Mantar yetiştiriciliğinde üreticiye büyük destek

Giresun'da genç çiftçi proje destekleriyle giderek yaygınlaşan mantar üreticiliğinde üreticinin elini rahatlatacak önemli bir kompost üretim tesisi açıldı.

Mantar yetiştiriciliğinde üreticiye büyük destek
banner200
banner217

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) tarafından finanse edilen, Giresun İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi (GİRKAP) kapsamında; kültür mantarı yetiştiriciliğini teşvik etmek, daha verimli ve karlı hale getirmek ve maliyetin önemli kısmını oluşturan kompost üretiminin bölgede yaygınlaştırılması amacıyla Eynesil ilçesi Adaköy köyünde küçük ölçekli Kompost Üretim Tesisi kuruldu.

Bölgede mantar yetiştiriciliği son yıllarda Genç Çiftçi Projeleri ve diğer bazı destekler sayesinde giderek yaygınlaşarak çiftçi aileleri için gelir kaynağı oluşturmaya başladı. Ancak mantarın üretim ortamını oluşturan kompost kültür mantarı yetiştiriciliğinin en büyük girdi maliyetini oluşturuyor. Bölgede kompost üretiminin yapılmaması, üreticilerin kendi kompost ihtiyaçlarını uygun olmayan şartlarda kendilerinin yapması veya başka illerden yüksek maliyetle temin etmeleri üreticilerin karşılaştıkları en büyük sorunu teşkil ediyor.

Mantar üretiminde kullanılan yetiştirme ortamlarının diğer bitkilerin tarımında kullanılanlardan önemli ölçüde farklı özellikleri var. Çünkü mantarlar klorofilsiz olduklarından karbonhidrat sentezi yapamazlar ve bu gereksinimlerini üzerinden geliştikleri ortamdan sağlamak zorundadırlar. Mantarın beslenmesi için seçilen ortam çeşitli organik maddelerin ayrıştırılması ve bazı besin elementlerinin eklenmesi sonucu elde edilir ve bu özel şekilde hazırlanan ortama 'kompost' adı verilir.

Proje desteğiyle kurulan kompost üretim tesisi ile birlikte mantar yetiştiriciliği için teknik ve sağlık koşullarına uygun kompost üretimi sağlanacak. İlde mantar yetiştiriciliği yapan üreticilerin uygun fiyatlı kompost ihtiyaçlarının karşılanması ve bu konudaki girişimcilere örnek teşkil etmesi hedefleniyor.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251