Kurbanlık sevkiyatına sıkı denetim!

Kurban Bayramı’na kısa bir süre kala Doğu Anadolu Bölgesi başta olmak üzere büyük şehirlere kurbanlık hayvan nakli sürerken, kurbanlıkların taşıma koşularına da sıkı denetim yapılıyor

Kurbanlık sevkiyatına sıkı denetim!
banner200
banner217

Erzurum-Erzincan kara yolundaki polis uygulama noktasında canlı hayvan sevk kontrol noktası oluşturan ekipler, canlı hayvan taşıyan tır ve kamyonları durdurup, hayvanların pasaportlarını, sağlık raporlarını ve sevk bilgilerini kontrol ediyor. Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürü Murat Şahin, ülke genelindeki canlı hayvan pazarlarında kurbanlık satışına başlandığını söyledi. Kurbanlıkların usulüne uygun taşınması gerektiğine belirten Şahin, "Özellikle yurdun doğusundan taşınan kurbanlıklar, Erzincan üzerinden batıya sevk ediliyor" dedi.

"KÜPE VE PASAPORTU OLMAYAN HAYVANLARA İZİN YOK"

Kentte özellikle Erzurum, Kars, Iğdır ve Ağrı’dan gelen kurbanlıkların kontrolü için veteriner hekimlerle yol kontrolü yaptıklarını anlatan Murat Şahin, şöyle konuştu: "Yol kontrollerinde özellikle hayvan sağlık raporu ile veteriner sağlık raporunun olmasına dikkat ediyoruz ve kesinlikle olmasını istiyoruz. Bir de hayvan pasaportlarının özellikle her hayvan için hazırlanmış kimlik kartlarının yanında bulundurmalarını kontrol ediyoruz. Arkadaşlarımız, hayvanların refahına uygun şekilde kamyona bindirilmesi, bindirildiği aracın transit araç olduğunu ve kamyonlarında canlı hayvan nakil taşıma belgelerinin olup olmadığını da kontrol ediyor."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251