınızın kesilmesini izleyemiyorsunuz. Kurbanınızın hangi kesim hanede saat kaçta kesildiği bilinmiyor. Böyle bir durumun olması başlı başına ibadetinizi zedeleyen bir durumdur. Marketlerde kurbanlar topluca kesilip daha sonra satılan koli miktarına göre paketleme işlemi yapılmaktadır. Yani “Bu kurbanı işte şu 7 kişi için kestik” diyebilecekleri bir sistem yoktur. Hayvanlar topluca kesilir, etler çeşitlerine göre ayrılır ve satılan koli miktarınca paketleme işlemi yapılır. Bu açıklamayı kurban kolisi satan her marketin afişinde görebilirsiniz. Bir hayvan kesilmeden önce kimin adına kesildiği açıklanmadığı için ve sizin hayvanınızın hangisi olduğu belli olmadığı için kurbanınız ibadet yerine geçmez.

HAYVANIN TÜM ETLERİ HAYVAN SAHİBİNE ULAŞTIRILMALI

Diyanet: “İlgili kuruluşlar, vekâletlerini aldıkları kişiler adına kesecekleri hayvanların tüm etlerini hissedarlara ulaştırmalı, bunların bir kısmını et reyonlarında satmamaları veya belirlenen kg. üzerindeki et miktarlarını bir araya getirerek yeni bir hisse oluşturmamalıdırlar.”

Diyanet açıkça fazla etleri sahiplerine vermelerini söylemesine rağmen marketler standart bir ağırlık belirleyip kurban satışı yapmaktadırlar. Fazla gelen etlerle yeni bir kurban kolisi yapılmakta ve bu koli sanki bir hayvana aitmiş gibi bir hisse olarak satılmaktadır. Bu yöntem ile 1 büyükbaş hayvan 8-9 hisseye sahip olmaktadır. Bu ise kurban ibadetinizin geçersiz olmasına neden olur. Dikkat ettiyseniz bu durum marketlerin afişlerinde de açıkça yazmaktadır. Oysaki bir kurban en fazla 7’ye bölünebilir.

ARTAN ETLER MARKET REYONLARINDA SATILIYOR

Kurban kesimini, bu işi doğru yapan yerlerden yaptığınızda şöyle bir durumla karşılaşırsınız: “Her bir kurbana 7 ortak belirlenip ismi yazılır. 7 kişi tamamlanınca kurban kesilir.” Market sisteminde ise bu 7 kişinin tamamlanma şartı yoktur. Çünkü zaten 7 kişiye karşılık bir kurbanlık sistemi yoktur. Diyelim ki market sisteminde en son 5 koli siparişi kaldı. 2 hisse bulunamadı. Bu 5 kişiye de kolisi hazırlanıp etleri gönderilir. Ama gerçek bir kurban kesim noktasında bu 5 kişi ya kendi aralarında kesmeye razı olur yada kesim işinden vazgeçer. Ama marketlerde böyle bir sistem olmadığı için kalan 2 hisse satılmak üzere et reyonlarına gönderilir. Yani sizin ortaklığınız marketle olur. Bu ibadeti yerine getirmek için ortakların müslüman olması gereklidir. Bir kurum veya kuruluş ile ortaklık yapılmaz.

MARKETLERİN PAYLAŞTIĞI FETVALAR KURBANIN GENEL KURALLARI HAKKINDA

Söz konusu marketler internet sitelerinde paylaştıkları “fetva” ile milyonlarca müslümanı yanıltmış ve ibadetlerinin geçersiz olmasına neden olmuştur. Çünkü Migros, A101 ve Carrefour’un internet sitesinde yayınladıkları fetvada kurbanlık ibadetinin genel koşullarından yani, vekalet yoluyla kurban kesilebileceğinden, ödemenin kredi kartı ve taksitle yapılabileceğinden, kurbanın 7 ortağa kadar olabileceğinden ve kurbanın, bayramın 4. gününe kadar kesilebileceğinden bahsedilmektedir. Söz konusu fetvada kesinlikle “bu marketlerden kurban alabilirsiniz” gibi bir not bulunmamaktadır.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Senol
Senol - 2 yıl Önce

Kapitalizm in sıcak elleri, kurbanı da bozmusa benziyor.

Katılıyorum a cevab
Katılıyorum a cevab - 2 yıl Önce

Zilhicce ayının 10.gunu kurban bayramı..araştır bakalım haram ayları hangileri

fırat
fırat - 2 yıl Önce

Diyanet vahiymi alıyorda fetva veriyor orda çalışanlarda bu marketllerden ürün alan maaşlı memurlar ...

vahiy
vahiy @fırat - 2 yıl Önce

Diyanet vahiy değil ödenek alıyor ya. Sadece döner sermayesi 80 milyon tl oldu geçen resmi gazete ile.

Bu ne ya ?
Bu ne ya ? - 2 yıl Önce

Haberde kullanılan resme bak. sizin taptığınız bu rezilliği mi emrediyor?

Bence de
Bence de @Bu ne ya ? - 2 yıl Önce

kurban bayramı = yezidlerin hayvan katliamı bayramı.

katılıyorum
katılıyorum @Bu ne ya ? - 2 yıl Önce

Kesinlikle rezalet. Hayvanların iç organları adamın ayağının altında sürünüyor, açık havada sıcakta yani kesim yapılıyor, soğutma desen yok, hayvanlar zaten bir deri bir kemik canlarını zor kurtarmışa benziyorlar, böyle bir rezilliği ancak yezidlerin tanrısı şeytan emreder. bunlar kurban diye bi şey uydurmuşlar 4 günde milyonlarca hayvan katliamı yapıyorlar. Kuran'da geçen Kurban ise haram aylarda yani 4 ayda yapılması gerekir. ve hijyenik koşullarda yapılması gerekir. madem hijyenik koşulları sağlayamıyorsun : demek ki FAKİRSİNDİR. o zaman kurban sana farz değildir kardeşim. önce aç karnını doyur sonra git kurban kes.

Uğur
Uğur - 2 yıl Önce

Herkes araştırmadan karalama maksatlı yorum yapmış.bi araştırın bakalım

Katılıyorum ve benceye
Katılıyorum ve benceye - 2 yıl Önce

Sizin gibiler yüzünden yani insanların milli ve manevi degerlerine saygı duymayan aşağılıyanlar yüzünden bu sıkıntıları yaşıyoruz. Bir diğeri geliyor milli ve manevi değerleri siyasete alet ediyor, digeri hakaret ediyor. Sizlerden de bıktık, dini ve milli değerleri siyasete alet edenlerden de. Milli ve manevi değelere saygılı, cemaat v.b gibi guruplarla alakası olmayan işi bilenlere ihtiyacımiz var. Ne sizin gibilere ne de onlar gibilere.

Özlem
Özlem - 2 yıl Önce

Kusura bakmayın da dul bir bayanım şehir ortamında bırak ortak olmayı kimse kimseye selam bile vermiyor çocuklarım da kesemez.İyi kötü bütçemi ayarlayıp kurban bayramı diye niyet etmişim. Tanıdığım kimsede yok marketten almayı tercih ettim. Bi baktım diyanet olmaz diyor yazmışlar.Sebep içki satılıyormuş. İyi de kardeşim bu durumda o marketten alınan herşey mi haram oluyor. Ne münasebet ne satarsa satsın banane, beni kendi niyetim ilgilendirir.Zaten diyanet in söylediği çok şeyi algılayamıyorum.Dini sevdirmesi kolaylık göstermesi gereken bir kurumun neden böyle davrandığını anlamıyorum...


banner151

banner251