Marka çuvallara sahte gübre!

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde bir gübre şirketine yapılan incelemede üç gübre markasına ait boş ve kullanılmamış balya çuvallar tespit edildi. Kadirli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, sahte gübrede kullanılması planlanan üç gübre üreticisi firmaya ait çuvallarla ilgili olarak tutanak tutarak savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Marka çuvallara sahte gübre!
banner200

Çiftçinin mağdur olmaması ve sahte gübre kullanımının önüne geçilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri gelen bütün şikâyet ve ihbarları değerlendiriyor. Konuyla ilgili sıkı bir takip yapılırken, gübre takip sistemi de sahte gübrenin tespitini kolaylaştırıyor. 

Kadirli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri geçtiğimiz günlerde ilçedeki bir gübre şirketine yaptıkları incelemede, sahte gübrelerin pazarlanmasında kullanılacak üç gübre markasına ait boş ve kullanılmamış balya çuvallar tespit etti. 

Söz konusu gübre üreticilerinin markaları kullanılarak, içeriği ne olduğu belli olmayan ve toprak sağlığını tehlikeye atabilecek çeşitli maddeler bu çuvallara konularak çiftçiye satılacaktı. Kadirli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri, konuyla ilgili olarak tutanak tutarak söz konusu firma aleyhine savcılığa suç duyurusunda bulundu. 

Bilindiği üzere gübrenin teröristler tarafından terör olaylarında kullanılmasının önüne geçmek için geliştirilen gübre takip sistemi, sahte gübrenin tespitinde de büyük kolaylık sağlıyor. Gübre sahtekarları, bilindik gübre firmalarının çuvallarını kullansa da gübre takip sistemi sayesinde içindeki ürünün sahte mi yoksa gerçek üretim mi olduğu anında tespit edilebiliyor. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2019, 01:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ömer kondur
Ömer kondur - 2 yıl Önce

Sahte mal yapan firmanızda yazsa idiniz ya insanlar o firmanın mallarını da almasa olmaz mı

Yasar güreşçi
Yasar güreşçi - 2 yıl Önce

Üç markanın ismini açıklayında biz çifçiler olarak o firmalar dan alım yapmayalım

Ethem
Ethem - 2 yıl Önce

Bu sistem insanları daha çok suça teşvik ediyor, uygulanan barkod sistemi işleri zorlaştırır maliyeti artırıyor, sağlıklı bir izleme sistemi olusturulamadi bence. Sözde barkod maliyetini devlet karsilayacakti ama hem barkod hem bunun için gerekli alt yapı yine firmalara yansıtıldı ve buda sonuçta çiftçiye yansıdı yani zaten bir zam ve kriz aleminde yaşıyorduk buda üstüne tuz biber oldu, sadece bu iş icin yanına extre eleman almak zorunda kalan bayiler firmalar var , tabi buda yine üreticiye maliyet olarak yansıyor maalesef

Halil söyletmez
Halil söyletmez - 2 yıl Önce

Kardeşim hem hile yoluyla sahtekarlık yapıldığını yazmissiniz.hemde gizlemissiniz.neden sahtekarlari saklayıp deşifre etmiyorsunuz.biz ciftcinin canını yakılmasına müsade ediyorsunuz.ondan sonra patates soğan haşhaş şu para deniyor.

FİAT KUCUKKOSKER
FİAT KUCUKKOSKER - 2 yıl Önce

BARKOD UYGULAMASI SAYESİNDE İNŞALLAH ÖNÜNE GEÇİLİR

banner151

banner251